_magazyn.Allegro: Czy w zakupach przedmiotów dekoracyjnych do domu obserwujesz jakieś wyraźne mody?

Agnieszka Lewartowska: Tak, jak najbardziej, trendy są widoczne. Jedne utrzymują się krótko, inne przez kilka sezonów. Są takie, które nabierają rozpędu, a następnie długo trwają. Wciąż święci triumfy styl skandynawski, który nie jest przecież zupełnie nowy. Bardzo mocno widoczny staje się styl loftowy, minimalistyczny.Czy trendy w sztuce dekoracji domu odzwierciedlają w jakiś sposób aktualne trendy w modzie z wybiegów?

Zdecydowanie tak. Wyraźnie widać, jak niemal równocześnie wraz z trendami w modzie pojawiają się podobne w artykułach wyposażenia wnętrz. Moim zdaniem dzięki temu powstaje duża różnorodność dodatków w określonych stylach. Aktywnie promujemy nowe trendy, będące aktualnie na czasie, pokazując między innymi, jak zastosować je we wnętrzach. Nowe uzupełniają starsze i w ten sposób powstaje naprawdę bogaty wybór.

Czy daje się też zauważyć sezonową modę na kolory?

Tak. W kolorystyce mody sezonowe również istnieją. Wyraźnie to widać w wyborach naszych klientów. Obecnie najmodniejszy i często wybierany przez użytkowników to biały, miętowy, pudrowy róż, czarny, szary.Ciekawi mnie, czy kupujący wybierają chętnie półprodukty, żeby samemu stworzyć jakiś indywidualny styl dekoracji, np. szablony do malowania ścian, gałki do mebli, czy też raczej wolą rzeczy gotowe?

Na dzisiaj Allegro to jedyne miejsce oferujące najszerszy wybór przedmiotów dekoracyjnych, również tych służących do wykonania dekoracji samodzielnie czy nadania nowego wyglądu lub odświeżenia swoich mebli. Obecnie samodzielne wykonywanie np. dekorów na ścianach czy meblach, mebli ze skrzynek czy palet, ramek na zdjęcia, wazonów i innych przedmiotów dekoracyjnych – czyli Do It Yourself – jest bardzo rozpowszechnione. 
Użytkownicy kupują takie przedmioty jak np. ozdobne gałki do mebli, aby nadać im indywidualny charakter lub po prostu wykonać renowację samodzielnie.Patrząc na całą ofertę, widzę, że nie brakuje poduszek dekoracyjnych, zegarów, porcelany. To „najłatwiejsze” elementy, by coś zmienić w swoim domu. Czy widać to w ilości sprzedawanych przedmiotów?

Dodajmy jeszcze dywany, dywaniki i pledy oraz lampy. Sprzedajemy ich naprawdę bardzo dużo. Ciepłe, tkane pledy i narzuty są hitem, zwłaszcza te w stylu skandynawskim. Również lampy cieszą się ogromnym powodzeniem. Dzięki odpowiednio dobranym lampom można również odmienić wnętrze. Poszukiwane są lampy nowoczesne – lampy i taśmy LED, lampy sufitowe – reflektory z możliwością regulacji oraz te o unikalnym wzornictwie, na przykład w stylu loft – lampy metalowe w kolorach czarnym, kolorze miedzi czy wyglądające jak wykonane z drutu. A także żarówki obok żarówek LED, także te dekoracyjne tzw. Edison.Zatrzymajmy się na chwilę przy żarówkach Edisona. Czy dostrzegasz wyraźną modę na ten typ oświetlenia?

To nowość i hit tego roku w tej kategorii – piękne dekoracyjne żarówki w stylu retro. Można dzięki nim wyczarować niezwykły nastrój, dają piękne delikatne i ciepłe światło. Użytkownicy od początku tego roku kupili kilka tysięcy sztuk takich żarówek.Obecnie zegary wydają się archaicznym przedmiotem, ale oferta na Allegro jest wciąż bardzo bogata. Oznacza to, że ciągle chcemy je mieć we wnętrzach?

Obecnie dostępne są zegary nowoczesne o pięknej stylistyce, będące nie tylko przedmiotem użytkowym, lecz i dekoracyjnym. Nie odnotowujemy w tym segmencie znaczących wzrostów sprzedaży, jest ona stała od kilku lat, lecz wciąż zmieniają się dostępne modele, kolory, materiały, z których są wykonane.

Czy możesz wskazać pięć najlepiej sprzedających się grup przedmiotów dekoracyjnych. I powiedzieć, dlaczego właśnie one cieszą się takim powodzeniem?

