Walentynki na dobre zadomowiły się w Polsce. Jak wynika z badania TNS Kantar, przeprowadzonego na zlecenie Allegro, zdecydowana większość Polaków, bo aż 83 proc., planuje podarować swojej drugiej połowie prezent z okazji Święta Zakochanych. Prawie połowa kupi czekoladki, 33 proc. kwiaty, a co siódma osoba zdecyduje się na upominek z kategorii erotyka. Na zakupy nie wydamy więcej niż 100 zł.

Lubimy obdarowywać swoich bliskich prezentami, dlatego tak szybko w naszą kulturę wpisało się Święto Zakochanych, na całym świecie obchodzone 14 lutego. Z badania, jakie na zlecenie Allegro, przeprowadził TNS Kantar, wynika, że aż 83 proc.  Polaków kupi z tej okazji chociażby symboliczny upominek. Tymczasem jeszcze 20 lat temu tylko 42 proc. z nas obchodziło walentynki. Nie jest zaskoczeniem, że najchętniej świętują ten dzień osoby młodsze (w wieku 18–39 lat) oraz te z mniejszych miast (do 100 tys. mieszkańców).

Walenynki lata.jpg

W swoich prezentowych wyborach Polacy nie są jednak oryginalni. Najpopularniejszym prezentem walentynkowym są… czekoladki, które kupuje niemal połowa badanych – 47 proc. Popularnymi pomysłami na upominek z okazji Święta Zakochanych są także kwiaty (33 proc.), bilety do kina czy na koncert (30 proc.) oraz kartka z życzeniami (23 proc.). Nieco rzadziej wybór Polaków pada na bieliznę (16 proc.), biżuterię (15 proc.) lub upominek z kategorii erotyka (14 proc.) i kosmetyki (2 proc.). Mężczyźni chętniej decydują się, by podarować czekoladki, kwiaty lub biżuterię, podczas gdy kobiety wybierają przede wszystkim na prezent bilety do kina czy na koncert oraz kartkę z życzeniami. Najmłodsi częściej planują wręczyć najbliższej osobie czekoladki oraz kwiaty. Ta grupa wiekowa chętniej decyduje się również na prezenty z kategorii erotyka. Trzydziestolatkowie częściej zamierzają dać na walentynki biżuterię, a bilety na wydarzenia kulturalne chętniej wybierają osoby z wykształceniem średnim i wyższym.    

Wyniki badania potwierdzają dane sprzedażowe Allegro. – Już trzy tygodnie przed walentynkami zauważamy wzrost zainteresowania kategoriami prezentowymi. Internauci w tym czasie chętnie kupują perfumy, biżuterię i zegarki, bilety do kina, bieliznę oraz produkty z kategorii erotyka. W przypadku tej ostatniej kategorii sprzedaż wzrasta nawet o połowę. Święto Zakochanych to też dobry czas dla sprzedawców perfum. Podobnie jak w okolicach Bożego Narodzenia, notujemy wzrost zainteresowania produktami z tej kategorii na poziomie 30 proc. – mówi Agata Stachowiak,  Public Relations Officer w Allegro.

Przed walentynkami każdego dnia sprzedaje się średnio 3 tys. zapachów. Polacy lubią znane marki i z okazji Święta Zakochanych inwestują w droższe perfumy takich marek, jak: Calvin Klein, Hugo Boss, Giorgio Armani czy Versace.

Swoją miłość, zwłaszcza mężczyźni często chcą wyrazić poprzez biżuterię, której na Allegro w tym czasie sprzedaje się o 20 proc. więcej niż zazwyczaj – średnio 4800 sztuk dziennie. Polacy kupują zarówno złotą, jak i srebrną biżuterię, stąd średnia cena pierścionka to 117 zł, a kolczyków – 30 zł. Dobrym prezentem walentynkowym, nie tylko dla spóźnialskich, jest zegarek – tych na Allegro sprzedaje się obecnie średnio 2 tys. sztuk dziennie. Zgodnie z tym, co mówią respondenci, z końcem stycznia i na początku lutego, o 15 proc. wzrasta sprzedaż damskiej bielizny. Partnerzy chętnie robią sobie wspólne, modowe prezenty, tzn. zaopatrują się w zestawy ubrań dla niej i dla niego z zabawnymi hasłami czy grafikami.

Walentynki prezenty.jpg

Chętnie też kupujemy bilety do kina czy na wydarzenia kulturalne – na Allegro, w porównaniu z ubiegłym rokiem, sprzedało się już o 75 proc. więcej takich wejściówek. Ci, którzy na co dzień są raczej domatorami i nawet walentynki nie są dla nich wystarczającym pretekstem, aby skorzystać z miejskich atrakcji, kupują na prezent grę towarzyską i tak planują spędzić ten dzień. Wspaniałą niespodzianką dla ukochanej lub ukochanego będzie przystrojenie mieszkania w walentynkowe dekoracje. Balony, girlandy, dekoracje stołu oraz płatki róż – to wszystko pomoże w stworzeniu romantycznej atmosfery w mieszkaniu.

Na 3 tyg. przed Świętem Zakochanych na Allegro sprzedaje się najwięcej sztuk prezerwatyw – ponad 36 tys., następne są akcesoria i gadżety erotyczne – ponad 25 tys., oraz Drogeria Erotyczna. Co ciekawe, liczba sprzedanych prezerwatyw rok temu była bardzo podobna. Zwiększyło się natomiast o 35 proc. zainteresowanie produktami BDSM i grami erotycznymi (wzrost o 31 proc.), a spadło o 28 proc. zainteresowanie feromonami i afrodyzjakami oraz filmami erotycznymi (spadek o 19 proc.).

Większość Polaków kupuje prezenty walentynkowe z wyprzedzeniem. Niemal połowa badanych – 47 proc. – zazwyczaj kupuje prezent walentynkowy z tygodniowym wyprzedzeniem, a co piąty około 3-2 tygodnie wcześniej.  Prezenty na chwilę przed Dniem Zakochanych kupuje co trzeci Polak – 18 proc. dzień wcześniej, a 11 proc. w walentynki. Mężczyźni częściej niż kobiety kupują prezenty dzień przed lub w dniu św. Walentego.

Jeśli prezentem nie są czekoladki, które zazwyczaj kupujemy na ostatnią chwilę, to dajemy sobie czas na wybór odpowiedniego upominku dla ukochanej osoby. Na polowanie za udanym walentynkowym prezentem, prawie połowa Polaków (47 proc.) wybierze się do centrum handlowego, a 37 proc. wyboru dokona przez Internet. Co ciekawe, to kobiety częściej decydują się na zakup prezentu online, wybierając produkt w najlepszej cenie – mówi Agata Stachowiak.

Trzy czwarte planujących obdarować kogoś kartką lub prezentem z okazji  walentynek planuje przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 100 zł – 39 proc. za prezent zapłaci do 50 zł, a 36 proc. między 50 a 100 zł.  Mniejszy budżet na walentynkowe prezenty planują częściej kobiety, a także starsi respondenci. 

Termin badania: 2–8 lutego 2018
Próba: ogólnopolska próba 1000 Polaków w wieku 18–60 lat
Technika badania: CAWI
Dane Allegro pochodzą z okresu 23.01–09.02.2018

Fot. Shutterstock.com

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl