„Podziel się dobrym posiłkiem” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kampanii w Polsce. Ma na celu walkę z niedożywieniem dzieci, a w tym roku stawia nie tylko na liczbę posiłków, ale także ich jakość. Każdy może do niej dołączyć dzięki charytatywni.allegro.pl.

Jak co roku jesienią Banki Żywności wspólnie z Danone i Allegro walczą z niedożywieniem dzieci. Program, pod zmienioną w tej edycji nazwą „Podziel się dobrym posiłkiem”, jest prowadzony przez Banki Żywności i Danone od 14 lat, od 4 towarzyszy mu Allegro. Dzięki tej współpracy jeszcze przez cały miesiąc można pomagać niedożywionym dzieciom.  

Sprzedaż wirtualnych paczek żywnościowych na naszej  platformie charytatywni.allegro.pl stała się nieodłącznym elementem tej akcji i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony internautów – do tej pory zebraliśmy blisko 42 tysiące posiłków, a w tym roku liczymy na jeszcze większą mobilizację wszystkich, którym dobro dzieci nie jest obojętne – mówi Krzysztof Śpiewek, menedżer ds. CSR w Allegro.

Tegoroczna odsłona programu, pod nazwą „Podziel się dobrym Posiłkiem”, to odpowiedź na zmieniające się realia. – Niedożywienie to wciąż palący problem wśród polskich dzieci, choć wygląda dziś inaczej niż gdy zaczynaliśmy prowadzić program „Podziel się posiłkiem” w 2003 roku – mówi Ewa Gayny, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, Danone. – Z ilościowego zmieniło się na jakościowe, czyli coraz więcej potrzebujących dzieci ma dostęp do jedzenia, ale jest ono nie dość dobre i nie dostarcza im wystarczających składników odżywczych – podkreśla.

il2.jpg

Dlatego w tym roku program skierowany jest głównie do dzieci z wybranych świetlic środowiskowych. Otrzymają one wsparcie merytoryczne polegające na zabawie, dzięki której podopiecznych placówek nauczą się, jak zdrowo się odżywiać, przybliżając im praktyczne znaczenie piramidy żywieniowej, pojęcie porcji odpowiednich do wieku oraz zasady komponowania prostych, zdrowych posiłków. – Ogólna wiedza dzieci na temat prawidłowego żywienia jest niewystarczająca i przez to ich wybory żywieniowe nie są korzystne dla ich zdrowia. Częstym błędem jest podjadanie słodkich przekąsek zamiast warzyw i owoców. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat – dodaje Marek Borowski, prezesa Federacji Polskich Banków Żywności.

Na charytatywni.allegro.pl/podzielsieposilkiem zamieszczony jest licznik, który przedstawia liczbę sprzedanych posiłków poprzez platformę. Każdy może kupić paczkę za 5 zł, 10 zł, 15 zł i 50 zł. W skład paczki wchodzą olej, mleko, płatki śniadaniowe, konserwy, przetwory owocowe i mąka.

il1 (1).jpg

Z zebranych produktów, w lokalnych świetlicach i organizacjach społecznych w całej Polsce zostaną przygotowane dobre posiłki dla potrzebujących dzieci – podkreśla Katarzyna Hałat-Zientała, Sustainability and External Relations Manager, Danone Poland & Baltics.

Akcja „Podziel się dobrym Posiłkiem” odbyła się także stacjonarnie – w ostatni weekend września w ponad 2 tysiącach sklepów w całej Polsce można było przekazać produkty żywnościowe ponad 40 tysiącom wolontariuszy. – Do tej pory, bo w Internecie zbiórka jeszcze trwa, udało się zebrać aż 343 tony jedzenia dla dzieci, głównie płatków śniadaniowych, odżywek dla najmłodszych, mleka i produktów zbożowych. Banki Żywności rozpoczęły już przekazywanie darów adresatom pomocy! Produkty trafią do świetlic i lokalnych organizacji, które na co dzień zajmują się opieką nad potrzebującymi dziećmi, m.in. do: Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ognisk wychowawczych, domów samotnej matki, oraz fundacji dla najuboższych rodzin – wymienia Monika Młynarczyk, kierownik ds. komunikacji marketingowej i fundraisingu Federacji Polskich Banków Żywności.

Według ostatnich danych GUS-u w 2016 r. 4,9 proc. Polaków żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa. – To tak, jakby całą Warszawę zamieszkiwały wyłącznie osoby żyjące za kwotę poniżej 555,02 zł miesięcznie. Problem ten dotyczy także polskich dzieci. W skrajnym ubóstwie żyje 6 proc. dzieci i młodzieży do 18. roku życia. To jest około 700 tys. osób! – podkreśla skalę ubóstwa w Polsce Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Zachęcam więc do wzięcia udziału w akcji poprzez charytatywni.allegro.pl. Tym razem nie chodzi tylko o ilość, ale także o jakość jedzenia. Pamiętajmy o tym – mówi na koniec Krzysztof Śpiewek.

Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl