Rynek wearables ma przed sobą ogromny potencjał. Pod pojęciem wearables kryją się gadżety, takie jak smartwatche i smartbandy, o których już pisaliśmy, pomocne np. przy mierzeniu czasu, dystansu czy tętna podczas biegu. Ale coraz częściej również inteligentne ubrania, w których wykorzystuje się technologie z obszaru Internet of Things, związane z beaconami. Beacony to czujniki, które możemy umieścić dosłownie wszędzie. Emitują sygnał, korzystając z niezwykle oszczędnej technologii Bluetooth Low Energy, dzięki czemu nie wymagają nawet wymiany baterii, a jeśli już, to raz na kilka lat. Umieszczenie czujnika sprawia, że przypiszemy fizycznym przedmiotom cyfrowe informacje. 

Inteligentna koszulka ostrzeże przed zawałem

Smart T-shirty pomogą nam osiągnąć lepsze wyniki na treningach: podpowiedzą, kiedy przyspieszyć, a kiedy zrobić krótką przerwę. Zmierzą ciśnienie, ostrzegą, kiedy musimy wyhamować, bo za bardzo się stresujemy po rozmowie z wymagającym szefem w pracy. Czujniki analizują pracę serca, oddech czy monitorują objętość płuc. Wyniki przez Bluetooth trafiają na żywo do aplikacji mobilnej na smartfona, dzięki czemu możemy na bieżąco skorygować nasze czynności, w zależności od wskazań, które dostajemy przez aplikację. 

Podobne funkcje mają też inteligentne buty z sensorami na stałe wbudowanymi w obuwie, monitorującymi aktywność użytkownika i informującymi go o wynikach przez aplikację na komórkę. Takie obuwie mają w swojej ofercie Nike, Adidas, a także chiński gigant nowych technologii Xiaomi, który swoje buty zaprojektował we współpracy z inną chińską firmą Li-Ning.Biustonosze, które ochronią przed tyciem i... gwałtem

Biustonosz od Microsoftu ma wbudowany elektrokardiogram, czujniki aktywności skóry czy akcelerometr. Monitoruje pracę serca i aktywność skóry, informując na tej podstawie o stanie psychicznym danej osoby. W ten sposób, również za pomocą technologii Bluetooth, informacje o nastroju trafiają przez aplikację do kobiety, sygnalizując, że może być głodna z powodu nadmiaru stresu. To pozwoli ostrzec przed ryzykiem skonsumowania zbyt kalorycznych posiłków. Inne inteligentne biustonosze chronią panie przed gwałcicielami, generując wstrząsy elektryczne.

W sprzedaży dostępne są też ubrania takie jak czapki, koszulki czy spodenki, które zmieniają barwy pod wpływem promieni ultrafioletowych. Dzieje się tak za pomocą specjalnego mikrobarwnika. Na ubraniach wdrukowane są ukryte wzory, które stają się coraz bardziej widoczne, kiedy pada na nie więcej światła. W ten sposób połączono zamiłowanie do nowych technologii, najnowsze trendy w modzie i, nie ukrywajmy, gadżeciarstwo. Są również dostępne koszulki, które reagują poprzez kolorystyczne pulsowanie znajdującego się na nich znaczka, kiedy w pobliżu słychać grającą muzykę. Idealny gadżet na dyskotekę!

Teraz wystarczy spać dwie godziny?