Od początku roku na Allegro użytkownicy kupili ponad 3 mln sztuk produktów w kategorii Oświetlenie i były to m.in. Lampy – wiszące, stojące, biurkowe w stylu np. lamp kreślarskich, kinkietów, lamp i taśm LED. Ponad 1 mln sztuk: Firan i zasłon – w szczególności na przelotkach, zasłon zaciemniających, dostępnych w różnych kolorach, gładkich, wzorzystych, ponad 1 mln sztuk Dekoracji i ozdób, Pościeli i koców – w tym narzut na łóżko w szczególności pikowanych, tkanych w stylu np. skandynawskim. Dywany około 0,5 mln sztuk – np. pluszowych czy shaggy, jednokolorowych dostępnych w wielu kolorach i rozmiarach. Te grupy produktów związane z wyposażaniem i dekorowaniem domów stanowią największy udział w sprzedaży. To są przedmioty ulegające eksploatacji lub po jakimś czasie po prostu chcemy je zmienić na te w modniejszym stylu czy kolorze. Szeroki wybór i atrakcyjna cena na Allegro sprawiają, iż użytkownicy kupują je chętnie. W ten właśnie sposób mogą wciąż dekorować swój dom na nowo.Jaka pora roku sprzyja najbardziej zakupom przedmiotów dekoracyjnych do domu. Wiosna czy raczej jesień i zima. A może czas przed Świętami Wielkanocnymi czy też Bożego Narodzenia?

W ciągu roku jest kilka okazji sprzyjających zakupom artykułów dekoracyjnych oraz służących do wyposażenia wnętrz. Jedne zbiegają się ze świętami, kiedy szukamy przedmiotów dekorujących stół wielkanocny czy bożonarodzeniowy i pozwolą na przygotowanie posiłków i ugoszczenie zaproszonych gości. Takich, które tworzą niepowtarzalną atmosferę naszego domu. Oprócz tego widzimy, że nasi klienci interesują się tego typu zakupami bardzo aktywnie podczas wykonywania remontu czy odświeżenia domu, wówczas poszukują przedmiotów do wyposażania, aranżacji, dekorowania. W drugiej połowie roku takich zakupów dokonuje się znaczne więcej.Najmodniejsze deco na Allegro:
1) Poduszki dekoracyjne z motywami graficznymi: chevron, gwiazdy, marokańska koniczyna, pasy oraz gładkie w kolorach szary, czarny, żółty, niebieski, turkusowy.
2) Lampy: wiszące, stojące i kinkiety w stylu loft, minimalizm, industrialnym w kolorach mięty, czarnym, białym; lampy stojące tzw. trójnóg; lampy w kolorze miedzi.
3) Druciane dodatki: kosze, lampy, gazetniki, pudełka, podnóżki wykonane z miedzianego lub czarnego drutu.
4) Kosze: plecione kosze wykonane z trawy morskiej, hiacyntu.
5) Szablony malarskie: szablony do malowania wzorów na ścianach z odwzorowaniem np. wzorów marokańskiej koniczyny, chevron, motywów roślinnych.
6) Półki modułowe: półeczki w kształcie kubików czy domków skandynawskich, ośmiokątów do indywidualnej konfiguracji.
7) Zegary: zegary minimalistyczne jako element dekoracji nie tylko funkcja mierzenia czasu.
8) Gałki ceramiczne: ozdobne gałki ceramiczne meblowe służące do zmiany wyglądu komód, szuflad, szafek kuchennych, nadające indywidualny charakter wnętrza.
9) Ceramika we wzory geometryczne, orgiami: dekoracyjne przedmioty np. ceramiczne wyglądające jak wykonane z papieru w technice orgiami o geometrycznym charakterze pojawiają się na misach, wazonach, lampach, ceramice kuchennej, świecznikach.
10) Ozdobne żarówki: żarówki tzw. Edison w ozdobnych kształtach i z ozdobnymi żarnikami.
11) Pufy: wykonane jak ze sznurka na szydełku, w kolorach szarym, miętowym, czarnym, żółtym..
12) Żółty kolor we wnętrzu: pojawia się na poduszkach, dywanach, lampach, krzesłach, dodatkach dekoracyjnych, stoliczkach kawowych czy nocnych. 
13) Małe stoliki kawowe: białe małe stoliki okrągłe lub o nieregularnym kształcie z drewnianymi nóżkami.
14) Lampiony: o minimalistycznych kształtach, szklane, ze sznurkowym elementem dekoracyjnym w formie np. uchwytu.
15) Chodniczki, dywany: tkane chodniczki w geometryczne wzory, pasy, chevrony, gwiazdy, kolorowe, szare, o postarzanym spranym wyglądzie.Fot. shutterstock/dbfactory


Barbara Mietkowska

magazyn@allegro.pl