Glany Jurka Owsiaka, gitara Slasha z Guns N’ Roses od Szymona Chwalisza, auto Filipa Chajzera, sylwester z Lejdis, zdjęcie Scorpions z podpisami zespołu czy weekend na Islandii z modową blogerką Jessicą Mercedes - jak co roku aukcje Rzeczy Od Serca, które dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje Allegro, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród internautów na długo przed Finałem.

Allegro gra z WOŚP już po raz osiemnasty. Od początku wspiera największą w kraju charytatywną zbiórkę aukcjami internetowymi na specjalnej platformie aukcje.wosp.org.pl. Od czterech lat aukcje promowane są materiałami wideo, które na rzeczyodserca.pl publikują darczyńcy. To najlepszy sposób, aby słowami płynącymi prosto z serca zachęcić do licytacji.

Znane twarze i zwykli Polacy oddają niezwykłe rzeczy. Za każdym przekazanym od serca przedmiotem kryje się jakaś historia. Niektórzy ofiarowują nawet część siebie, dając swój czas na spotkanie ze zwycięzcą aukcji – opisuje Krzysztof Śpiewek, menedżer ds. CSR w Allegro.

Kolacja z Natalią Siwiec.jpg

Choć do finału WOŚP jeszcze ponad trzy tygodnie, na aukcjach dla Orkiestry na Allegro udało się już zebrać ponad 130 tysięcy złotych (www.aukcje.wosp.org.pl). W tym roku wśród Rzeczy Od Serca są między innymi buty Jurka Owsiaka. Czerwone glany, w których prowadził poprzedni finał i ostatni przystanek Woodstock są już warte ponad 2000 złotych (dane z 19.12 godz. 12.00). Jest też niezwykły polonez prosto z garażu Filipa Chajzera wart ponad 18 tysięcy złotych (dane z 19.12) oraz wyjazd na weekend na Islandię wystawiony przez blogerką modową Jessicę Mercedes (3450 zł z 19.12 godz. 12.00). Gitara Slasha z Guns N’ Roses od Szymona Chwalisza przekroczyła wartość 4 tysięcy złotych (dane z 19.12 z 12.00).

Pięknym elementem naszej akcji jest to, że może w niej brać udział każdy i to jeszcze przed Finałem WOŚP. Codziennie przybywa przedmiotów wystawianych przez internautów, w tym także od osób znanych i lubianych. Mamy rower, na którym pewien bloger odwiedził 30 krajów świata oraz wegański obiad od blogerki kulinarnej. Wystarczy wystawić aukcje, licytować i udostępniać filmy, by wesprzeć Orkiestrę i dzieci, dla których w tym roku gra cała Polska – przekonuje Agata Stachowiak z Allegro.

Codziennie przybywa przedmiotów wystawianych przez internautów, w tym także od osób znanych i lubianych.

Codziennie przybywa przedmiotów wystawianych przez internautów, w tym także od osób znanych i lubianych.

Aukcji na www.rzeczyodserca.pl cały czas przybywa. Każdy może dodać swoją! Od 2014 roku łączna suma zebrana w ten sposób na WOŚP wyniosła prawie dwa i pół miliona złotych. Największa suma w historii została wylicytowana za spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Brukseli. Tu padł rekord w postaci 370 200 złotych. Ale ten sukces okazał się podwójny. Prawie taka sama kwota wpłynęła na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od kolejnego licytującego. Stąd uzyskana suma tylko z tej jednej aukcji to 740 300 złotych.

Internetowe licytacje przez 18 lat stały się nieodłącznym elementem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym czasie udało się zebrać ponad 44 mln zł! Liczba przedmiotów wystawionych na sprzedaż tylko w ubiegłym roku wyniosła 115 tys., a platformę aukcje.wosp.org.pl odwiedziło 3,2 mln osób. Każdy Finał zaskakuje nowym rekordem, a Polacy równie chętnie wystawiają aukcje i licytują, co zasilają puszki wolontariuszy. Jak będzie w tym roku, przekonamy się 14 lutego 2018 roku – właśnie w tym dniu, miesiąc po Finale, zakończą się ostatnie aukcje.

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl