Funkcji Obserwowane nikomu przedstawiać nie trzeba, bo od samego początku umożliwia kupującym na Allegro zapisywanie poszczególnych ofert, by mogli wrócić do nich później. Prawie rok temu funkcja Obserwowane przeszła jednak gruntowną przebudowę, dzięki czemu jeszcze bardziej intuicyjnie i wygodniej można z niej korzystać.

Co minutę sprzedaje się na Allegro blisko tysiąc produktów. W ciągu jednej minuty klienci wpisują prawie 37,5 tys. zapytań, a w ciągu miesiąca – 1,1 miliarda. Dużo sprzedajemy, jeszcze więcej kupujemy, a najwięcej – szukamy! Mnogość ofert to wielka zaleta, ale by wygodnie korzystało nam się z serwisu, potrzebne jest uporządkowanie poszukiwań. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie narzędzie do obserwowania. Oferty, które nas zainteresowały, możemy zapisać w Obserwowanych i wrócić do nich później. Gdy poszukujemy produktu, który chcemy kupić w przyszłości, po prostu przeglądamy, co jest na rynku. Szukamy prezentu dla bliskiej osoby i wiemy, że ma to być np. zegarek? Zawężamy obserwację do tej kategorii. Jesteśmy zadowoleni z transakcji z konkretnym kupującym? Będziemy dostawać powiadomienia o nowych produktach przez niego wystawionych. Szukamy sukienki na wesele – w określonym kolorze i rozmiarze? Żaden problem – Allegro da nam znać, czy „turkusowa sukienka rozmiar 38” pojawiła się w serwisie dzięki opcji wyszukiwania po tytułach i parametrach ofert.

Funkcja ta cieszy się na Allegro sporym zainteresowaniem. Jak podaje Edyta Kopczyńska, Product Manager zespołu zajmującego się funkcją Obserwowane, w tym momencie obserwowanych jest 15% wszystkich aktywnych ofert serwisu, czyli około 9 mln ofert.
Przeciętny klient obserwuje średnio 20 ofert, choć rekordziści dobijają do 300 i zwykle są to oferty z różnych działów. Średnio około 10% ofert dodanych do obserwowanych kończy się zakupem w ciągu 7 dni od ich zachowania – wyjaśnia Edyta Kopczyńska. Jak podkreśla ekspertka Allegro, obserwować możemy oferty ze wszystkich kategorii, a prym w obserwowanych wyszukiwaniach wiodą dwie kategorie: Odzież (możliwość „upolowania” okazyjnych i modnych ubrań), jak i Kolekcje (to znowu gratka dla kolekcjonerów, którzy na Allegro szukają unikatów). – Co noc wysyłamy średnio 400 tys. maili do osób, które polują na coś na Allegro, używając opcji „obserwuj wyszukiwanie”. To oznacza, że dla tylu osób znaleźliśmy nowo wystawione oferty, na które czekają. Są też klienci, którzy obserwują wyszukiwania, ale w danym dniu nie dostaną od nas informacji. Oznacza to, że żadna nowa oferta na Allegro nie spełniła podanych kryteriów – tłumaczy Edyta Kopczyńska.

Obserwujemy oferty

Co możemy zatem obserwować na Allegro? Wszystkie wybrane oferty, tak długo jak widnieją w serwisie. W zakładce Obserwowane Oferty możemy jednocześnie obserwować nawet 300 propozycji. Dzięki temu nie zapomnimy o pomysłach na przyszłe zakupy oraz zyskamy czas, aby je przemyśleć. – Można zapisać na później ciekawe oferty, aby nie musieć ich potem szukać, a także by być na bieżąco ze zmianami, które wprowadza sprzedawca. Dzięki obserwacji dowiemy się o takich edycjach oferty jak zmiany cen, bliski termin zakończenia czy wznowienie oferty. Funkcja pozwala nam także obserwować popularność oferty wśród innych kupujących, możemy zobaczyć, ile osób kupiło dany produkt, ile go obserwuje, a ile np. licytuje – wyjaśnia ekspertka Allegro.

Wybrane oferty możemy dodać do zakładki Obserwowane Oferty, korzystając z różnych urządzeń. Z lewej – przeglądarka internetowa, klikamy w ikonę Obserwuj. W aplikacji mobilnej (z prawej) klikamy w gwiazdkę.

Wybrane oferty możemy dodać do zakładki Obserwowane Oferty, korzystając z różnych urządzeń. Z lewej – przeglądarka internetowa, klikamy w ikonę Obserwuj. W aplikacji mobilnej (z prawej) klikamy w gwiazdkę.

Naszymi zapisanymi ofertami możemy zarządzać, np. filtrować je według ofert trwających i zakończonych, a także wedle działów i kategorii, możemy też wpisać notatkę czy przeszukiwać obserwowane oferty po tytułach, notatkach czy po nazwach sprzedawców. Jak podkreśla Edyta Kopczyńska, wiele opcji pozwalających na zarządzanie zapisanymi ofertami usprawnia proces zakupowy i umożliwia tworzenie całych list zakupowych. – Dzięki opcji filtrowania ofert łatwo zorientować się, co obserwujemy z działu Moda, czego szukamy do domu, a co planujemy kupić np. do firmy czy miejsca pracy. Funkcja notatek pozwala przypomnieć, jakie mamy uwagi lub dlaczego dany produkt nas zaciekawił. Tekst „może dla mamy na urodziny – sprawdzić wymiary” przy zapisanej ofercie ładnej bluzki na pewno w tym pomoże. Obserwowane mają też typowo socialową opcję „udostępnij”, która pozwala dzielić się listą ze znajomymi. Wybrane oferty udostępnić możemy przez takie aplikacje jak Messenger, Facebook lub w formie linku ważnego 30 dni – wyjaśnia Edyta Kopczyńska.

Naszymi zapisanymi ofertami możemy zarządzać, np. filtrować je, wpisać notatkę czy udostępnić w social mediach.

Naszymi zapisanymi ofertami możemy zarządzać, np. filtrować je, wpisać notatkę czy udostępnić w social mediach.

Oferty możemy w dowolnym momencie przestać obserwować, a przy grupowym usuwaniu ofert przydaje się przefiltrowanie listy obserwowanych według działów, kategorii, ofert trwających i zakończonych lub skorzystanie z wyszukiwarki. Obserwowane oferty zostają usunięte automatycznie z naszej listy tylko w jednym przypadku – gdy od zakończenia ich ważności upłynie 60 dni. W panelu zarządzania możemy też ustawić powiadomienie mailowe na 2 godziny przed zakończeniem oferty.

Wyszukuj i obserwuj

Szersze możliwości daje nam obserwacja grupy ofert o podobnych parametrach, czyli opcja Obserwowane Wyszukiwania. Dla przykładu – lubimy markę modową X i chcemy wiedzieć, gdy pojawią się u nich nowe sukienki, w wybranym przez nas rozmiarze i stylu. – W takim przypadku dodaję wybrane wyszukiwanie (np. kolor, długość, rozmiar) do obserwowanych i gdy marka wystawi nowe oferty spełniające podane parametry, dostaję maila z listą propozycji – tłumaczy Edyta Kopczyńska.

Interesuje nas wszystko, co związane z „Grą o tron”. Obserwujemy zatem wyszukiwanie po tym tytule oferty. Możemy je także rozszerzyć o opcję „szukaj w opisach i parametrach”.

Interesuje nas wszystko, co związane z „Grą o tron”. Obserwujemy zatem wyszukiwanie po tym tytule oferty. Możemy je także rozszerzyć o opcję „szukaj w opisach i parametrach”.

Inny przykład: interesuje nas książka, której nakład został dawno wyczerpany i sporadycznie możemy ją znaleźć na Allegro lub szukamy trudno dostępnej części zamiennej. Możemy wtedy skorzystać z funkcji obserwowania wyszukiwań po tytule, i gdy tylko jakiś sprzedający ją wystawi, dostaniemy informację drogą mailową. Kolejna sytuacja: jestem kolekcjonerem i poluję na unikaty – wyjątkowe monety, dzieła sztuki czy porcelanę. Ustawiam więc kryteria, które mnie interesują (nazwa monety, nazwisko malarza czy nazwa kolekcji) i dostaję informacje, gdy ktoś wystawi takie oferty. To niezwykle pomocne przy rzadkich produktach, których liczba na rynku jest mocno ograniczona, obserwowanie eliminuje bowiem konieczność codziennego ponawiania wyszukiwań na Allegro. Funkcja ta to też doskonała pomoc nie tylko dla kolekcjonerów, ale każdego, kto szuka dobrej okazji. Gdy szukam taniego auta z mojej okolicy, najlepiej „mazdy z silnikiem diesla i do kwoty X,” zaznaczam w wyszukiwaniu odpowiednie parametry, ustawiam „czujkę" i wiem, że nie ominie mnie żadna okazja.

Widok interfejsu obserwowanych wyszukiwań. Pierwsza pozycja od góry pokazuje, że szukamy używanej mazdy z silnikiem diesla, do 20 tys. złotych, ze Śląska.

Widok interfejsu obserwowanych wyszukiwań. Pierwsza pozycja od góry pokazuje, że szukamy używanej mazdy z silnikiem diesla, do 20 tys. złotych, ze Śląska.

Co zyskujemy?

Obserwowane to funkcja, która pod wieloma względami ułatwia nasze zakupy na Allegro. – Nie musimy na nowo wyszukiwać ofert, które kiedyś wpadły nam w oko, nie zapominamy o planach zakupowych i pomysłach na prezenty oraz możemy zapisać, co nam się podobało, w której ofercie i jakie mamy wątpliwości, np. notujemy, że w danej ofercie jest atrakcyjny gratis, a w innej, że zestaw jest niekompletny. Co więcej, Allegro powiadamia nas, gdy ktoś wystawi produkt, na który czekamy, nie ominą nas więc okazje i rzadkie produkty, których szukamy – podkreśla Edyta Kopczyńska.

 Ciekawostką jest, że niebagatelną rolę w uaktualnieniu funkcji obserwacji mieli sami klienci Allegro. Bo kto lepiej niż oni sami – korzystający z serwisu każdego dnia – mogą wskazać, co warto zmienić, poprawić i jakie innowacje usprawnią codzienne korzystanie z Allegro. Klienci wespół z zespołem postawili sobie więc pytanie: jak ułatwić korzystanie z funkcji Obserwowane, poszukiwali rozwiązań i wdrożyli je w życie. Główną zaletą funkcji Obserwowane, łączącą wszystkie wyżej wspominane, jest bowiem optymalizacja procesu naszych zakupów i oszczędność czasu. Dzięki temu na zakupy poświęcamy tyle ile to niezbędne i cieszymy się odzyskanym czasem. 

Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl