Prawie codziennie, a już na pewno w każdy weekend. Osobno lub w zorganizowanych grupach. Około tysiąca dwustu mieszkańców kilkunastotysięcznego wielkopolskiego Międzychodu wykręciło prawie 400 tys. kilometrów, przez co depczą po piętach samej Warszawie w rankingu akcji „Kręć Kilometry po technologię”. Wrzesień to ostatni moment na to, żeby wziąć udział w największej rowerowej rywalizacji w kraju, zawalczyć o event technologiczny dla swojego miasta i satysfakcję dla siebie.

Początek września 2017. Burmistrz Międzychodu, Krzysztof Wolny spotyka się z dyrektorami lokalnych szkół. Na pierwszym planie oczywiście nowy rok szkolny i reforma edukacji, ale na koniec padają ambitne zdania o aspiracjach Międzychodu.

Musimy pokazać, że nasi mieszkańcy mają wystarczająco dużo determinacji i sił w nogach, by pokonać 99% polskich miast w rowerowej walce na kilometry. Musimy ich wesprzeć, szczególnie teraz, kiedy kampania Kręć Kilometry po technologię wkroczyła w ostatnią, decydującą fazę. To wyjdzie naszym uczniom na zdrowie, a zwycięstwo będziemy świętować wszyscy – powiedział burmistrz Krzysztof Wolny.

Musimy pokazać, że nasi mieszkańcy mają wystarczająco dużo determinacji i sił w nogach, by pokonać 99% polskich miast w rowerowej walce na kilometry. Fot. Mariusz Burakowski

Musimy pokazać, że nasi mieszkańcy mają wystarczająco dużo determinacji i sił w nogach, by pokonać 99% polskich miast w rowerowej walce na kilometry. Fot. Mariusz Burakowski

Międzychód od lat robi wiele, by w każdej kampanii społecznej „Kręć Kilometry po technologię” pojawić się na podium miast z największą liczbą przejechanych kilometrów.

• Co najmniej trzy grupowe przejazdy w każdy weekend
• Motywowanie się na lokalnych imprezach
• Rywalizacja między szkolnymi klasami o nagrody od burmistrza
• Zakupy spożywcze w zaprzyjaźnionym sklepie oddalonym od miasta o 40 km, gdzie na specjalnej koszulce wpisują się ci, którzy przyjechali na dwóch kółkach
• Organizowanie wsparcie technicznego, by każdy rowerzysta z Międzychodu miał prawidłowo zainstalowaną aplikację
• Stałe monitorowanie, który z mieszkańców ile przejechał w danym tygodniu

W ten sposób Międzychód walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Międzychód od lat robi wiele, by w każdej kampanii społecznej „Kręć Kilometry po technologię” pojawić się na podium miast z największą liczbą przejechanych kilometrów. Fot. Mariusz Burakowski

Międzychód od lat robi wiele, by w każdej kampanii społecznej „Kręć Kilometry po technologię” pojawić się na podium miast z największą liczbą przejechanych kilometrów. Fot. Mariusz Burakowski

Przy prostym porównaniu liczby mieszkańców, w tegorocznej kampanii każdy warszawiak przejechał dotąd niespełna 300 metrów. A każdy mieszkaniec naszego Międzychodu aż 40 kilometrów. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszych mieszkańców. Sami o sobie możemy mówić, że mieszkamy w najbardziej rowerowej gminie w Polsce – mówi Anna Gorgiel, liderka inicjatywy „Kręć Kilometry – Międzychód”.

30 września okaże się, które z prawie 1200 miejscowości utrzyma się na pięciomiejscowym podium kampanii społecznej „Kręć Kilometry po technologię”. Na liczniku jest 50 milionów kilometrów przejechanych od początku maja. Nagroda, czyli święto technologii w postaci wydarzenia „Allegro Tech Days”, pojedzie do tych miast, których mieszkańcy wykręcą najwięcej kilometrów.

Nagroda, czyli święto technologii w postaci wydarzenia „Allegro Tech Days”, pojedzie do tych miast, których mieszkańcy wykręcą najwięcej kilometrów.

Nagroda, czyli święto technologii w postaci wydarzenia „Allegro Tech Days”, pojedzie do tych miast, których mieszkańcy wykręcą najwięcej kilometrów.

 Każdy kilometr jest teraz na wagę złota. Koniec lata nie spowalnia mieszkańców polskich miast w kręceniu kilometrów. Od pięciu lat naszą kampanią motywujemy ich do pozytywnej, rowerowej rywalizacji i co roku rezultaty nas zaskakują. Tegoroczna suma wkręconych kilometrów jest prawie trzy razy większa od tego, co osiągnęliśmy łącznie w poprzednich latach – przekonuje Krzysztof Śpiewek, członek zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Warszawa, Pabianice, Międzychód, Lublin i Poznań. Tak na początku września wygląda pierwsza piątka tegorocznej kampanii społecznej Fundacji Allegro All For Planet. Od jesieni 2017 do wiosny 2018 wydarzenie „Allegro Tech Days” zagości w pięciu miastach Polski. Święto technologii będzie wyjątkową okazją dla każdego nie tylko do spotkania oko w oko z najnowszymi gadżetami, ale też przetestowania ich na specjalnym torze. Nie zabraknie pokazów nowinek z pierwszych stron gazet, ekspertów od technoświata oraz bezpłatnych warsztatów dla dzieci z programowania i robotyki. Wszystko dzięki jeździe na rowerze. A taka nagroda nakręca rowerowych aktywistów w całej Polsce.

Największą wartością takich akcji, jest to, że możemy osiągnąć wspólny sukces. Mieszkańcy Lublina razem walczą o nagrodę, z której także razem skorzystają. Już teraz udowodniliśmy, że jesteśmy najbardziej rowerowym miastem południowo-wschodniej części Polski. Dwa kółka stają się naszym symbolem – mówi Radosław Sawicki, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Lublin.

Ranking miast aktualizowany na bieżąco dostępny jest na www.kreckilometry.pl. Warto też zobaczyć relację z Allegro Tech Days Poznań, by bliżej poznać nagrodę w kampanii „Kręć Kilometry po technologię”:

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl