Kiedy jedni walczą o olimpijskie medale, inni toczą równie zaciętą walkę o powrót do życia. Platforma charytatywni.allegro.pl jest partnerem technologicznym akcji „Obudź mnie”, organizowanej przez Fundację „AKogo”? Licytując olimpijską pochodnię od Ewy Błaszczyk, dorzucając się do wirtualnej puszki czy wpłacając dowolną kwotę, można pomóc pacjentom przebywających w śpiączce.

Motto każdej olimpiady to „Citius-Altius-Fortus”, czyli szybciej, wyżej, silniej. Hasło to symbolicznie oddaje również wysiłek osób zawieszonych między jawą a snem, by wrócić do normalnego życia. W momencie, w którym rozpoczęły się Igrzyska PyeongChang 2018, pod adresem www.obudzmnie.pl wystartowała akcja, z której dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie programów eksperymentalnych dla pacjentów w śpiączce oraz organizację sympozjum specjalistycznego dedykowanego nerwowej komórce macierzystej.

Nawiązanie do olimpiady nie jest przypadkowe, bo pomóc można, m.in. licytując pochodnię olimpijską, którą niosła Ewa Błaszczyk podczas sztafety olimpijskiej przed Igrzyskami. Ale to tylko jeden ze sposobów pomocy.

1.JPG

Zależy nam na tym, aby każdy chętny mógł wesprzeć cel akcji. Dlatego, oprócz licytacji pochodni, udostępniliśmy wpłaty bezpośrednie i wirtualną puszkę (wpłaty o wartości 5, 10, 15, 50 lub 100 zł). – Chętni mogą też wystawić swoje przedmioty na licytację i w ten sposób pomóc. Pamiętajmy, że każda nawet najmniejsza wpłata ma znaczenie – mówi Krzysztof Śpiewek, menedżer CSR w Allegro.

DSC_1207.jpg

Pozyskane w ten sposób środki trafią na konto organizacji, bowiem Allegro nie pobiera opłat, a platforma charytatywni.allegro.pl prowadzona jest przez nich non profit.

Fundacja Ewy Błaszczyk „AKogo?” jest polską organizacją pozarządową, od 15 lat zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Prezes Fundacji Ewa Błaszczyk znalazła się w gronie osób, które miały zaszczyt 8 stycznia br. reprezentować nasz kraj podczas sztafety ognia olimpijskiego, jako „niosący pochodnię”, przed Igrzyskami PyeongChang 2018.

DSC_1209.jpg

Mój udział w sztafecie ognia olimpijskiego w PyeongChang był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Będąc na miejscu, uległam tej niezwykłej atmosferze przygotowań do sportowego szaleństwa! Każdy z nas, niosących olimpijską pochodnię i przekazujących ogień poczuł wspólnotę w wypełnianiu hasła PyeongChang 2018  – „Do what you can’t”. Na co dzień w Fundacji „Akogo?” staramy się przełamywać bariery i tworzyć miejsca, programy, które na początku wydają się niemożliwe do zrealizowania. Stąd pomysł na przekazanie pochodni olimpijskiej na licytację, z której dochód będzie przeznaczony na nasze cele statutowe – mówi Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji „AKogo?”.

Fundacja wybudowała Klinikę „Budzik” – wzorcowy ośrodek neurorehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce, który działa od lipca 2013 r. W tym czasie wybudziło się tu 40 pacjentów. Obecnie Fundacja skupia się na programach eksperymentalnych, aby pomóc pacjentom w śpiączce. W planach jest organizacja sympozjum dot. nerwowej komórki macierzystej pozyskiwanej z naturalnych poronień, z udziałem światowej klasy specjalistów, którzy podzielą się swoim doświadczeniem.

Honorowy Patronat nad akcją objął Polski Komitet Olimpijski (PKOL).

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl