Przed wyjazdem lepiej zaplanować wizytę u mechanika. Wiele zakładów świadczy kompleksowe usługi w zakresie przeglądu samochodu, a koszt podstawowego przeglądu wynosi około 100 zł. Część elementów samochodu, takich jak np. amortyzatory, może również sprawdzić sami. Jak skontrolować zawieszenie? Wystarczy stosować się do tych rad

Czysty i sprawny samochód to również oszczędność na paliwie!

W myśl powiedzenia, że „odrobina brudu jeszcze nikomu nie zaszkodziła” nie każdy musi być w życiu pedantem i estetą. Zadbany, uporządkowany i czysty samochód to również jeden ze sposobów na obniżenie zużycia paliwa! O czym zatem należy pamiętać, odświeżając samochód po zimie?

Stare świece czy brudne filtry podwyższają spalanie o około 10 proc. Każdy kilogram niepotrzebnych drobiazgów również działa na naszą finansową niekorzyść. A jeżeli tych kilogramów uzbiera się 20, to apetyt naszego samochodu na paliwo zwiększy się o około 0,2 litra na 100 km. Do tego dochodzi niewłaściwe ciśnienie w oponach. Badania pokazały, że ponad 60 proc. kierowców porusza się w pojazdach o niedostatecznym ciśnieniu w oponach - istnieje więc spora szansa, że jesteście w tej grupie. Ciśnienie niższe zaledwie o 0,5 bara od zaleceń producenta spowoduje zwiększenie zużycia paliwa o kolejne 5 proc. Zakładając więc, że zdarzyło nam się popełnić większość tych błędów, to na każde przejechane 1000 km z naszej kieszeni na naszą własną prośbę „ucieknie” około 60 zł.

Warto więc pamiętać, że czysty samochód to nie tylko lśniąca karoseria. Należy przede wszystkim zadbać o wnętrze auta. Usuńmy więc wszystkie śmieci i niepotrzebne drobiazgi (które tylko zajmują miejsce tak potrzebne podczas pakowania), a następnie dokładnie odkurzmy i wyczyśćmy tapicerkę. To szczególnie potrzebne, jeżeli podróżujemy z dziećmi, ale organizm dorosłego również lepiej funkcjonuje w czystszym otoczeniu.

Dostępnych jest wiele preparatów, które pozwolą doprowadzić nasz samochód do należytego stanu. W czyszczeniu tapicerki, szyb i lusterek, kokpitu, a także powierzchni obitych skórą pomogą chusteczki samochodowe. Ich ceny zaczynają się od 5 zł za opakowanie 30 sztuk.
Można również rozważyć zakup myjki parowej, która pomoże w usunięciu brudu za pomocą siły pary wodnej. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od około 60 zł. Co więcej, spektrum zastosowania tego przyrządu wykracza poza ramy motoryzacyjne: myjka przeznaczona jest do czyszczenia mebli ogrodowych, roweru, okien i luster, łazienek, a nawet sprzętu AGD!

Żeby natomiast utrzymać porządek we wnętrzu naszego auta, można zaopatrzyć się w przydatny podczas dłuższych podróży kosz na śmieci do samochodu. Taki elastyczny pojemnik jest najczęściej wyposażony w samoprzylepny uchwyt, dzięki czemu można zamontować go niemal wszędzie. To nie jedyny gadżet, który warto mieć - jest ich o wiele więcej.

Nie mniej ważne od porządku jest zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności. Podczas jazdy, zwłaszcza, po zmierzchu, na szybach pojawiają się ślady po owadach. Sposobów na pozbycie się uciążliwych zanieczyszczeń jest kilka. Gąbka do usuwania owadów to pierwszy i najtańszy sposób - ceny zaczynają się od około złotówki. Ściereczki są nieco droższe - kosztują około 7 zł za opakowanie. W podobnej cenie można nabyć preparat do usuwania owadów.

„Safety kit” - zestaw obowiązkowy, czyli „nie chcesz nosić - będziesz prosić”

Zanim zaczniemy pakować kufry i walizy, lepiej przemyśleć, co będzie nam niezbędne w czasie podróży, a do czego sięgniemy, będąc u celu. Z jednej strony będą to akcesoria obowiązkowe, które muszą znaleźć się w każdym pojeździe, z drugiej będą to rzeczy, nazwijmy je prywatne. Wielu kierowców staje przed dylematem, co konkretnie powinno znajdować się w ich pojeździe. Oczywiście polskie prawo reguluje podstawowe elementy wyposażenia auta.