Swoją cegiełkę do branży wearables dołożyli też Polacy ze startupu Intelclinic, którzy stworzyli rewolucyjną opaskę do snu polifazowego NeuroOn. Projekt w niespełna dwie doby zebrał w znanym serwisie crowdfundingowym Kickstarter ponad 100 tys. dolarów, by ostatecznie dostać od internautów 500 tysięcy dolarów. Opaska ma zredukować czas potrzebny na sen do 2-6 godzin w ciągu doby. Już Napoleon odkrył, że organizm najlepiej wypoczywa dzięki zaledwie kilku krótkim drzemkom w ciągu doby.Dzięki zamontowanym elektrodom NeuroOn analizuje naszą aktywność podczas snu. Sen ma różne fazy, z punktu widzenia naszego odpoczynku istotna jest jego faza REM, która stanowi zaledwie 15 procent nocnego wypoczynku. Opaska również działa dzięki technologii Bluetooth. Do naszego smartfona wysyłana jest informacja o naszym śnie. Telefon obudzi nas w odpowiednim momencie. Opaska od czasu kampanii na Kickstarterze w 2013 roku długo nie mogła doczekać się premiery. Teraz można już ją zamówić, wykorzystując PayPal lub płacąc kartą kredytową. Jej cena razem z kosztami wysyłki to 319 dolarów. Projekt wzbudził kontrowersje na forach społecznościowych. Internauci podawali w wątpliwość, czy można nawet kilkakrotnie skrócić długość snu. Formułowali również tezy, w myśl których NeuroOn nie jest w stanie mierzyć snu i wpływać na rytm biologiczny. Złudzeń nie mieli niektórzy specjaliści medycyny snu, twierdząc, że jeśli można skrócić sen, to liczy się to raczej w minutach niż godzinach. 

Najciekawsze wearables na Allegro

Najnowsze trendy związane z inteligentną odzieżą znajdują już swoje odbicie w serwisie Allegro. Kupimy tu np. inteligentne obuwie piłkarskie z zamontowanym w podeszwie buta chipem, który monitoruje przyspieszenie, szybkość, intensywność treningu, a także długość kroków. Dane są przechowywane w pamięci chipa. Można je potem zgrać na komputer lub smartfon.

Kurtka, która wie, kiedy cię ogrzać

Tej jesieni i zimy hitem będzie inteligentna odzież ogrzewająca. Na Allegro kupimy kurtki na baterie, które ogrzeją nas tak intensywnie, jak będziemy chcieli. Są odporne na wiatr i wilgoć, bateria utrzymuje ciepło przez wiele godzin. Ładowarka ma dwa równoległe wejścia USB, które pozwalają podładować również smartfon.

Okulary do wirtualnej rzeczywistości 

Na Allegro znajdziemy również różnego rodzaju okulary i hełmy do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality, Wirtual Reality), które są wielkim hitem ostatnich miesięcy w branży nowych technologii. Urządzenia te po założeniu na głowę pozwalają odłączyć się od rzeczywistości i przenieść w dowolne miejsce na ziemi.

Dzięki nim możesz niemal na własnej skórze poczuć, jak to jest latać helikopterem, zdobywać największe górskie szczyty świata czy przenieść się do wirtualnej sali kinowej, gdzie jednym ruchem głowy wskażesz, który film pragniesz obejrzeć. A także grać w produkcje najnowszej generacji, tworzone również przez zdobywających światową popularność polskich informatyków. Jeszcze nigdy wirtualny świat aż tak bardzo nie przypominał rzeczywistego. 

A to dopiero początek. 

Fot. Flickr.com/Robert Scoble/CC BY 2.0Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl
Przed Allegro kolejny rok inwestycji
18 mln Polaków, którzy co miesiąc odwiedzają Allegro w celu zrobienia zakupów, docenia szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny i coraz większą wygodę, szczególnie dzięki usłudze Allegro Smart! Wprowadzenie Allegro Smart! zmieniło nawyki zakupowe Polaków, którzy coraz ch...
Allegro uruchamia serwis społecznościowy dla swoich klientów i sprzedawców – Allegro Gadane
Allegro Gadane to serwis społecznościowy, w którym kupujący i sprzedający poszukujący porad czy opinii będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych. To także wspólna przestrzeń do wymiany spostrzeżeń związanych z ofertą czy produktami dostępnymi na platformie.
Dziękujemy za kolejny udany rok! 
Chcemy, żeby zakupy na naszej platformie były proste, wygodne i przyjemne. To głównie zasługa ciężkiej pracy i zaangażowania naszych sprzedawców. Dzięki ich wysiłkom Allegro doceniane jest jako firma z najlepszą obsługą klienta w Polsce. Nasze zespoły obsługi klientów i ...
Allegro wspiera polską gospodarkę cyfrową i co tydzień pomaga 500 nowym firmom rozpocząć sprzedaż w sieci
Od 20 lat Allegro odgrywa kluczową rolę w budowaniu polskiej gospodarki. Określane jako unikatowy w skali europejskiej polski „jednorożec” pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność.