Jeszcze niedawno kapelusz kojarzył się z oldskulowym seniorem, albowiem młodsi zwolennicy nakryć głowy wybierali kaptury i czapki. Budził emocje w rubrykach towarzyskich jako ekstrawagancki i bardzo kreatywny dodatek na wyścigach konnych w Ascot albo na królewskich ślubach. W ostatnich latach dzięki hipsterskiej modzie zdecydowanie wrócił do łask. Na ulicach widać coraz więcej kobiet, które odważnie się nim posługują o każdej porze roku. Trend ten ma także odzwierciedlenie w sprzedaży na Allegro.pl. Od kilku lat rośnie ona systematycznie, choć ewidentnie najsilniej w miesiącach letnich. Już od maja sprzedaż kapeluszy damskich podnosi się znacząco, by rosnąć stale do połowy wakacji. W zeszłym roku osiągnęła swój poziom kulminacyjny w lipcu i była o niemal czterysta procent większa niż w styczniu. W liczbach oznaczało to zakup ponad pięciu tysięcy sztuk w ciągu miesiąca. W tym roku kapelusze cieszą się jeszcze większym powodzeniem, bo już teraz sprzedaje się siedem sztuk na godzinę. Te dane z pewnością ucieszą stylistów i blogerów, albowiem oznaczają jedno, że ich nawoływanie do korzystania z mody nie idzie na marne i coraz więcej osób chce wyglądać dobrze. Znana komentatorka mody i blogerka Dorota Wróblewska redakcji _magazyn.Allegro tłumaczy powrót zamiłowania do kapeluszy tym, że pragniemy wyróżniać się z tłumu i podkreślać swój styl: - Kapelusz to dodatek zwieńczający całość stylizacji. Dodaje elegancji, szyku i wyrazistości całej sylwetce. Określa temperament i charakter osoby, tworzy aurę zarówno kreacji, jak i podkreśla rangę okoliczności, w jakich jest noszony. Dodaje tajemniczości – tłumaczy nam Dorota. Czy kapelusz jest dla każdego? Dorota Wróblewska twierdzi, że tak, choć zaleca rozwagę w jego wyborze. Każdy musi zastanowić się przede wszystkim nad swoją urodą i sylwetką. - Niska kobieta w rozłożystym rondzie nie będzie wyglądała dobrze, nawet jeśli jest bardzo szczupła – to oczywiste, a wyrafinowana elegantka w modelu kowbojskim również nie osiągnie zamierzonego efektu i jest duże prawdopodobieństwo, że narazi się na śmieszność – przestrzega blogerka.

Letnie nasilenie zakupów tego akcesorium z pewnością spowodowane jest nie tylko modą, ale wakacyjnymi potrzebami ochrony przed słońcem. Wybór na stronach Allegro.pl/galanteria-i-dodatki nie przysparza problemu, chyba że od nadmiaru modeli zakręci się nam w głowie. O tej porze roku najchętniej kupujemy modele z szerokim rondem albo proste, umiarkowanie duże „panamy”. Nasze decyzje determinuje cel zakupu. Latem ten dodatek najczęściej potrzebny jest nam na wakacjach lub jako ochrona przed słońcem w mieście. O tej porze roku jesteśmy bardziej skłonni do zabawy modą, a także uznajemy kapelusz za doskonałe dopełnienie plażowego bikini. W kapeluszniczej modzie dominuje w tym roku stylistyka retro na lata 70. Szerokie, wijące się wokół twarzy rondo, tworzące łagodną falę wieńczącą sylwetkę. Nie wszyscy wiedzą, że ten model jest tak naprawdę starszy niż nam się wydaje. Po raz pierwszy został zaproponowany przez francuskie modystki w latach 20. poprzedniego stulecia. W czasach, gdy kobiety z wyższych sfer zaczęły nieco swobodniej korzystać z plaży. Chodziło o to, by uwolnić się od parasolki, ale jednak zabezpieczać twarz i ramiona przed słońcem. Na plażach w Deauville nie wypadało pokazać się bez szerokiego ronda, bo do czasów Coco Chanel liczyła się tylko porcelanowa cera.

Poza wyborem modelu najlepszego dla nas ważny jest też materiał, z jakiego kapelusz jest wykonany. Biorąc pod uwagę, że nie jest to przedmiot łatwy w transporcie, dobrze jest sprawdzić przed zakupem, z czego jest zrobiony. Fotografka i podróżniczka, wieloletnia stylistka ELLE Barbara Czartoryska poleca te wykonane z sizalu. To wytrzymałe włókno otrzymane z tropikalnej agawy jest bardzo odporne na zagniecenia i odkształcenia. Nowe technologie jego pozyskiwania i tkania sprawiają, że sprawdza się w podróży najlepiej. I nie traci koloru. „Kapelusz słomkowy jest bardzo mało wygodny. Trzeba o niego dbać i uważać, żeby się nie pokruszył. Z kolei płócienny po włożeniu do walizki natychmiast staje się pognieciony i traci kształt. Sizalowy natomiast możesz składać i giąć, moczyć w wodzie słonej albo słodkiej i nic mu przez cały sezon nie będzie – tłumaczy redakcji _magazyn.Allegro Barbara Czartoryska.

Wielkim plusem kapeluszy z szerokim rondem jest dowolność ich ozdabiania. Cała inwencja należy do właścicielki. Można dodać mu szarfę, kwiaty albo broszkę. W ten sposób dopasować go do reszty stroju, stworzyć stylizację wytworną albo bardziej sportową, w zależności od potrzeb. W każdym razie moda na kapelusze jest bardzo wdzięczna i kobieca. Nawet w najprostszej stylizacji z kapeluszem na głowie można wyglądać interesująco, pociągająco i bardzo zmysłowo. Zakup kapelusza w Internecie nie wiąże się z ryzykiem pomyłki w rozmiarze. Wystarczy zmierzyć obwód głowy centymetr nad łukiem brwiowym. To całkowicie wystarcza.
Fot. flickr.com

Barbara Mietkowska

magazyn@allegro.pl