Wyszukiwanie ofert na Allegro jest trywialnie proste, a wszystkie możliwe opcje pojawiają się po wpisaniu frazy do wyszukiwarki. Czasem jednak zdarza nam się zapomnieć kluczowego słowa, możemy czasem zgubić się w mnogości bardzo podobnych produktów albo nie być pewnymi co do szukanego przedmiotu. Jak wtedy sobie radzić? Przyjrzyjmy się głębiej wyszukiwarce Allegro.

W maju 2018 r. ucieszyliśmy się, że wyszukiwarka Allegro znalazła się w prestiżowym zestawieniu najlepszych tego rodzaju narzędzi. Stało się tak, dlatego że  pracowaliśmy nad nią intensywnie przez wiele miesięcy. O efektach tych prac możecie przeczytać w tym tekście. 

Nie ma jednego idealnego sposobu na wyszukiwanie. Każdy musi w praktyce sprawdzić, która technika jest niego najlepsza. Nie trzeba też być mistrzem ortografii  – w naszej wyszukiwarce korygowane są nawet literówki, braki polskich znaków czy niedokładne nazwy marek. Frazy są automatycznie poprawiane lub pod niepoprawnie napisaną frazą pokazuje się sugestia użycia tej właściwej.

N_Screen1.jpg

Problem stanowią niektóre znaki specjalne, które mogą pojawić się na przykład po skopiowaniu nazwy produktu z innej strony internetowej. Podobnie jest z myślnikami czy minusami, bowiem wyraz, przed którym użyto znaku „-”, będzie wykluczony z wyników wyszukiwania. 

Powszechnym błędem jest wpisywanie zbyt ogólnej frazy do wyszukiwania. Pod hasłem „czerwona sukienka” znajdziemy ponad 100 tysięcy wyników, warto więc zmniejszyć tę liczbę poprzez użycie filtrów lub doprecyzowanie preferencji zakupowych dodatkowymi słowami – chociażby rozmiarem, krojem albo przeznaczeniem. Dzięki filtrom zawęzimy m.in. zakres cenowy lub ustalimy jej stan (nowa lub używana). Ważne jest także wejście w dokładną podkategorię, ponieważ dzięki temu odblokujemy dodatkowe filtry, takie jak materiał dominujący czy rodzaj dekoltu. Tym sposobem z „czerwonej sukienki” robi nam się nowa, bawełniana czerwona sukienka w rozmiarze 38 z okrągłym dekoltem bez rękawów. W ten sposób można postępować z każdym produktem – podążając od ogółu do szczegółu.

N_Screen2.jpg

Szukanie w kategoriach i nie tylko

Kategorie również można wpisywać w oknie wyszukiwarki. Idzie za tym jeden bardzo ważny wniosek – wpisana fraza wcale nie musi znajdować się w tytule oferty. – Przykładowo wpisując w wyszukiwarkę frazę „telefon”, otrzymamy także oferty telefonów, dla których to słowo nie pada w tytule oferty. Wystarczy, że są w kategorii „Telefony komórkowe”. Możemy przeszukać także po wybranych parametrach. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „zabawki dla chłopca”, otrzymamy wszystkie zabawki, które w parametrach oferty mają zaznaczoną płeć „chłopiec”. A wpisując „zielone spodnie”, znajdziemy spodnie, dla których sprzedający zaznaczyli parametr „odcienie zieleni”, mimo że w tytule oferty słowo „zielone” nie pada. Do metadanych przeszukiwanych przez wyszukiwarkę należy też cena przedmiotu, co pozwala na skuteczne wyszukiwanie w interesującym zakresie cenowym, na przykład „Lego do 50 zł” – opisuje Marianna Manysiak, Product Manager w Allegro.

Oczywiście przesadne precyzowanie może spowodować wyświetlenie zbyt małej liczby produktów lub ich całkowity brak. Dlatego też dobrym sposobem na szukanie jest zawężanie wyników stopniowo, po jednej frazie czy pojedynczym filtrze naraz. Co ważne, nie ma żadnego rozróżnienia, co jest lepsze – wyszukiwarka czy filtr kategorii. Dlaczego?

To z zamierzenia dwa alternatywne sposoby szukania, które mogą się też dopełniać i korzystanie z któregokolwiek z nich pozwoli na dotarcie do określonego przedmiotu. Oczywiście są pewne ścieżki, dla których skuteczniejsza będzie jedna lub druga metoda, ale ostatecznie to wybór klienta – tłumaczy Marianna Manysiak.

