Dostępność tanich i kompaktowych kamer sprawiła, że w sieci furorę robią filmy sytuacyjne z polskich dróg. Ta moda przyszła zza wschodniej granicy, gdzie codziennie dochodzi do kuriozalnych sytuacji na drodze, a wiele aut nie posiada ubezpieczenia OC. Taki materiał ubezpiecza poszkodowanego kierowcę i jest dowodem przy poszukiwaniu sprawcy czy dochodzeniu roszczeń.

Moda na wideorejestratory w Polsce spowodowała także zmianę podejścia policji. Wiele komend wojewódzkich posiada specjalne adresy mailowe, które pozwalają na przesyłanie takich materiałów w celu ukarania piratów drogowych. W międzyczasie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) wystosował komunikat, w którym ostrzega, że nagrania, na których widać rejestrację samochodu popełniającego wykroczenie, może stanowić naruszenie prawa. W naszym kraju nie istnieją jeszcze przepisy regulujące kwestie nagrywania przez kamery samochodowe, dlatego w interpretacji urzędu numery rejestracyjne mogą stanowić chronione dane osobowe. 

Jak dotychczas żadne przepisy nie zabraniają w Polsce montowania i używania wideorejestratorów, ale wykorzystywanie takiego filmu w celu innym niż osobisty wymaga zarejestrowania takiego zbioru w GIODO. Kwestią dyskusyjną jest tutaj wykorzystanie takiego materiału w sądzie. Według opinii niektórych prawników, sprawa w sądzie nie jest celem osobistym i jeśli zamierzamy wykorzystać nagranie w tym celu, konieczna będzie rejestracja takiego materiału w GIODO.

Przepisy, a konkretnie art. 308 Kodeksu postępowania cywilnego, dopuszczają możliwość użycia takiego nagrania, ale zależy to od decyzji sądu. Z drugiej strony, od 1 lipca zmieniły się przepisy, które nie pozwalają na użycie materiałów zdobytych w sposób nielegalny. Kwestią dyskusyjną pozostaje to, czy nagranie z wideorejestratora to dowód zdobyty nielegalnie.

- Publikowanie materiałów w sieci lub na YouTube, na których są widoczne numery rejestracyjne samochodu, po których można zidentyfikować konkretną osobę, jest niezgodne z prawem. Chyba że nagrywane osoby wyrażą zgodę na publikacje takiego materiału. W innym wypadku musimy się liczyć z ryzykiem procesu – tłumaczy prawnik uważaj.pl
Tu polecamy zapoznanie się z artykułem: Co można zrobić z nagraniami z rejestratora.

Z racji tego, że mamy sezon wakacyjny w pełni, warto przed wyjazdem sprawdzić, czy w kraju docelowym możemy używać wideorejestratora w samochodzie. Okazuje się, że nie wszędzie w Europie przepisy są na tyle liberalne. Prym wiedzie tutaj Austria, gdzie za nagrywanie kamerą samochodową grozi grzywna do 10 tys. euro. W leżącej nieopodal Szwajcarii możemy zostać ukarani mandatem w wysokości do tysiąca euro. Również w Niemczech takie nagrywanie może się zakończyć wyrokiem sądowym na koncie i grzywną nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro. W krajach takich jak Hiszpania, Portugalia, Belgia czy Słowacja możliwe jest rejestrowanie materiału, ale jego publikacja już nie. Grożą za to mandaty od kilkuset to kilku tysięcy euro. Norwegia i Francja zezwalają na korzystanie z kamery w samochodzie, pod warunkiem, że nie zasłania kierowcy widoku.

Jeśli mamy zamiar kupić kamerę samochodową bądź innego rodzaju wideorejestrator, warto zapoznać się z artykułami z naszych poradników: Czy warto kupić kamerę samochodowąJaka kamera do samochoduNa co zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora jazdy,

Fot. dbfactory

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

Czar miniaturowych ogrodów
Romantyczna drewniana weranda obok kępki wrzosów. Opodal dwa białe krzesła i ażurowy, okrągły stolik. Aż chciałoby się usiąść i odpocząć. Usiąść się jednak nie da, gdyż mebelki mają wysokość zaledwie kilku centymetrów, a cała kompozycja bez problemu mieści się w dłoniach. 
Czekolada w (pop)kulturze
Praliny, fontanny czekoladowe czy zwyczajne tabliczki. Czekolada w tej lub podobnej postaci jest znana prawie każdemu. Ale wszechwładna miłość do tej słodyczy sprawia, że czekolada może być głównym motywem przebojów kinowych, elementem zabiegu relaksacyjnego w SPA albo… materiałem wieczorowej kreacji. Sprawdzamy, co w czekoladowym biznesie piszczy, bo 12 kwietnia jest Dzień Czekolady. 
Co w ogrodach? Wiosenne trendy 2017
Coraz mniej równo nasadzonych tui wokół przystrzyżonych pustych trawników. Przybywa ogródków spontanicznych i nostalgicznych. Miejsc, w których każdy z rodziny znajdzie dla siebie miły kąt. 
Wszyscy kochają Smoka Wawelskiego, czyli jak „Legendy Polskie” promują naszą kulturę
Do niedawna Polska kojarzyła się na świecie głównie z Chopinem, Janem Pawłem II i Lechem Wałęsą. Dziś jednak z powodzeniem chwalimy się Smokiem Wawelskim, Babą Jagą, Bazyliszkiem i Janem Twardowskim. Filmy z serii „Legendy Polskie” wyreżyserowane przez nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego podbijają serca widzów.