Apteczka pierwszej pomocy nie jest wymagana prawem, ale dobrze wyposażona powinna znaleźć się na pokładzie każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. Wraz z wyposażeniem kosztuje około 20 zł, natomiast na rynku można znaleźć specjalne zestawy w skład których wchodzi apteczka, trójkąt, gaśnica i kamizelka odblaskowa. Taki „safety kit” kosztuje około 40 zł.

Wybierając się za granicę, należy pamiętać o wyposażeniu, które jest obowiązkowe na terytorium krajów, przez które będziemy przejeżdżać. Oto kilka przydatnych rad, o których powinniśmy pamiętać przed wyjazdem do innego kraju.

Czy zapasowy komplet żarówek, apteczka i trójkąt wystarczą, aby wybrać się w dłuższą podróż? W przypadku poruszania się po mieście braki w narzędziach da się wybaczyć, jednak podczas dłuższej trasy może to stanowić bardzo duży problem. Zatem co warto mieć w samochodzie?

Wiele nowych samochodów z wielu względów (głównie oszczędnościowych) jest wyposażonych przez producenta w zestawy naprawcze do opon. To z jednej strony bardzo dobre rozwiązanie, które w razie uszkodzenia opony pozwoli na w miarę szybką naprawę - z drugiej nie sprawdzi się przy poważniejszej awarii. Wybierając się na dłuższe wyjazdy, warto zastanowić się nad zakupem tak zwanej dojazdówki.

Wielu kierowców decyduje się na podróż nocą. Wtedy ruch jest mniejszy, a upały niedokuczliwe. Wizyta w warsztacie, kontrola i ustawienie świateł czy zestaw zapasowych żarówek to działania niemal już rutynowe. Większość zapomina jednak o... latarce. Latarki ratunkowe to wydatek rzędu 15-20 zł.

Podróżowanie samochodem, szczególnie na dłuższych dystansach, europejskimi arteriami autostrad może być dosyć nużące i męczące. Kilkanaście godzin w samochodzie, np. podczas wakacyjnego wyjazdu, to już nie przelewki. Należy się odpowiednio przygotować. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że podróż będzie komfortowa i mniej męcząca.

Wakacje i urlop to najczęściej czas zabawy i odpoczynku. Niestety wielu zapomina wtedy o odpowiedzialności. Podczas lipca i sierpnia policja zatrzymuje średnio około 30 tys. nietrzeźwych kierowców. Niemal 80 proc. z nich to jadący na tak zwanym kacu, z których większość nie była świadoma, że poziom alkoholu we krwi przekracza dopuszczalne normy. Przed wakacyjnymi wojażami warto więc zaopatrzyć się w alkomat. Według danych serwisu Allegro sprzedaż tych urządzeń wzrasta co roku o ponad 40 proc. Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe kosztują około 4 zł i są jednorazowego użytku. Alkomaty elektrochemiczne wielokrotnego użytku są bardziej zaawansowane i dokładniejsze. Ich cena to około 100 zł.

Bagaż nie tylko w bagażniku

Powszechnie wiadomo, że w większości przypadków ilość bagażu rośnie wprost proporcjonalnie do ilości osób jadących na wakacje oraz do długości tychże wakacji. Warto przy tym pamiętać, że samochód musi być tak spakowany, aby bagaż nie utrudniał kierowania pojazdem, był zabezpieczony przez zmianą położenia i nie wywoływał nadmiernego hałasu. Niedostosowanie się do tych wymogów grozi mandatem wynoszącym nawet 500 zł.

Jeżeli więc kubatura wszystkich walizek przekracza możliwości naszego samochodu, warto rozważyć zakup boxu samochodowego. Cieszą się one wśród użytkowników Allegro niesłabnącą popularnością (rok do roku wzrost sprzedaży o ponad 20 proc.). Wśród nich można wyróżnić bagażniki bazowe, które są mocowane do pojazdu oraz różne uchwyty, np. rowerowe lub boxy dachowe, których ceny na Allegro rozpoczynają się już od 400 zł.

Duży bagażnik to cecha auta, którą doceniamy podczas dłuższych wyjazdów czy dużych zakupów. Wtedy możemy go w pełni wykorzystać, częściej jednak wozimy w nim powietrze i rzeczy kompletnie niepotrzebne. Jak w pełni wykorzystać jego możliwości i zrobić to bezpiecznie?

Właściwe planowanie przygotowań, kontroli technicznej auta, pakowania bagażu i trasy przejazdu sprawi, że podróż będzie bezpieczniejsza i mniej męcząca. Dlatego warto potraktować to poważnie i solidnie się przygotować.

Fot. Pexels.com

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl