Tylko w sierpniu na Allegro sprzedaje się aż 70 tysięcy piórników. W ubiegłym roku najmodniejsze były te w emotikony. Sprawdziliśmy więc, jakie piórniki są hitem sprzedaży w tym roku.

Każdy uczeń codziennie używa co najmniej kilku, jeśli nie kilkunastu drobnych przedmiotów, takich jak długopis, ołówek, gumka, temperówka czy flamastry. Noszone luzem mogą się zgubić, wypaść, ale przede wszystkim zniszczyć. Dlatego wiele lat temu wymyślono piórnik, niewielką saszetkę, w której takie akcesoria mogą być przechowywane.

Przybory szkolne noszone luzem mogą się zgubić, wypaść, ale przede wszystkim zniszczyć. Dlatego wiele lat temu wymyślono piórnik. Fot. Shutterstock.com

Przybory szkolne noszone luzem mogą się zgubić, wypaść, ale przede wszystkim zniszczyć. Dlatego wiele lat temu wymyślono piórnik. Fot. Shutterstock.com

Jak wynika z danych Allegro sezon na piórniki przypada w sierpniu. W ubiegłym roku sprzedano podczas tego miesiąca około 70 tys. takich produktów w średniej cenie około 27 zł za sztukę. W ciągu całego roku poprzez Allegro kupiono około 160 tys. piórników. – Aktualne trendy w tej grupie dyktuje przede wszystkim praktyczna potrzeba: im więcej kredek, ołówków, flamastrów trzeba zabierać do szkoły, jak w klasach od pierwszej do trzeciej, tym większa sprzedaż produktów z wyposażeniem oraz z wieloma przegródkami – wskazuje Beata Podleśna, szefowa kategorii Dziecko w Allegro. – W przypadku starszych dzieci modne natomiast są proste saszetki na długopis, ołówek oraz gumkę. Najlepiej w ulubionym kolorze – dodaje.

Zeszyt czy tuba

Kryteria ergonomiczne wyboru są dość oczywiste: liczy się ilość miejsca w środku przeznaczonego na poszczególne przybory szkolne oraz budowa, która powinna skutecznie zabezpieczać przenoszone akcesoria przed mechanicznym zniszczeniem. Ale ważne jest również, jak wskazują rodzice, aby sam piórnik, ze względu na użyte do jego produkcji materiały, nie powodował uszkodzeń innych znajdujących się w plecaku przedmiotów, np. książek czy zeszytów. Do tego musi być dostosowana forma piórnika. Tradycyjne „zeszytowe” (w formie książki) produkty są bardzo pojemne, proste w użyciu, doskonale chronią długopisy i ołówki. Ale podczas przenoszenia, szczególnie jeżeli znajdują się w tej samej komorze tornistra (plecaka), mogą powodować drobne, ale z czasem coraz większe uszkodzenia książek i zeszytów. Inaczej rzecz ma się z piórnikami typu tuba: one z kolei są nieco mniej praktyczne w codziennym użytkowaniu (nierzadko wymagają wysypania dużej części zawartości, aby znaleźć właściwy długopis czy ołówek), ale ponieważ są bardzo lekkie i elastyczne, rzadko się zdarza, aby były źródłem uszkodzeń innych, znajdujących się w tornistrze lub plecaku przyborów szkolnych. – Najmodniejsze formy piórników to obecnie saszetki, tuby lub kosmetyczki – wskazuje Beata Podleśna. – Wybierane są one głównie przez szerokie grono grupy targetowanej, czyli dzieci nieco starsze, chodzące do klasy czwartej w górę. Młodzież chce dzisiaj dorosnąć szybciej, więc raczej niechętnie podchodzi do produktów z wyposażeniem i kilkoma przegródkami, które używane są przez najmłodszych – dodaje.

Kryteria ergonomiczne wyboru piórnika są dość oczywiste: liczy się ilość miejsca w środku przeznaczonego na poszczególne przybory szkolne oraz budowa, która powinna skutecznie zabezpieczać przenoszone akcesoria przed mechanicznym zniszczeniem. Fot. Shutterstock.com

Kryteria ergonomiczne wyboru piórnika są dość oczywiste: liczy się ilość miejsca w środku przeznaczonego na poszczególne przybory szkolne oraz budowa, która powinna skutecznie zabezpieczać przenoszone akcesoria przed mechanicznym zniszczeniem. Fot. Shutterstock.com

Pixar na piórniku

Motyw graficzny, czyli swego rodzaju treść, to sprawa bardzo indywidualna. Może to być kadr z filmu z ulubionym bohaterem, a w przypadku starszych uczniów – na przykład żartobliwe zdanie, neutralny wzór lub ulubiony kolor. Wybór, także na Allegro, praktycznie jest nieograniczony.

W tym roku „trendy”, jak zapewnia Beata Podleśna, podobnie jak w przypadku tornistrów i plecaków, będą bohaterowie wchodzących na ekrany kin premier filmowych. Dużym powodzeniem wśród młodszych uczniów powinny się zatem cieszyć piórniki licencyjne z Zygzakiem McQueenem lub jego rywalem Jacksonem Sztormem, bohaterami trzeciej już części rysunkowej megaprodukcji kinowej studia Pixar pod tytułem „Auta”. Dziewczynki, do których kierowany jest głównie film „My Little Pony” (kinowa wersja telewizyjnego serialu), z pewnością będą zachwycone piórnikiem z wizerunkiem ulubionego zwierzątka. Film premierę ma w październiku br. Ale produkty ze słodkim konikiem już obecnie znajdują się w ofertach Allegro.

Motywem „trendy” będą zapewne także Minionki. Amatorzy „Gwiezdnych wojen” powinni również w tym roku znaleźć dla siebie ulubione motywy. W grudniu br. na ekrany kin wchodzi bowiem „Episode VIII” popularnej, kosmicznej sagi. – Dla klasy od pierwszej do trzeciej najmodniejsze są gotowe zestawy z tym samym wzorem, czyli plecak lub tornister w zestawie z piórnikiem oraz workiem na kapcie – podkreśla Beata Podleśna.

W ubiegłym roku szkolnym hitem sprzedaży był piórnik w emotikony, za nim uplasował się piórnik typu saszetka z organizerem marki St. Reet, dalej piórnik w kształcie pandy, piórnik trzykomorowy MIX,  piórnik typu kuferek imitujący pyszczek pieska, następnie Coolpack model C1, a listę zamyka piórnik Herlitz Smart z wyposażeniem i piórnik tuba z futerka w kształcie kotka.

Dane do powyższego zestawienia pochodzą z okresu  od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r.

Fot. Shutterstock.com

Aleksandra Puch

magazyn@allegro.pl