Wyszukiwarka może okazać się lepsza, jeśli szukamy konkretnego przedmiotu, znając jego nazwę, tytuł lub model, np. „Rok 1984” Orwella czy Samsung UE50MU6172. Rozwijanie drzewka kategorii doprowadziłoby nas w tych przypadkach jedynie do prozy zagranicznej oraz telewizorów LCD. Z drugiej strony szukanie po kategoriach pomocne jest, gdy nie mamy sprecyzowanych wymagań, szukamy prezentu lub interesują nas także alternatywne produkty.

W momentach niezdecydowania warto też sprawdzić Inspiracje, Poradniki Allegro lub Strefę Prezentów. W tych przypadkach można poratować się opinią ekspertów i za ich podpowiedzią wybrać najlepszy produkt, bez potrzeby błądzenia po kategoriach. Poradniki te także pojawiają się na samym dole w wynikach wyszukiwania i są dostosowane tematycznie do gałęzi Allegro, jaką w danej chwili przeglądamy. Sprawdzając chociażby pralki, otrzymamy listę artykułów z podpowiedziami – np. „Ile możemy zaoszczędzić, kupując energooszczędną pralkę” albo „Niedroga i funkcjonalna pralka do 1000 zł”.

Wyszukiwanie tematyczne

Wróćmy jednak do wyszukiwarki oraz jej algorytmów. Oprócz zaawansowanej składni wyszukiwania oraz akceptowania nazw kategorii kupujący może też przeszukać Allegro według takich kryteriów jak zakończone oferty, nazwy sprzedawców, numery ofert, numerach EAN (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy) oraz numerach ISBN (w przypadku wydawnictw). Oczywiście pod warunkiem, że sprzedawcy uzupełnili je w ofercie.

Niedawno ukończono także prace nad wyszukiwaniem tematycznym. Już teraz w przypadku wpisania takich fraz jak np. „na prezent”, „dzień chłopaka” czy „wieczór panieński” wyszukiwarka wyświetla listę przedmiotów odpowiednich na taką okazję, niezależnie od tego, czy sprzedający umieścili takie informacje w tytułach.

N_Screen3.jpg

Innym ważnym udogodnieniem jest wyświetlanie podpowiedzi już po rozpoczęciu wpisywania. Składają się one z najczęściej wpisywanych fraz oraz kategorii, które pasują do naszego słowa, dzięki czemu pozwalają bardzo szybko trafić na właściwą listę ofert. Po wpisaniu „Galaxy” naszym oczom ukaże się kilka najpopularniejszych modeli tej serii, a także bezpośrednie odniesienie do podkategorii smartfonów Samsunga oraz pokrowców.

Sortowanie i trafność

Warto także posortować otrzymane wyniki. Z punktu widzenia kupującego najlepsze może wydawać się sortowanie od najniższej ceny, ale przydaje się najczęściej, gdy mamy na tyle zawężone wyszukiwanie, że wyświetla się tylko konkretny model produktu. Poza tym przy sortowaniu po najniższej cenie nie otrzymamy „najtrafniejszych”, a więc najlepszych jakościowo ofert.

Niektórzy kupujący sortują wyszukiwanie według trafności. Jak wyjaśnia Marianna Manysiak, ten rodzaj sortowania bierze pod uwagę wiele czynników: – Część z nich to dane oferty, za które odpowiada sprzedawca (zdjęcia, parametry produktu), pozostałe zależą od tego, jak samą ofertę ocenili kupujący w porównaniu z innymi na listingu. Brana jest pod uwagę także jakość produktu sprzedającego.

Wyszukiwarka doskonała 

Wyszukiwarka to jeden z najważniejszych elementów Allegro. W końcu to w niej zaczyna się większość zakupów, a od jakości jej działania zależy, czy klient znajdzie to, czego oczekiwał. Najlepiej bez frustracji i w ciągu kilkudziesięciu sekund. I chociaż już teraz jest to możliwe, algorytmy wyszukiwania są stale ulepszane i już niedługo mogą się pojawić zmiany jeszcze bardziej zwiększające komfort klienta. Ponadto Allegro stopniowo będzie zwiększać liczbę parametrów, które wpisane w wyszukiwanej frazie dadzą taki sam efekt jak zaznaczone jako filtr. Tym sposobem znalezienie potrzebnego produktu będzie równie łatwe jak odpowiedź na pytanie „czego szukasz?”.

Fot. Shutterstock.com/Elżbieta Nowacka