Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też kamery sportowe. Na Allegro sprzedało się ich w czerwcu 2015 roku ponad 1700, rok wcześniej blisko tysiąc mniej. Absolutnym hitem są powerbanki. W czerwcu 2015 r. sprzedano ich ponad 3 tysiące, rok wcześniej tylko nieco ponad 600.

Gadżety do biegania idealne na lato

Latem biegamy częściej niż w czasie innych pór roku – ryzyko przeziębień jest najmniejsze. Potrzebne są jedynie koszulka, spodenki i dobre buty, które sprawiają, że nie dźwigamy dodatkowego ciężaru. Osiągamy więc lepszy czas. Niektórzy uprawiają jogging ze smartfonami, to jednak nie jest wygodna opcja.

Kiedy śledzimy naszą trasę, czas czy przebyty dystans poprzez aplikację przydatną w joggingu, istnieje duże ryzyko, że smartfon wyśliźnie się z ręki. Na ratunek przychodzą dwa innowacyjne rozwiązania: smartwatch i smartband.

Smartwatch - wygodniejsza wersja smartfona

Smartwatch to inteligentny zegarek, który poza tradycyjnymi funkcjami charakterystycznymi dla czasomierza, ma całkiem sporo ze smartfona. Jeśli myślisz, że jest zbyt mały, by mieć choć część funkcjonalności dotykowego telefonu, to się mylisz. Smartwatch również posiada dotykowy ekran. Można przez niego otrzymywać powiadomienia i sprawdzać Facebooka czy Twittera. Dla biegaczy, poza funkcjonalnościami takimi jak stoper czy timer, ważne będzie oczywiście to, że można przez smartwatcha korzystać z Endomondo i innych popularnych aplikacji, które przy pomocy GPS-a dokładnie pokazują naszą trasę, tętno i wiele innych statystyk. Możemy też stworzyć indywidualny program ćwiczeń. Inteligentne zegarki mają w swoim menu również aparat i kamerę. Jakość zdjęć czy filmów nie dorównuje co prawda robionym markowymi telefonami dotykowymi, ale jej poprawa to kwestia czasu. Smartwatche mają ogromny potencjał. Najpopularniejsze są te wyposażone w system Android Wear i iOS. Aplikacje na Androida są dostępne w Google Play, a te z iOS-em – w App Store. Prosta, intuicyjna obsługa sprawia, że nie musimy, jak w przypadku telefonu, ryzykować jego upadkiem i stłuczeniem wyświetlacza. Zapięty na ręku, lekki i poręczny zegarek jest wprost stworzony do potrzeb biegaczy. Mamy pełną kontrolę nad trasą, czasem czy tętnem.

Jogging ze smartbandem? Słuchaj piosenek, analizuj statystyki
Opaska smartband rejestruje naszą codzienną aktywność fizyczną czy życie towarzyskie. Pozwala na zaplanowanie dnia, a nawet nocy. Delikatne wibracje powiadamiają o wiadomości na messengerze, połączeniu, SMS-ie czy godzinie alarmu. Smartband jest połączony ze smartfonem przez Bluetooth, nawet gdy telefon jest oddalony o 10 metrów. Jeśli zbytnio oddalimy się od naszego smartfona, smartband powiadomi nas o tym trzykrotnym delikatnym wibrowaniem. Każdego dnia można zobaczyć historię własnej aktywności i komunikacji ze światem w celu lepszego jej zaplanowania. Możesz tworzyć własne cele w zakresie aktywności i obserwować ich postępy. Jest tylko jeden warunek – trzeba posiadać smartfon z wersją Androida minimum 4.4, starsze wersje nie łączą się ze smartbandem.

Smartband doskonale sprawdza się też przy bieganiu. Dzięki srebrnemu klipsowi można, prostym kliknięciem, zmieniać piosenki w odtwarzaczu w smartfonie bez wyciągania go. Opaska znakomicie sprawdzi się też przy analizie statystyk z biegania zapisanych przez aplikacje zainstalowane w telefonie.

Kamery sportowe: podziel się trasą z innymi

Wielu biegaczy, a także amatorów innych dyscyplin, uwielbia dzielić się z innymi swoimi wyczynami: robić zdjęcia czy rejestrować filmy. Do tego są stworzone tzw. action cameras, które umieszczane są na kaskach, kierownicach rowerów czy motocykli. Kamery sportowe potrafią znieść naprawdę wiele, stąd wykorzystuje się je nie tylko w joggingu, ale także w sportach ekstremalnych, takich jak wspinaczka wysokogórska, zjazdy po stromych stokach narciarskich czy spływy rwącymi potokami. To dzięki tzw. kamerom Go Pro możemy oglądać zapierające dech w piersi filmy w serwisie YouTube z perspektywy sportowca i razem z nim przeżywać chwile grozy.

A co, gdy bateria padnie? Powerbank!

Powerbanki to po prostu przenośne baterie do naszego smartfona. Wszyscy znamy ten ból. Uprawiamy sport, zapisujemy wyniki w aplikacji Endomondo, a bateria w smartfonie najczęściej po kilku godzinach jest rozładowana. Gdy dodamy do tego robienie zdjęć czy nagrywanie filmów, nie ma żadnych szans na choćby pół dnia na smartfonowej baterii. Przenośny powerbank można naładować i zabrać ze sobą na naprawdę długi bieg czy wycieczkę rowerową. W razie potrzeby podłączamy do niego smartfona czy tablet. Przyda się zwłaszcza tam, gdzie próżno szukać gniazdek z prądem – w lesie czy na innych niezamieszkanych terenach. Teraz już nie trzeba się martwić o brak kontaktu ze światem, gdy się zgubimy.

Fot.: Flickr.com/Karlis Dambras

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl