WOŚP w trakcie 26. Finału zebrał ponad 81 mln zł. Ale licznik jeszcze się nie zatrzymał - ta kwota zostanie jeszcze uzupełniona o pieniądze m.in. z aukcji Allegro, które potrwają do połowy lutego. Już teraz wartość wylicytowanych przedmiotów to 6,6 mln zł, z których najdroższy - jak do tej pory - okazał się Polonez Filipa Chajzera.

Allegro od 18 lat, czyli od początku swojego istnienia, wspiera WOŚP i udowadnia, że Internet jest doskonałym miejscem do prowadzenia działań charytatywnych. Przez ten czas udało się już zebrać ponad 44 mln złotych. Każdy rok to coraz większe zaangażowanie ze strony internautów. Kiedy 14 stycznia Finał dobiegał końca, licznik na stronie aukcje.wosp.org.pl wskazywał 5 245 052 zł, czyli dokładnie o 2 391 706 zł więcej niż przed rokiem!

 Aukcje, podobnie jak puszka w rękach wolontariuszy, to stały element każdego Finału. Wiele osób w ten sposób nie tylko pomaga, ale też licytując, realizuje swoje marzenia: skacze ze spadochronem czy spotyka się ze swoim idolem. To także alternatywa dla tych, którzy nie mogą w inny sposób wspomóc Orkiestry, jak przekazując coś od siebie na licytację – mówi Krzysztof Śpiewek, manager CSR w Allegro.

Od 1 grudnia na platformie wystawiono 99,5 tys. aukcji, z których część już się zakończyła. Najchętniej licytowanym przedmiotem do tej pory był polonez Filipa Chajzera z 1997 roku, który osiągnął kwotę 67 100 zł. Za nietypową, bo sierpniową sylwestrową noc w towarzystwie bohaterek kultowej polskiej komedii “Lejdis” – Magdaleną Różczką, Edytą Olszówka, Anną Dereszowską i Izą Kuną – trzeba było zapłacić ponad 28 tys. zł. Trochę mniej, bo 25 600 zł, będzie kosztowała zwycięzcę licytacji kolacja, którą przyrządzi Magda Gessler i Robert Biedroń. Dużym zainteresowaniem cieszył się też udział w “Szkle kontaktowym” w roli komentatora (30 800 zł) oraz weekend na Islandii spędzony w towarzystwie blogerki modowej Jessiki Mercedes (25 100 zł).

Licytacje trwają do połowy lutego i cały czas na stronie aukcje.wosp.org.pl można wziąć w nich udział lub śledzić ich przebieg. Do wylicytowania m.in. Gitara Slasha z Guns N’ Roses od Szymona Chwalisza (jeden z najcenniejszych tegorocznych przedmiotów), Zdjęcie z 24. karatowego złota zespołu SCORPIONS z autografami, Maszynopis „Róbmy swoje" Wojciecha Młynarskiego, Suknia Dody z Festiwalu w Opolu, olimpijski Rower Mai Włoszczowskiej przekazany przez Michała Kwiatkowskiego czy sentymentalna podróż po Krakowie w towarzystwie Jerzego Stuhra.

Swoje aukcje wystawił również sztab Allegro. Wszystkie związane są z działalnością firmy. – W tym roku przekazaliśmy na aukcje nie tylko unikalne przedmioty, takie jak iPhone X z grawerem z okazji 26. Finału WOŚP, ale przede wszystkim chcieliśmy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeszcze przez kilka dni można licytować szkolenia, które przeprowadzą nasi eksperci oraz przeżyć niesamowitą przygodę podczas 24. Przystanku Woodstock – mówi Małgorzata Patan, koordynator ds. CSR w Allegro.

Z każdym przedmiotem, który trafił na licytację WOŚP, jest związana jakaś historia. I to ona w głównej mierze decyduje o wartości licytowanego przedmiotu. Od 5 lat dzięki platformie rzeczyodserca.pl możemy poznawać niezwykłe historie zwykłych przedmiotów. W tym roku aż 340 filmów z udziałem dziennikarzy, aktorów i wszystkich chętnych internautów promuje aukcje Allegro dla WOŚP.

Allegro oferuje jeszcze jeden sposób wsparcia WOŚP. Dzięki Wirtualnej puszce na mobilnym Allegro w dalszym ciągu można przekazywać środki na konto Fundacji. Obecnie to ponad 220 tys. zł. Całość środków wpłaconych za pomocą aplikacji, podobnie jak pieniądze z aukcji, zostanie przekazana na tegoroczny cel – wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Każdego roku sztab Allegro obecny jest na Finale w studio. To tam, w centrum dowodzenia wspólnie z zespołem WOŚP czuwamy nad przebiegiem aukcji i przyjmujemy przedmioty, które Polacy jeszcze w dniu Finału chcą wystawić na licytację. W studio pojawiło się wiele znanych i lubianych osób, które odwiedziły nasz sztab i złożyły swój autograf na wielkiej puszce Allegro (m.in. Piotr Kraśko, Dorota Gardias czy Małgorzata i Radek Majdanowie).

Fot. Darek Kociak