Pabianice, Warszawa, Międzychód, Lublin i Poznań - to zwycięzcy tegorocznej rywalizacji i jednocześnie najbardziej rowerowe miasta w Polsce. To właśnie mieszkańcy tych miast przejechali w kampanii najwięcej kilometrów na rowerach. Ale łączny wynik wszystkich jest imponujący i rekordowy! Ponad 55 milionów kilometrów.

01.jpg

Te kilometry są dowodem na to, że rower stał się dla nas jednym z podstawowych środków transportu. A nasza kampania to dodatkowe źródło motywacji. Każdego dnia, w różnych zakątkach kraju, tysiące rowerzystów wsiadało na swoje dwa kółka i rywalizowało o kilometry dla swojego miasta – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. – W tegorocznej edycji kampanii mieliśmy kilku partnerów technologicznych, dzięki czemu każdy mógł korzystać ze swojej ulubionej aplikacji mobilnej, co z kolei zaowocowało większym zaangażowaniem i lepszym wynikiem finalnym dla poszczególnych miast – dodaje.

W sukcesie „Kręć kilometry po technologię” swój duży udział ma też ponad 50. partnerów społecznych, którzy w wielu polskich miastach organizowali wspólne kręcenie kilometrów – codzienne, weekendowe, a nawet nocne!

Kampania „Kręć Kilometry po technologię” to fantastyczne narzędzie integracji lokalnych społeczności, nie tylko organizacji rowerowych. To dodatkowa motywacja i identyfikacja ludzi z ich miejscem zamieszkania i świetna, bo niesamowicie pozytywna rywalizacja między miastami. Dodatkowym efektem tej rywalizacji będzie zbiór unikatowych danych o aktywnościach rowerzystów z całej Polski – mówi Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich.

7 (1).jpg

Nagroda, czyli wydarzenie Allegro Tech Days, zawita teraz do pięciu zwycięskich miast. To święto technologii ze strefą testów najnowszych wynalazków, w tym pojazdów elektrycznych, bezpłatnymi warsztatami dla dzieci z programowania i pokazami robotów.

Kampania „Kręć kilometry po technologię” pokazuje, jak rozwiązywać problemy społeczne związane z infrastrukturą rowerową, wykorzystując do tego nowoczesną technologię. Fundacja Allegro All For Planet udostępni publicznie dane zebrane w trakcie sześciu edycji kampanii, by ułatwić planowanie polityki rowerowej w polskich miastach. I pokazać między innymi, gdzie brakuje ścieżek, parkingów, jakie są preferencje rowerzystów w zakresie korzystania z „dwóch kółek”. W powstanie innowacyjnego portalu internetowego zaangażowani będą młodzi programiści z całej Polski.

Fundacja Allegro All For Planet od 9 lat podejmuje działania zmierzające do poprawy infrastruktury rowerowej. W całej Polsce można znaleźć już prawie 3 tys. miejsc parkingowych dla rowerów, które były nagrodą w poprzednich edycjach kampanii. W tym roku chcemy w celach społecznych wykorzystać naszą wiedzę. Dlatego za kilka miesięcy przekażemy samorządowcom, aktywistom rowerowym i organizacjom społecznym unikatowe narzędzie, które pomoże im w codziennej pracy. To gigantyczna baza danych o zwyczajach rowerowych Polaków. Chcemy, by ta wiedza pomogła w lepszym planowaniu lokalnych inwestycji i poprawie infrastruktury. Dzielimy się tą wiedzą, by miasta były jeszcze bardziej przyjazne rowerzystom – zaznacza Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Bazą do opracowania platformy będą dane typu open source z różnych źródeł oraz zebrane przez sześć lat informacje o aktywnościach wykręconych w trakcie trwania kampanii. Jej elementy powstaną na 24-godzinnych hackathonach, gdzie programiści z całego kraju stworzą narzędzie służące poprawie infrastruktury rowerowej i bezpieczeństwa osób z niej korzystających. Stąd w zwycięskich miastach, przy współpracy z Koduj dla Polski, odbywać się też będą open dialogi. Seria spotkań z urzędnikami i aktywistami rowerowymi w różnych miastach ma na celu stworzenie katalogu potrzeb w zakresie funkcjonalności powstającego serwisu www.

Informacje na temat kampanii, eventów Allegro Tech Days i hackathonów można znaleźć na stronie www.kreckilometry.pl.

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl
Święto technologii 16 czerwca na Stadionie Narodowym
Bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci, tor testowy najnowszych gadżetów technologicznych i spotkania z ekspertami w tej dziedzinie. To Allegro Tech Days, czyli element kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię, jaką organizuje Fundacja Allegro All For Planet. Wielkie bezpłatne wydarzenie na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się w sobotę 16 czerwca.
Kręć kilometry po technologię i rozpocznij rowerową rewolucję w Polsce
Fundacja Allegro All For Planet po raz 6. zaprasza do wzięcia udziału w największej w Polsce rywalizacji rowerowej i – od tego roku – także technologicznej. Nagrodą dla miast z największą liczbą przejechanych kilometrów są eventy technologiczne dla mieszkańców. W trakcie Allegro Tech Days będzie można np. zbudować robota z klocków lub przetestować jeden z innowacyjnych gadżetów dla rowerzystów. W tym samym czasie odbywać się będą 24-godzinne maratony kodowania – dzięki pracy programistów miasta otrzymają narzędzie, które pozwoli im budować infrastrukturę rowerową w Polsce.
Rowerzysto, daj się przebadać!  
Ilu rowerzystów to jednocześnie kierowcy samochodów? W jakim celu najchętniej korzystamy z „dwóch kółek”? Czy bardziej boimy się wypadku, czy kradzieży roweru? Te i inne pytania znajdziemy w badaniu, które przeprowadza Fundacja Allegro All For Planet w ramach kampanii społecznej „Kręć Kilometry”. Badanie ma objąć nawet kilkanaście tysięcy rowerzystów.
Trwa największa rowerowa rywalizacja polskich miast!
Ponad 6 milionów kilometrów w dwa tygodnie. Nocne jazdy, rajdy kobiet i wiele innych pomysłów na kręcenie kilometrów w największej w Polsce rowerowej rywalizacji miast. Trwa siódma kampania społeczna „Kręć Kilometry po technologie”. „To na pewno będzie największa w kraju rowerowa akcja motywacyjna” - mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet, która jest organizatorem kampanii.