Osobom znanym łatwiej jest przebić się ze swoimi projektami w każdej dziedzinie. Może to być biznes, sztuka czy nawet polityka. Ale są tacy, którzy wykorzystują popularność, aby pomagać innym, tak jak Łukasz Jakóbiak, twórca znany z kanału 20m2 Łukasza na YouTubie. Wykorzystuje rozpoznawalność i pomaga dzieciom, bezdomnym i fundacjom. W najnowszym projekcie – pomagamy.20m2.pl – wykorzystuje do tego technologię dostarczaną przez Allegro. O swoich doświadczeniach z dobroczynnością opowiedział nam w krótkiej rozmowie. 

Allegro od początku działalności angażuje się w pomoc fundacjom i organizacjom pożytku publicznego. Od 2014 roku temu celowi służy specjalny serwis Charytatywni.allegro.pl – część platformy Allegro ułatwiająca pomaganie i zbieranie pieniędzy na cele charytatywne. Obecnie na platformie Charytatywni.allegro.pl zarejestrowanych jest blisko 300 organizacji pożytku publicznego, którym serwis pomógł zebrać ponad  27,5 miliona złotych w ponad 1300  zbiórkach. To dowód na to, że dobrze wykorzystana technologia może rozwiązywać ludzkie problemy. Na platformie pojawiają się oferty, w których darczyńcy o wielkim sercu przekazują cenne i często osobiste przedmioty na aukcje. Wystawiają nie tylko znani i lubiani, ale może to robić także każdy z nas, wspierając wybrany cel. Jednak licytacje to nie wszystko. Chcąc nieść pomoc, możemy wpłacić pieniądze do wirtualnej puszki lub zrobić przelew na rzecz konkretnej zbiórki. W ten sposób narzędzia technologiczne od Allegro są wykorzystywane do zbierania środków na stronie internetowej Łukasza Jakóbiaka w jego specjalnym projekcie pomagamy.20m2.pl – celem jest ufundowanie dzieciom z Chotomowa zimowiska w Zakopanem i zestawów do ćwiczeń integracji sensorycznej.

Łukasz Jakóbiak to znany i lubiany twórca internetowy prowadzący kanał  20m2 Łukasza na YouTubie. Internetowy talk-show to jego główne zajęcie. W każdą niedzielę możemy obejrzeć jego rozmowę z osobą, która dzieli się z widzami swoim doświadczeniem. – Traktuję swoich gości jak książkę, z której wyciągam to, co najlepsze – tłumaczy Łukasz. Na tym samym kanale możemy obejrzeć też program „Jak mieszkają gwiazdy?”. Tu Jakóbiak raz w miesiącu odwiedza gwiazdy. – Przez blisko 6 lat to mnie odwiedzano w kawalerce, teraz ja odwiedzam innych. To efekt zaufania, jakim obdarzyli mnie goście talk-show – wyjaśnia. Ale to nie jedyne zajęcia Łukasza, bo zajmuje się także występami na żywo. – Moim dodatkowym zajęciem są wykłady motywacyjne, wykłady o szczęściu i o trudnych chwilach w życiu – dodaje.

Jaóbiak_M.jpg

Ale to nie jest cała działalność Jakóbiaka. Bo Łukasz przy okazji pomaga ludziom potrzebującym, organizując zbiórki na rzecz potrzebujących. Zawsze podkreśla, że to widzowie jego kanału są odpowiedzialni za ten sukces.

Doświadczenia te spowodowały, że Łukasz postanowił jeszcze bardziej zaangażować się w pomaganie innym, wykorzystując to, że jako znany twórca internetowy ma siłę przebicia. – W sytuacji, w której ma się zasięgowe kanały, jest dużo łatwiej pomóc innym. Jest dużo większa szansa, że apel zostanie dostrzeżony – dodaje. Odkrył też magiczną moc pomagania, jaką jest wdzięczność drugiego człowieka: – Myślałem, że to ja im pomagam, ale prawda jest taka, że przez wiele dni czułem się magicznie. Wdzięczność tych osób to najlepsze, co można dostać – wspomina Jakóbiak i dodaje, że to uczucie jest dla niego największą motywacją. – Motywuje mnie to, że można diametralnie, jednym ruchem, zmienić komuś życie – mówi.

Łukasz Jakóbiak postanowił iść za ciosem i odwiedzić dom opieki. Mówi, że to jedna z największych lekcji, jakie może odrobić człowiek. – Owocem tych odwiedzin był wywiad z panią Krystyną, 89-letnią mieszkanką domu opieki – wspomina. – W ubiegłym tygodniu natomiast odwiedziłem ośrodek dla bezdomnych, ponieważ pracujemy nad przygotowaniem spotkania z jego podopiecznymi – mówi.

Jak wykorzystać swój potencjał dla dobra

Nie jest możliwe, aby pomóc wszystkim, ale warto próbować wykorzystując swoje możliwości. – Ponad dwa lata temu ogłosiłem, że będę odwiedzał domy dziecka i fundacje ze swoim wykładem. Zgłosiło się wiele instytucji, część z nich udało mi się odwiedzić. Dom dziecka w Chotomowie przyjął mnie wyjątkowo ciepło. To było dla mnie trudne spotkanie, jedno z pierwszych. Nie wiedziałem jeszcze, jak się zachować, ale energia podopiecznych wiele mi dała, zmusiła do przemyśleń i zatrzymania się na chwilę, zastanowienia nad swoim życiem. Dzieci nie chciały mnie wypuścić, oprowadzały po obu budynkach. Tyle czasu tracimy na złe sytuacje, awantury, ataki, a nagle rozmawiasz z osobami, które diametralnie zmieniają twoją perspektywę – wspomina.

