Proroczy okrzyk po raz kolejny się sprawdził i do Woodstocku został już tylko miesiąc. Od 30 lipca do 1 sierpnia 2015 Kostrzyn nad Odrą znowu zaleje fala miłośników muzyki. W tym wielobarwnym tłumie nie może również zabraknąć koloru pomarańczowego. Tak jak w poprzednich latach, będziemy tam również w tym roku. A jak było wcześniej?

Strefa Allegro
Strefa Allegro to od kilku lat stały element krajobrazu Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Nie inaczej było w roku 2014. Jubileuszowy, 20. przystanek był szóstym, na którym zagraliśmy EKO razem z Fundacją Allegro All For Planet. W przyszłym miesiącu wracamy na woodstockowe pole, a już teraz zapraszamy na krótkie podsumowanie zeszłorocznej edycji.

Woodstock Eye
Na Woodstocku nietrudno o fanów muzyki, którzy nie pamiętają czasów PRL i ogromnych kolejek do sklepów. Zapewniliśmy im mały powrót do przyszłości – żeby dostać się do strefy allegro, trzeba było swoje odstać. Nie wiemy, czy powstawały komitety kolejkowe, ale chętnych na spojrzenie na Woodstock z wysokości 32 metrów (bo właśnie na taki pułap wznosiła ich gondola w naszym Woodstock Eye) nie brakowało. Łącznie do naszej strefy zawitało aż 24 259 osób, a spośród nich 8137 osób skorzystało z pięknych widoków, jakie oferowało Wielkie Koło. Dwoje śmiałków postanowiło się w trakcie tej „podniebnej” podróży oświadczyć. Obydwoje usłyszeli radosne „tak!”.
Skąd pomysł na diabelski młyn? Zeszłoroczna edycja miasteczka Allegro była ściśle powiązana z akcją Kręć Kilometry, a ogromne koło doskonale do niej nawiązywało. Poza tym, żeby wejść do naszej powolnej, ale pełnej emocji, pionowej karuzeli należało „wykręcić” kilometry na rowerku. Nic dziwnego, że to właśnie strefa Kręć Kilometry przyciągała najwięcej chętnych. A ci, którzy nie chcieli lub nie mogli zdobyć wejściówki na nasze wielkie koło w sposób aktywny, mieli możliwość posłużenia się aplikacją Foursquare lub Swarm. Za każdy check-in w miejscu „Allegro Gra Eko na Woodstocku” przyznawaliśmy bilet wstępu wiodący na szczyt. Co ciekawe, większość „zaczekowanych” i tak wolała pokręcić kilometry.
W ten sposób przez 3 dni trwania akcji, na nasze rowery stacjonarne wsiadły aż 10 192 osoby! Skąd tak dokładne dane? Każdy z woodstockowiczów, który odwiedził naszą strefę, otrzymywał bransoletkę z kodem kreskowym. Dzięki temu mogliśmy łatwo rejestrować wszystkie aktywności na każdej z atrakcji.Nasz rekord Guinessa
To już nasza tradycja, że co roku staramy się pobić rekord Guinessa.
W 2013 roku utworzyliśmy najdłuższą linię z papierowych wiatraczków. Około 4000 uczestników przyczyniło się do ułożenia linii złożonej z 10 436 wiatraczków pochodzących z materiałów recyklingowych.
Podczas 18. Przystanku Woodstock (w 2012 roku) pobiliśmy rekord w kategorii Największa Ilość Wody Przepompowanej Siłą Ludzkich Mięśni z wynikiem 33 241 litrów.
Rok wcześniej tworzyliśmy energię elektryczną w kategorii Największa Ilość Skumulowanej Energii Wytworzonej za Pomocą Ludzkich Mięśni. Wynik - ponad 8000 Wh!
Pierwszy rekordowy rok, czyli 2010 to nasz rekord muzyczny. W kategorii Największa Orkiestra Recyklingowa Świata nie mamy sobie równych. 617-osobowa ekipa recyklingowych muzyków zagrała koncertowo!
Także w zeszłym roku, zgodnie z tradycją, uzyskaliśmy wpis do najsłynniejszej księgi rekordów. Przez 8 godzin ciągłego pedałowania udało nam się stworzyć największą na świecie sztafetę rowerową na rowerze stacjonarnym.

Miasteczko pełne pomysłów
Wielkie koło szybko stało się rozpoznawalnym punktem na woodstockowej mapie, ale to tylko jeden z elementów, którymi mogliśmy się pochwalić. Odwiedzający naszą strefę EKO mogli przyłączyć się do recyclingu – każde 10 pustych butelek zebranych na terenie festiwalu wymienialiśmy na butelkę z wodą. Zebrany w ten sposób plastik przerobiliśmy na ręczniki, które trafiły na aukcje wspierające fundację Allegro All For Planet oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ładowaliśmy również wyczerpane baterie w smartfonach. Aby podładować swój sprzęt, trzeba było jednak trochę popracować na rowerze stacjonarnym (energorowerze), który przekładał siłę mięśni na czystą energię elektryczną.
Na spragnionych ochłody czekał natomiast prysznicorower, czyli unikalny wynalazek, który pozwalał poczuć się jak na rowerowej przejażdżce w deszczowy, ciepły dzień. Było naprawdę gorąco, więc ci, którzy chcieli po prostu odpocząć, korzystali z naszej strefy chillout z wygodnymi leżakami i hamakami. Dzięki fotościance każdy chętny mógł uwiecznić swoją wizytę i wysłać e-mailowe pozdrowienie.
Jakie atrakcje przygotowaliśmy w tym roku i jaki rekord zamierzamy pobić? Dowiecie się z naszych kolejnych relacji festiwalowych oraz bezpośrednio w Strefie Allegro na 21. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zapraszamy od 30 lipca do 1 sierpnia 2015!

Krzysztof Rapacz

magazyn@allegro.pl