Dostępność tanich i kompaktowych kamer sprawiła, że w sieci furorę robią filmy sytuacyjne z polskich dróg. Ta moda przyszła zza wschodniej granicy, gdzie codziennie dochodzi do kuriozalnych sytuacji na drodze, a wiele aut nie posiada ubezpieczenia OC. Taki materiał ubezpiecza poszkodowanego kierowcę i jest dowodem przy poszukiwaniu sprawcy czy dochodzeniu roszczeń.

Moda na wideorejestratory w Polsce spowodowała także zmianę podejścia policji. Wiele komend wojewódzkich posiada specjalne adresy mailowe, które pozwalają na przesyłanie takich materiałów w celu ukarania piratów drogowych. W międzyczasie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) wystosował komunikat, w którym ostrzega, że nagrania, na których widać rejestrację samochodu popełniającego wykroczenie, może stanowić naruszenie prawa. W naszym kraju nie istnieją jeszcze przepisy regulujące kwestie nagrywania przez kamery samochodowe, dlatego w interpretacji urzędu numery rejestracyjne mogą stanowić chronione dane osobowe. 

Jak dotychczas żadne przepisy nie zabraniają w Polsce montowania i używania wideorejestratorów, ale wykorzystywanie takiego filmu w celu innym niż osobisty wymaga zarejestrowania takiego zbioru w GIODO. Kwestią dyskusyjną jest tutaj wykorzystanie takiego materiału w sądzie. Według opinii niektórych prawników, sprawa w sądzie nie jest celem osobistym i jeśli zamierzamy wykorzystać nagranie w tym celu, konieczna będzie rejestracja takiego materiału w GIODO.

Przepisy, a konkretnie art. 308 Kodeksu postępowania cywilnego, dopuszczają możliwość użycia takiego nagrania, ale zależy to od decyzji sądu. Z drugiej strony, od 1 lipca zmieniły się przepisy, które nie pozwalają na użycie materiałów zdobytych w sposób nielegalny. Kwestią dyskusyjną pozostaje to, czy nagranie z wideorejestratora to dowód zdobyty nielegalnie.

- Publikowanie materiałów w sieci lub na YouTube, na których są widoczne numery rejestracyjne samochodu, po których można zidentyfikować konkretną osobę, jest niezgodne z prawem. Chyba że nagrywane osoby wyrażą zgodę na publikacje takiego materiału. W innym wypadku musimy się liczyć z ryzykiem procesu – tłumaczy prawnik uważaj.pl
Tu polecamy zapoznanie się z artykułem: Co można zrobić z nagraniami z rejestratora.

Z racji tego, że mamy sezon wakacyjny w pełni, warto przed wyjazdem sprawdzić, czy w kraju docelowym możemy używać wideorejestratora w samochodzie. Okazuje się, że nie wszędzie w Europie przepisy są na tyle liberalne. Prym wiedzie tutaj Austria, gdzie za nagrywanie kamerą samochodową grozi grzywna do 10 tys. euro. W leżącej nieopodal Szwajcarii możemy zostać ukarani mandatem w wysokości do tysiąca euro. Również w Niemczech takie nagrywanie może się zakończyć wyrokiem sądowym na koncie i grzywną nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro. W krajach takich jak Hiszpania, Portugalia, Belgia czy Słowacja możliwe jest rejestrowanie materiału, ale jego publikacja już nie. Grożą za to mandaty od kilkuset to kilku tysięcy euro. Norwegia i Francja zezwalają na korzystanie z kamery w samochodzie, pod warunkiem, że nie zasłania kierowcy widoku.

Jeśli mamy zamiar kupić kamerę samochodową bądź innego rodzaju wideorejestrator, warto zapoznać się z artykułami z naszych poradników: Czy warto kupić kamerę samochodowąJaka kamera do samochoduNa co zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora jazdy,

Fot. dbfactory

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

NAJCIEKAWSZE TRENDY Z BADANIA POLSKA STROJNA 2016
Tegoroczne badanie „Polska Strojna 2016. Trendy w zachowaniach zakupowych Polaków” pokazuje, że nasze preferencje zakupowe zmieniają się bardzo szybko, a jednocześnie nie należymy do awangardy. Bywamy i nowocześni, i zachowawczy jednocześnie. Warto przyjrzeć się najważniejszym ustaleniom z tego badania. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór autorów raportu, choć oczywiście czytając raport, każdy możne znaleźć inne, ważne z własnej perspektywy zjawiska. 
Małe inżynierki
Pasje inżynierskie są dobre zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Wszystko zależy od tego, jak rodzice i przyjaciele będą wspierać takie pasje. Zobaczcie, jak fajnie jest bawić się inżynierskimi zestawami z lalkami.
Naszyj to! Barwny powrót do lat 90.
Kochasz muzykę, kino, seriale? W tym sezonie wyrazisz to również... strojem. Naszywki i przypinki to niepozorne dodatki, które mogą całkowicie odmienić charakter nudnej, jesiennej stylizacji, dodając jej lekkości i młodzieżowego luzu. Niegdyś można je było znaleźć głównie na torbach i kurtkach zbuntowanych licealistów, teraz zagościły na pokazach najważniejszych domów mody.
10 hitów mody, które będziesz nosić też za rok
Projektanci wciąż zaskakują. Lansują nowe trendy albo powracają do tych sprzed lat w zupełnie nowej odsłonie. Co powinno się więc znaleźć w szafie kobiety? Jakie ubrania kupić teraz, by być modną w kolejnym sezonie, polecają modowi specjaliści, blogerki i vlogerki.