Oferty Super Sprzedawcy cieszą się o 21% większym zainteresowaniem niż inne oferty na Allegro. Jeśli jesteś klientem, to kupując od Super Sprzedawcy, masz pewność wysokiej jakości obsługi i towarów. Jeśli jesteś sprzedawcą, warto postarać się o zdobycie tego tytułu. Przedstawiamy, jak działa program Super Sprzedawca dla sprzedających i klientów.

W tej chwili na Allegro jest 11 tys. Super Sprzedawców, ale ta liczba ciągle się zmienia, bowiem otrzymanie tego tytułu zależy od spełnienia bardzo wyśrubowanych warunków i ścisłego przestrzegania regulaminu. Tytuł Super Sprzedawcy nie jest dany raz na zawsze. Jeśli sprzedający nie spełni w danym miesiącu warunków określonych w programie, tytuł Super Sprzedawcy z jego profilu znika, a jego oferty przestają być oznaczone symbolem Super Sprzedawcy. Gdy jednak w ciągu następnego miesiąca podniesie swoje standardy – oznaczenie pojawia się z powrotem przy wszystkich ofertach sprzedającego. Dlaczego jest tak ważny i dlaczego warto go mieć? Przede wszystkim dlatego, że oferty wystawiane przez Super Sprzedawcę są chętniej kupowane przez klientów na Allegro. 

Na klientów kupujących od Super Sprzedawców czekają też inne bonusy. Są to na przykład bonusowe Monety zamieniane na kupony rabatowe. Zbadaliśmy, że oferty, dzięki którym można zdobyć Monety, są wybierane o 18% częściej niż oferty bez Monet. To oczywiście przekłada się na większą sprzedaż i większe zyski dla sprzedającego produkty z Monetami. Kupujący tak pokochali Monety, że 32% klientów zbierających Monety wybiera już tylko oferty oznaczone ich symbolem, pomijając te bez monet. U Super Sprzedawcy Monetami zostaną wyróżnione wszystkie oferty typu Kup Teraz, które spełniają przynajmniej jeden z trzech warunków: wysyłka gratis lub wysyłka 24 godziny lub wysyłka natychmiast.

Super Screen.jpg

Sprzedający oznaczeni jako Super Sprzedawca mogą testować nowe funkcje Allegro, są zapraszani do udziału w różnych wydarzeniach organizowanych przez Allegro, mają zapewnioną pomoc w pierwszej kolejności przez dział pomocy i – co najważniejsze – ich oferty pojawiają się wyżej w wynikach wyszukiwania po trafności.

Jak zostać Super Sprzedawcą

Przede wszystkim musisz mieć konto Firma od co najmniej 30 dni – gdy spełniasz ten warunek, możesz się zgłosić do programu Super Sprzedawca (konieczna jest akceptacja regulaminu usługi Super Sprzedawca). Jeśli masz na Allegro zwykłe konto, w każdej chwili możesz ustawić swoje konto jako firmowe, pod warunkiem jednak, że prowadzisz działalność gospodarczą. Więcej na ten temat znajdziesz tu: Kiedy i jak mogę zmienić status konta?

Aby wziąć udział w programie Super Sprzedawca, wystarczy jedno kliknięcie, a my maksymalnie w ciągu 21 dni zweryfikujemy zgłoszenie i jeśli będzie pozytywne, przyznamy oznaczenie Super Sprzedawcy oraz wyróżnimy twoje oferty monetami. W kolejnych kwalifikacjach, jeśli spełniasz warunki, status jest przedłużany automatycznie – wyjaśnia Michał Markowski z Allegro i dodaje, że jeśli w danym momencie sprzedający nie uzyska kwalifikacji do programu, może po podniesieniu jakości swoich usług ponownie ubiegać się o status Super Sprzedawcy. – O zakwalifikowaniu bądź nie informujemy sprzedającego przez e-mail – dodaje.

Oferty wystawiane przez Super Sprzedawcę są chętniej kupowane przez klientów na Allegro.

Oferty wystawiane przez Super Sprzedawcę są chętniej kupowane przez klientów na Allegro.

Jakie jeszcze kryteria trzeba spełniać, aby zgłoszenie do programu zostało zaakceptowane? W ciągu ostatniego roku trzeba mieć co najmniej 100 wystawionych ocen, a w ciągu ostatniego miesiąca co najmniej 20. Dodatkowo średnia z tych ocen w ciągu ostatniego miesiąca nie może być niższa niż 4,950 (ocena jest zaokrąglana do 3. miejsca po przecinku). Jeśli w ciągu miesiąca wnioskujący dostał choć jedno ostrzeżenie lub jego konto zostało zablokowane z powodu naruszenia regulaminu, to dyskwalifikuje go to  jako kandydata na Super Sprzedawcę. Trzeba poczekać miesiąc, aby mieć czyste konto.

Zdarza się, że klienci nie do końca są zadowoleni z transakcji i zakładają Dyskusję. Aby zostać Super Sprzedawcą, w ciągu miesiąca nie można mieć więcej niż jedną nierozwiązaną dyskusję na 5000 transakcji, a łącznie nie więcej niż 5.

Jakość usług, które oferuje sprzedawca, również jest oceniana. Allegro zwraca uwagę na to, jak szybko odpowiada na maile i jakiego języka używa w korespondencji: czy jest on jasny, zrozumiały i kulturalny. Ważne jest też, aby przestrzegać regulaminu Allegro, a w szczególności polityki zwrotów i reklamacji. Wszelkie działania na szkodę klienta nie są dobrze widziane.

Ważne: udział w programie Super Sprzedawca nie jest dodatkowo płatny!

Jak poprawić jakość swoich usług, aby zostać Super Sprzedawcą?

Chcesz wziąć udział w programie Super Sprzedawca, jednak cały czas średnia z twoich ocen nie pozwala ci na to? Co możesz zrobić, aby podnieść jakość swoich usług? Skup się na tych elementach obsługi klienta:

• Czas wysyłki – wysyłaj towar jak najszybciej, najlepiej nie później niż po 24 godzinach od sfinalizowania transakcji. Zadeklaruj to w opisie oferty. Oferuj te opcje wysyłki, które klienci najczęściej wybierają i są z nich zadowoleni. Prawda jest niestety taka, że w sytuacji, gdy paczka będzie szła za długo, klient oceni negatywnie ciebie, a nie przewoźnika.

• Koszt wysyłki – ustaw wysyłkę gratis. Ta opcja generuje najwyższą ocenę w temacie kosztów wysyłki. Gdy masz w ofercie tańsze przedmioty, w miarę możliwości udostępniaj opcję przesyłki z odbiorem w punkcie. Są tanie i lubiane przez klientów.

• Zgodność z opisem – podawaj jak najwięcej parametrów i szczegółów przedmiotów. Nigdy nie wiesz, który z nich jest kluczowy dla wyboru kupującego. Zrób więcej niż jedno zdjęcie przedmiotu z różnych stron. Klient ma wtedy szansę „obejrzeć" przedmiot i zwrócić uwagę na  istotne dla niego detale, których nie znajdzie w opisie.

• Obsługa klienta – pozytywne nastawienie i chęć jak najszybszego rozwiązania ewentualnego problemu zawsze jest dobrze widziane, nawet w najtrudniejszych przypadkach. Sprawnie reaguj i odpowiadaj na korespondencję. Gdy klient zrezygnuje z zakupu, przyjmij szybko zwrot i natychmiast odeślij mu pieniądze – to kolejny argument, aby wystawić ci mimo wszystko pozytywną ocenę po transakcji.

Fot. Shutterstock.com

Anna Gardyniak

magazyn@allegro.pl