Jakóbiak_2m.jpg

Łukasz długo zastanawiał się, jak jeszcze mógłby pomoc potrzebującym, jednocześnie aktywnie angażując w to swoich widzów.  Pomysł był prosty: poprosić gości programu o to, by przynosili specjalne przedmioty na licytacje, z których wpływy będą przeznaczone na cel charytatywny. Początkowo zbierałem pieniądze metodą chałupniczą, przez swoje prywatne konto na Allegro. Nie chciałem marnować potencjału odcinków i fantów, jakie zaczęli przynosić do programu goście – opowiada. Jednak to cały czas było za mało, dlatego zwrócił się bezpośrednio do Allegro po pomoc. Jak wspomina, napisał do serwisu z prośbą o drobne wsparcie techniczne. Obsługa Allegro w odpowiedzi na prośbę Łukasza przygotowała specjalną stronę z grafikami i planem promocji wszystkich aukcji charytatywnych wystawianych przez Jakóbiaka. – Szczerze mówiąc, trochę się przestraszyłem, bo z rzeczy małej zrobiła się olbrzymia. Z drugiej strony dzięki pomocy Allegro wygląda to wszystko profesjonalnie i nie muszę się martwić o kwestie technologiczne – dodaje.    

Dzięki temu, że Łukasz zwrócił się po pomoc do Allegro, jego aukcje może wspierać każdy, na przykład poprzez licytację przedmiotów, które przynoszą goście jego talk-show. Można tu znaleźć  prawdziwe rarytasy, jak na przykład autograf samego mistrza kina Woody’ego Allena, bransoletkę od top modelki Zuzanny Bijoch czy amulet od zwycięzcy programu Azja Express. Ale to nie wszystko, co znajdziemy na stronie pomagamy.20m2.pl. Każdy może tu wystawić swój przedmiot na licytację, a dochód przeznaczyć na wsparcie dzieci z domu dziecka w Chotomowie. Robi się to tak samo prosto jak proste jest wystawianie na Allegro: wystarczy kilka kliknięć myszką i można dołączyć własny przedmiot do zbiórki. 100% zysku ze sprzedaży pójdzie na cel zbiórki. Jeśli chcemy pomóc, ale bez kupowania przedmiotów z aukcji, można wpłacić od 5 do 100 złotych do wirtualnej skarbonki. Wybiera się kwotę, potwierdza zakup – identyczny jak „kup teraz na Allegro” – i gotowe. Można też wpłacić inną, dowolną kwotę: każdy w prosty sposób może wspomóc cel zbiórki i to nawet jeśli nie ma konta na Allegro – charytatywne licytacje i „kup teraz” nie wymagają logowania. Za pomocą 2–3 klików można przelać dowolną kwotę w ciągu kilkudziesięciu sekund. Żeby robić dobro i zostawiać ten świat trochę lepszym, często wystarczy mały gest, np. zlicytowanie swojego przedmiotu na szlachetny cel czy kupienie czyjegoś przedmiotu. W tym projekcie Allegro daje narzędzie, czyli technologię i know-how stojące za serwisem Charytatywni.allegro.pl, żeby te gesty przekuwać w pieniądze i realną pomoc.

Strona programu Łukasza ma ogromny potencjał w zbieraniu środków na cele charytatywne. Gośćmi są znane – choć nie tylko – osoby, a widownia to setki tysięcy aktywnych i zaangażowanych internautów, którzy potrafią zauważyć potrzeby innych. Gdyby tylko część z nich zdecydowała się nawet na niewielką pomoc finansową, to efekt i tak byłby piorunujący, a w końcu o to chodzi, by zrobić coś, co wywoła uśmiech na twarzach dzieci wychowujących się bez rodziców. To dlatego tytuł akcji to „Uśmiech dla Chotomowa”: jest szansa na ten uśmiech, gdy uda się ufundować wyjazd dzieci na zimowisko. – Zobaczę, jaki przyniesie to efekt. Porozmawiam z siostrami z domu dziecka, poproszę o zdjęcie z ferii dzieciaków, na które zbieramy. Chcę to poczuć. Musimy wiedzieć, po co robimy daną rzecz. Jestem przekonany, że po drodze pojawią się kolejne akcje – zapowiada. 

Dla Łukasza ważne jest „bycie w chwili obecnej”. – Jest tak proste do nazwania, a tak trudne do osiągnięcia. W chwili tu i teraz wszystko jest intensywne. Wówczas wszystko przychodzi łatwiej, chce się żyć, ma się ochotę, by pomagać, rozmawiać, żyć – mówi i dodaje, że motywują go najbardziej osoby, które spotyka w swoim życiu. – Pani Krystyna z domu opieki, dzieci z domów dziecka, podopieczni z domów poprawczych, ostatnio ośrodek dla bezdomnych, goście mojego programu, moi przyjaciele i ich genialne historie – to mnie motywuje. Jestem częścią składową ludzi, których poznaję – podsumowuje Jakóbiak. 

Fot. Arcadius Mauritz

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl