Kiedy jedni robili wakacyjne plany i wybierali kierunek swoich letnich podróży, inni skrzętnie rozwiązywali zadania i czekali na wyniki rekrutacji do programu stażowego organizowanego przez największą platformę e-commerce w kraju. Chętnych do pracy w biurach Allegro w całym kraju było dużo.

Przyjmowanie zgłoszeń do programu stażowego trwało miesiąc. W tym czasie otrzymaliśmy 1213 zgłoszenia. Finalnie w lipcu staż rozpoczęło 38 osób, w 5 naszych lokalizacjach – mówi Olga Granoszewska, Learning and Development Manager w Allegro. – W stażystach szukaliśmy zapału, ciekawości, otwartości i chęci uczenia się. Bardzo ważne było dla nas też to, aby były to osoby, które cenią sobie współpracę z innymi, zadają pytania i nie boją się odpowiedzialności. To ważne, bo stażyści przez dwa miesiące stają się pełnoprawnymi członkami zespołu i pracują nad realnymi projektami – dodaje.

Coś się kończy, coś zaczyna, czyli finał programu stażowego Summer e-Xperience 2017_2.jpg

Wśród tych 38 osób były takie, które starania o staż rozpoczęły już w marcu, podczas hackathonu BrainCode. Najbardziej zaangażowani uczestnicy maratonu programistycznego, otrzymali rekomendacje mentorów i zostali zaproszeni na rozmowę z menedżerem. W ten sposób przeszli pierwszy etap rekrutacji, w którym w tradycyjnej ścieżce jest rozwiązywanie zadania. Tymczasem oni już na hackathonie pokazali, że sprawdzają się w działaniu i w pracy zespołowej. Tym sposobem aż 8 osób otrzymało zaproszenie do udziału w Summer e-Xperience.

Intensywne dwa miesiące

43 dni – dokładnie tyle czasu mieli stażyści, aby bliżej poznać Allegro, zdobyć wiedzę i nowe umiejętności. Dla wielu osób udział w programie Summer e-Xperience to pierwsze doświadczenie zawodowe, więc była to okazja do zderzenia swoich wyobrażeń o pracy w dużej organizacji, z rzeczywistością. A czasu na zaaklimatyzowanie nie było dużo - wszyscy szybko otrzymali zadania i zaczęła się codzienna praca pod okiem mentorów. Z tego powodu okazji do spotkania stażystów z Poznania, Warszawy, Torunia i Wrocławia w pełnym składzie nie było wiele. Stażyści w pełnym składzie w jednym miejscu spotkali się 2 razy, pierwszego dnia programu podczas szkolenia wstępnego – onboardingu. Kiedy otrzymali niezbędne informacje o funkcjonowaniu firmy. Kolejny raz zostali zaproszeni na Dzień Stażysty, który oficjalnie kończył tegoroczny Summer e-Xperience. Z dala od biura, w atmosferze pikniku, stażyści mieli okazję wymienić się doświadczeniami z pracy w Allegro. Poza spotkaniami stażyści uczestniczyli w konkursach organizowanych tylko dla nich m.in ze znajomości firmy, co było dodatkową okazją na współpracę ze swoim zespołem.

Korzyści z programu stażowego są dwustronne – uczestnicy są bagatsi o doświadczenie, wiedzę i kontakty, a firma dowiaduje się jak organizacja pracy postrzegana jest przez osoby z zewnątrz. To także świetny zastrzyk pozytywnej energii od osób, które są entuzjastycznie nastawione do nowych doświadczeń i mają swoje pomysły czy sugestie, którymi chętnie się dzielą z zespołem. Tacy stażyści mają szansę zostać w Allegro na dłużej. I choć program Summer e-Xperience nigdy nie miał na celu pozyskiwania nowych pracowników, każdego roku od kilku do nawet kilkunastu osób zostaje w Allegro na dłużej.

Dwa miesiące to wystarczający czas, aby bliżej poznać te osoby, ale także zobaczyć co ich motywuje i nakręca w pracy. Często też widzimy jak szybko uczą się nowych rzeczy, jak duży potencjał mają, dlatego tym chętniej oferujemy im pracę - jeśli tylko mamy taką możliwość – mówi Olga Granoszewska.

Po tegorocznej edycji 9 osób otrzymało ofertę pracy, ale jeszcze kilka jest w trakcie procesu rekrutacji, więc możliwe, że finalna liczba jeszcze wzrośnie. Pozostali dostali cenne wskazówki na przyszłość i zamiast „żegnaj” usłyszeli „do widzenia”.

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl
Kup książkę i pomóż wygrać z rakiem!
Pan Zenon Fabiś od dwóch lat choruje na nowotwór. Od kilku miesięcy na rynku Jeżyckim wyprzedaje kolekcję swoich książek, by mieć za co opłacić leczenie. Allegro razem z „Głosem Wielkopolskim” postanowiło mu pomóc, organizując licytacje jego zbiorów. Każdy może dołączyć do akcji przez platformę charytatywni.allegro.pl.[1] Na stronie ksiazkipanazenona.pl możliwe jest również zakupienie wirtualnych cegiełek lub zrobienie bezpośredniej wpłaty na konto akcji.
Technologiczny Pol’and’Rock tylko z Allegro
Strefa Allegro już po raz dziewiąty urozmaici Najpiękniejszy Festiwal Świata - Pol’and’Rock. Jak co roku zapewniamy uczestnikom nowe atrakcje, by element zaskoczenia był nieodłączną częścią zabawy w Strefie Allegro. Tym razem stawiamy mocno na technologię.
Czego nie możecie przegapić na Pol’and’Rock Festival 2018?
Już za kilka dni Kostrzyn nad Odrą przyciągnie setki tysięcy ludzi, którzy wspólnie będą się bawić na najsłynniejszym polskim festiwalu. Pol’and’Rock, mimo że pod nową nazwą, od niemal ćwierć wieku jest obecny w sercach melomanów. Tegoroczna edycja zachęca bogactwem repertuaru koncertów, wykładów i warsztatów. Co ciekawego znajdziecie na polu festiwalowym i to nie tylko w specjalnej strefie Allegro? Przeczytacie dalej!
Nowy Raport CSR Allegro: czytaj i przekaż swój uśmiech na ważny cel
W 2017 roku zadebiutował nasz pierwszy Raport Społecznej Odpowiedzialności. Od tego czasu ciężko pracowaliśmy – zaczęliśmy nowe projekty, rozwinęliśmy już istniejące. Włożyliśmy dużo wysiłku w to, żeby świat był dzięki nam trochę lepszy. Efekty tej pracy zebraliśmy w nowym Raporcie CSR Allegro, który jest już dostępny w sieci. Tegoroczna edycja ma dodatkowy, zaskakujący element. Przeglądając informacje zawarte w raporcie, możesz jednocześnie wesprzeć ważny społecznie cel. Wystarczy… Twój uśmiech!