W tym roku każdy, kto chciałby spróbować tego unikalnego przysmaku, może zamówić go sobie na Allegro. Można też kupić specjalnego, dobroczynnego rogala, z którego dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Co roku, 11 listopada w Poznaniu sprzedawane jest blisko 250 ton tego pysznego wyrobu. Legenda jego powstania związana jest z historią świętego Marcina – kształt ciasta to nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego. Sama tradycja dzielenia się rogalami sięga końca dziewiętnastego wieku. A 2008 roku urzędnicy unijni wpisali rogala z Poznania do systemu ochrony regionalnych produktów.

Rogal powinien mieć około 10 cm szerokości, 14 cm długości, 7 cm wysokości i ważyć pomiędzy 200 a 250 g. Według tradycyjnego przepisu pieczony jest z ciasta półfrancuskiego, wypełniony po brzegi nadzieniem ze zmielonego białego maku i aromatycznymi bakaliami. Poznański Cech Cukierników i Piekarzy strzeże tej receptury i pozwala na używanie nazwy „Rogal Świętomarciński” i „Rogal Marciński” tylko tym cukierniom, które uzyskały certyfikat Kapituły Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Oczywiście, jak każdy popularny przysmak, rogal doczekał się wielu kopii i naśladowców w całym kraju.  Jednak warto spróbować tego jedynego, oryginalnego wypieku. Świeże, pachnące rogale prosto z cukierni trafią przesyłką kurierską pod wskazany adres – wystarczy złożyć zamówienie na stronie allerogal.allegro.pl.

Warto pamiętać, że tradycja dzielenia się rogalami Marcińskimi, zapoczątkowana w 1891r. przez cukiernika Józefa Melzera, była związana z pomocą potrzebującym. Dlatego właśnie przygotowano na sprzedaż specjalną partię rogali „charytatywnych”. Są równie pyszne, ale kosztują 5 złotych więcej – ponieważ mają jeszcze jedną, dobroczynną cechę. Zysk z ich sprzedaży zostanie podwojony przez organizatorów akcji i przekazany na konto fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”. 500 sztuk specjalnych rogali dostępne jest na stronie charytatywni.allegro.pl/allerogal

Akcja „Allerogal” trwa do 17 listopada, a jej organizatorem jest serwis Allegro.pl, we współpracy z Miastem Poznań oraz partnerami Euroflorist i e-torty.pl

Powiązane artykuły

RAPORT POLSKA STROJNA 2016 – POLAKÓW PORTRET MODOWY
Polacy i moda: lubimy wygodę, jakość i... schludność. Trendy? Znamy, ale nie zawsze stosujemy. Ubrania, obuwie i dodatki zaczynamy traktować jak inwestycję we własny wizerunek, w wygodę albo w relacje z innymi. Jesteśmy bardzo zdecydowani co do własnych potrzeb, a cena nie zawsze jest najważniejszym kryterium. Wielu Polaków chciałoby wymienić zawartość swoich szaf i to natychmiast. To najważniejsze wnioski z przeprowadzonego na zlecenie Allegro badania „Polska strojna 2016. Trendy w zachowaniach zakupowych Polaków”.
„Mój jest ten kawałek podłogi” w nowej wersji i z teledyskiem
Nowa wersja utworu „Mój jest ten kawałek podłogi” pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Operacja Bazyliszek”. Teledysk, podobnie jak poprzedni, opowiada historię jednego z bohaterów cyklu Legendy Polskie. Allegro i tym razem zaprosiło do współpracy młodych twórców, w tym Kordiana Kądziele, który odpowiada za scenariusz i reżyserię teledysku.
Stało się! Zapłacimy BLIKIEM na Allegro
Od teraz na Allegro można płacić za zakupy za pomocą systemu płatności mobilnych BLIK. Płatności BLIK zostały w pełni zintegrowane z platformą zakupową Allegro i stają się jedną z metod płatności dostępnych dla klientów największej w Polsce internetowej platformy zakupowej.
Bazyliszek żyje! Allegro przedstawia kolejną polską legendę
Wieki temu budził grozę wśród mieszkańców Warszawy, teraz powraca, by siać postrach w Internecie. „Operacja Bazyliszek” to kolejny film krótkometrażowy, który powstał w ramach projektu Legendy Polskie Allegro. W głównych rolach występują Paweł Domagała, Olaf Lubaszenko i Michalina Olszańska.