Uczestniczą w wielu konferencjach w Polsce i na świecie, ale większość z nich z niecierpliwością cały rok czeka właśnie na to wydarzenie - Allegro Tech Meeting. 10. edycja spotkania IT Allegro okazała się pod wieloma względami wyjątkowa, jednak od lat nie zmienia się jedno – ludzie i ich pasja, z jaką opowiadają o swojej pracy i projektach, które prowadzą.

Godzina 9.00, Aula Artis poznańskiego Collegium da Vinci. W holu jest już kilkaset osób: część odbiera swoje wejściówki w rejestracji, inni z walizkami biegną do szatni, jeszcze inni toczą zacięte dyskusje nad kubkiem kawy o zastępowalności zawodu programisty przez sztuczną inteligencję. A tuż obok nich toczy się alternatywna rzeczywistość – rollercoastery, kosmici, możliwość przejścia po desce 160 m nad ziemią, na której po upadku czeka spotkanie z grupą zombie. Na szczęście to tylko wirtualna rzeczywistość, w którą przenoszą, niepozorne z wyglądu, gogle VR. To tylko jedna z atrakcji, jaką organizatorzy przygotowali dla uczestników. Kiedy sala się zapełnia i milkną rozmowy, na scenie pojawia się dobrze znany miłośnikom filmów science fiction motyw – zielony kod literowy. Kiedy zza hologramu wyłania się postać w ciemnych okularach i czarnym płaszczu, wszyscy rozpoznają w nim postać Neo.

Jubileuszowa 10. konferencja Allegro Tech Meeting za nami!.jpg

– Mieliście kiedyś sen, który wydawał się Wam prawdziwy? Co by było, gdyby nie bylibyście w stanie obudzić się z takiego snu? Jak odróżnilibyście świat snu od świata realnego? – to słowa, którymi prowadzący ATM, Paweł „Grzyb” Drożdż, na co dzień developer w Allegro, wita uczestników. Na sali słychać głosy: „Zapowiada się niezły Matrix!”. Zaraz po nim na scenę wkroczył CTO Allegro Piotr Szybiak. I zrobiło się nieco bardziej sentymentalnie – on sam pamięta pierwsze edycje Allegro Tech Meeting, w których brało udział kilkadziesiąt osób, jakby to było wczoraj. Dziś na ponad 1300 pracowników, połowa pracuje w obszarze technologii, a ATM to dla nich doskonała okazja do spotkania i wymiany doświadczeń.

Jak mówi Ewa Ogrodowska, event specialist w Allegro, która ATM organizuje od 3 lat, 10. edycja była sporym wyzwaniem organizacyjnym, nie tylko z uwagi na jubileusz. – Każdego roku staramy się zaskoczyć uczestników atrakcjami i nowym motywem przewodnim. Były już m.in. roboty, powrót do przyszłości, a tym razem postawiliśmy na wirtualną rzeczywistość. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję, nie ruszając się z miejsca, zwiedzić Paryż czy wyruszyć na podbój kosmosu. Naszą główną atrakcją był interaktywny system hologramów Leia, który pozwala na wyświetlanie obrazów na parze wodnej. Wrażenie jest niesamowite, bo obraz reaguje na dotyk – wyjaśnia. 

W przerwach między wystąpieniami każdy mógł sprawdzić, na czym ta technologia wyświetlania obrazu polega i porozmawiać z jej twórcami.

Motyw przewodni pojawił się nie tylko w części merytorycznej konferencji, ale także na afterparty. Wieczorne wydarzenie odbyło się w centrum miasta w Concordii, która specjalnie z tej okazji klimatem przypominała Matrixową rzeczywistość. Jednak zanim uczestnicy musieli dokonać trudnego wyboru między czerwoną a niebieską tabletką, czekał ich cały dzień wypełniony prelekcjami, m.in. na temat bezpieczeństwa w Allegro, heksagonalnych mikrousług, big data, badań UX czy Consula. W roli Keynote Speakera wystąpił Hadi Hariri, który opowiedział o syndromie Silver Bullet. Dla wielu to, o czym mówił, było tak proste i oczywiste, że aż genialne, dlatego warto do tej prelekcji wracać. Nagranie z wystąpienia można znaleźć na www.facebook.com/allegro.tech/. Live streaming prowadzony był dla wszystkich zainteresowanych pracowników, a dzięki specjalnej aplikacji można było komentować wystąpienia i przyznawać oceny. 

W roli Keynote Speakera wystąpił Hadi Hariri, który opowiedział o syndromie Silver Bullet

W roli Keynote Speakera wystąpił Hadi Hariri, który opowiedział o syndromie Silver Bullet

Czyja prelekcja zdaniem uczestników okazała się bezkonkurencyjna? I tu niemałe zaskoczenie i horror niejednego studenta – wystąpienie dotyczące… statystyki. Jak mówi debiutujący na scenie ATM Kornel Kiełczewski, nagroda była dla niego zaskoczeniem. – Chciałem przybliżyć naszym pracownikom temat, którym ja i mój zespół pasjonujemy się na co dzień. Stąd pomysł na zaprezentowanie przedziału ufności i sposobów na korzystanie z tego narzędzia. Cieszę się z tak pozytywnego odzewu. Nie wiedziałem, czego się spodziewać, bo to był mój pierwszy ATM. Jednak świadomość, że widownia składa się z przychylnych ci osób, które chcą się czegoś nowego dowiedzieć, pomaga i dodaje skrzydeł – mówi. 

Adam Dudczak (po prawej), prowadzący w przerwach rozmowy z prelegentami. Na zdjęciu z autorem najlepszego wystąpienia Kornelem Kiełczewskim

Adam Dudczak (po prawej), prowadzący w przerwach rozmowy z prelegentami. Na zdjęciu z autorem najlepszego wystąpienia Kornelem Kiełczewskim

Wśród komentujących pojawiła się osoba, która stwierdziła, że był to najbardziej przystępny wykład na temat statystyki na jakim był, dodając, że przez 5 lat studiował ekonometrię. Nie ma chyba lepszego komplementu dla prelegenta.

W dwudniowym wydarzeniu wzięło udział 270 osób i 34. prelegentów, którzy wygłosili 27 bardzo dobrze ocenianych prelekcji. Z racji tego, iż była to jubileuszowa, 10. Edycja, nie zabrakło wspomnień. Uczestników przy wejściu do Aula Artis witał rząd koszulek, które towarzyszyły każdej edycji. O początkach Allegro Tech Meeting debiutantom w kuluarach opowiadał Marcin Mazurek, dyrektor Infrastruktury i Operacji IT w Allegro, który jest jednym z pomysłodawców wydarzenia. – ATM to wyjątkowa konferencja, tworzona przez i dla IT Allegro. Spotykamy się nie tylko po to, żeby porozmawiać o projektach, które realizowane są przez różne zespoły, ale także, aby zainspirować się do poznawania nowych dziedzin, nie tylko stricte technologicznych. To niesamowite, jak wiele jesteśmy się w stanie od siebie nawzajem nauczyć – mówi na koniec Marcin Mazurek.

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl