Smakiem, który nie tylko Wielkopolanom nieodłącznie kojarzy się z dniem św. Marcina, jest słodycz rogala upieczonego z ciasta półfrancuskiego bogato nadziewanego masą z białego maku, bakalii oraz kandyzowanych owoców. Tradycja wypieku tego przysmaku od początku łączyła się z pomocą charytatywną. By wesprzeć potrzebujących, 11 listopada 1891 roku w parafii pod wezwaniem św. Marcina w Poznaniu po raz pierwszy sprzedawano na cele dobroczynne rogale upieczone przez cukiernika Józefa Melzera. Od 2010 roku Allegro, które nieodłącznie związane jest ze stolicą Wielkopolski, prowadzi akcję sprzedaży Allerogali. Właśnie ruszył serwis allerogal.allegro.pl. Początkowo była to akcja promująca regionalną tradycję kulinarną, która coraz częściej - także dzięki działaniom Allegro – kultywowana jest w całej Polsce. Jednak od trzech edycji najważniejsze jest dzielenie się dobrem – czyli Allerogalami – poprzez wsparcie potrzebujących. 

Allerogal 2017 ilu2.jpg

W tym roku także od każdego kupionego rogala Allegro przekaże 1 zł na zakup paczek świątecznych dla podopiecznych Drużyny Szpiku – małych pacjentów z oddziału onkologii Szpitala Klinicznego im. J. Konschera w Poznaniu. Dzięki dobrej współpracy z partnerami projektu, w tym z firmą e-torty, udało się utrzymać niskie ceny na Allerogale. Pomimo znacznych wzrostów cen składników, jak masło czy jajka, które w ciągu roku zdrożały o blisko 100%, Allerogale w 2017 roku są tylko o kilkadziesiąt groszy droższe od ubiegłorocznych i tak samo smaczne. W 2016 roku Polacy zjedli 3,8 tony Allerogali, czyli o blisko 700 kilogramów więcej niż w 2015. Czy w 2017 roku padnie kolejny rekord?

receptura.jpg

Gdziekolwiek chcesz

Dzięki akcji Allerogal, nie wychodząc z domu, można cieszyć się smakiem poznańskiego rogala. Wystarczy przez Internet złożyć zamówienie na stronie allerogal.allegro.pl i poczekać na dostawę tego oryginalnego wypieku certyfikowanego przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Bez obaw o świeżość – każdy rogal wypiekany jest według tradycyjnej receptury z najlepszej jakości produktów. Zapakowany w pergaminowy woreczek oraz kartonowe pudełko w ekspresowym tempie  dostarczany jest pod wskazany adres w kraju oraz – w możliwie najkrótszym czasie – za granicą. Słodycz Allerogala w poprzednich latach poznali już mieszkańcy takich odległych zakątków świata jak Azja, Afryka czy Ameryka Północna i Południowa.

Allerogal 2017 ilu1.jpg

Nie tylko przekąska

Ważnym elementem akcji Allerogal, oprócz promocji tej poznańskiej tradycji,  jest pomoc charytatywna. 1 złoty od każdego kupionego rogala za pośrednictwem Allegro przeznaczona była i nadal jest na wsparcie najbardziej potrzebujących. Środki uzyskane w ten sposób przekazane zostały organizacjom dobroczynnym, w tym dwukrotnie Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” oraz Drużynie Szpiku działającej przy Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar szpiku”. W ostatnich latach na dedykowaną pomoc Allegro przekazało już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z roku na rok wydarzenie zatacza coraz szersze kręgi, a skala pomocy rośnie. W ubiegłym roku było to 16,5 tysiąca złotych, a obecnie celem jest 20 tysięcy. Tylko podczas poprzedniej edycji dzięki zainteresowaniu amatorów Allerogali udało się sfinansować 55 paczek świątecznych dla podopiecznych Drużyny Szpiku. Ile będzie w tym roku? To zależy od miłośników słodkości, ale nie tylko. Oprócz kupienia rogali dla siebie i dla innych można wrzucić kwotę od 5 do 100 zł do wirtualnej puszki, dokonać przelewu na dowolną kwotę oraz wystawić swój przedmiot na aukcję charytatywną. Całkowity dochód z tych działań jest przeznaczony na szlachetny cel, a Allegro nie pobiera od tych transakcji żadnych prowizji ani opłat. Akcję wspierają Ambasadorzy Drużyny Szpiku: Kasia Bujakiewicz, Mezo, Tomek Zimoch, Liber, Kasia Wilk Maciek Balcar, Bartek Jędrzejak.

allerogal_top.jpg

Gotowi na rogale?

Jeżeli jesteś łasuchem o dobrym sercu albo po prostu chcesz wspomóc cel zbiórki, to w listopadzie 2017 roku przyłącz się do działania na allerogal.allegro.pl i obdaruj tym kulinarnym hitem Poznania swoich najbliższych, przyjaciół, znajomych, partnerów biznesowych i innych, których chcesz wyróżnić. Można kupić pojedyncze Allerogale za 10,90 zł za sztukę, ale bardziej opłaca się w pakiecie nie tylko 4 czy 6, ale nawet 10 i 20 sztuk. Pakiet dziesięcioallerogalowy to koszt 91,90 zł – i tu już zniżka jest pokaźna, bo aż 20%. 20 Allerogali kupimy ze zniżką 22%, za 179,50 zł i nie zapłacimy za przesyłkę kurierską, która w innych przypadkach kosztuje 11,99 zł.

Akcja „Allerogal” potrwa do 30 listopada, jej organizatorem jest serwis Allegro.pl oraz partnerzy: Drużyna Szpiku i e-torty.pl. Akcji patronuje Miasto Poznań.

Allerogal Sklejka.jpg

Małgorzata Milian-Lewicka

magazyn@allegro.pl

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl
Kup Allerogala i podziel się dobrem 
Rogale świętomarcińskie po raz kolejny można kupić przez Internet. Wystarczy złożyć zamówienie na stronie allerogal.allegro.pl, aby w ciągu 24 godzin otrzymać świeży, regionalny wypiek. Akcja ma wymiar charytatywny – każda złotówka z zakupionego rogala trafi na konto Drużyny Szpiku. 
Święto technologii 16 czerwca na Stadionie Narodowym
Bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci, tor testowy najnowszych gadżetów technologicznych i spotkania z ekspertami w tej dziedzinie. To Allegro Tech Days, czyli element kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię, jaką organizuje Fundacja Allegro All For Planet. Wielkie bezpłatne wydarzenie na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się w sobotę 16 czerwca.
I Ty możesz zostać Pionierem biznesu
Masz od 20 do 35 lat? Masz pomysł na biznes, ale jeszcze go nie realizujesz? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wraz z Polskim Funduszem Rozwoju zapraszamy do Szkoły Pionierów PFR na intensywne szkolenie zakończone wyjazdem do University of Cambridge.
Polacy polubili punkty odbioru przesyłek
Zaobserwowaliśmy silny wzrost popularności punktów odbioru przesyłek na Allegro. Klienci coraz chętniej zamawiają przesyłki do punktów odbioru, a Allegro we współpracy z wiodącymi operatorami logistycznymi zapewnia najlepsze warunki przesyłek. W tym roku powstanie sieć licząca 20 000 lokalizacji