Maluchom rodzice najczęściej kupują tornistry – tak wynika z danych Allegro. To ponad 55 tysięcy sprzedanych produktów w ciągu roku. Mali uczniowie mają też swoje preferencje – sprawdziliśmy, które tornistry są najmodniejsze w tym roku.

Historia tornistra jest nieco zaskakująca: został wymyślony na początku dziewiętnastego wieku na potrzeby armii francuskiej, wypierając mało poręczne na polu bitwy sakwy i różnego rodzaju torby. Na początku ubiegłego wieku produkt wszedł do szkoły (wcześniej zeszyty i książki młodzież nosiła obwiązane paskiem lub sznurkiem). Po pierwszej wojnie światowej i powstaniu Państwa Polskiego nowe władze ogłosiły, że tornister chroni przed epidemią skrzywień kręgosłupa i wprowadziły takie wyroby (wykonane z fibry, czyli sztucznej skóry) do powszechnego użytku. Uczniowie w szkołach najczęściej nosili zeszyty i książki w zaprojektowanym na potrzeby odrodzonej armii modelu nr. 24, czyli w tzw. kostce. Starsi porzucali to „obciachowe pudło” na rzecz teczki, ale najmłodszym produkt towarzyszył aż do lat 70. ubiegłego wieku. 

Ale podobnie jak wiek temu, tornister obecnie używany jest, jak wynika danych Allegro, przede wszystkim przez młodszych uczniów. – To produkt dominujący w grupie uczniów zerówek, klasy pierwszej i drugiej – wskazuje Beata Podleśna, szefowa kategorii Dziecko w Allegro. – W zależności od tego, ile dzieci w danym roku szkolnym rozpocznie naukę, możemy estymować wyższą lub niższą, w stosunku do roku ubiegłego, sprzedaż tornistrów. Starsi preferują plecaki – dodaje. 

Auta 3 i Real Madryt

Na Allegro można znaleźć całą gamę tornistrów. Sezon sprzedaży na Allegro rozpoczyna się już w lipcu, a szczyt przypada na sierpień. W ubiegłym roku podczas tego ostatniego miesiąca sprzedano ponad 26 tys. takich produktów. Średnia cena wyniosła około 115 zł za sztukę. W ciągu całego roku za pośrednictwem Allegro nabywców znalazło ponad 55 tys. tornistrów.

Dla młodszych dzieci zdecydowanie najbardziej liczą się ergonomia oraz bajkowy temat, stąd najczęściej w tej grupie odbiorców wybierane są produkty z ulubionym motywem lub bohaterem. Starsze dzieci, młodzież i studenci preferują produkty jednokolorowe, ewentualnie licencyjne, zaopatrzone w logotyp ulubionego klubu sportowego (na przykład FC Barcelona czy Real Madryt). Liczy się także marka samego tornistra. W tym roku, jak zawsze, dużym powodzeniem cieszyć się będą również zestawy złożone z podstawowego produktu, worka na buty (kapcie) oraz piórnika. – Do najmodniejszych marek tornistrów należą wyroby firmy Herlitz – zauważa Beata Podleśna. – Dużym powodzeniem cieszą się tornistry związane z ulubionymi przez najmłodszą widownię filmami Disneya. W bieżącym roku zainteresowaniem cieszyć się na pewno będą produkty ozdobione motywami głośnych premier filmowych. Niedawno do kin weszła produkcja „Auta 3”, w październiku wejdzie „My Little Pony”. Z tej okazji wytwórcy przygotowali serie tornistrów zdobionych pochodzącymi z nich motywami – dodaje.

Możliwość zwrotu

Wybór tornistra nie jest zadaniem łatwym. Zła decyzja może mieć dla dziecka poważne konsekwencje zdrowotne: grozi wadami postawy. Jest jednak kilka kryteriów, które uchronią przed niekorzystną decyzją. Tornister, po pierwsze, musi być dostosowany do „parametrów” konkretnego młodego człowieka. Nie ma bowiem, lub jest ich niewiele, z zasady wadliwie skonstruowanych tego rodzaju produktów. Dla jednego dziecka dany model będzie dobry, dla innego – niekoniecznie. Ważne jest, aby produkt miał wyprofilowany, dobrze przylegający do pleców tył. Chodzi o to, aby książki i przybory szkolne, które będą noszone codziennie, nie uwierały młodego użytkownika. Koniecznie należy zwrócić uwagę, jak radzą lekarze, na odpowiednie wybrzuszenie dla podparcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Wybór tornistra nie jest zadaniem łatwym. Zła decyzja może mieć dla dziecka poważne konsekwencje zdrowotne: grozi wadami postawy. Fot. Shutterstock.com

Wybór tornistra nie jest zadaniem łatwym. Zła decyzja może mieć dla dziecka poważne konsekwencje zdrowotne: grozi wadami postawy. Fot. Shutterstock.com

Sprawdziliśmy, które tornistry w ubiegłym roku sprzedawały się na Allegro najlepiej: hitem zeszłorocznej sprzedaży był tornister marki Hertlitz Smart w zestawie z workiem, pastelami i planem,  na drugim miejscu uplasował się tornister z Angry Birds, Bambino, St. Majewski to trzecie miejsce sprzedaży na Allegro, a listę zamyka młodzieżowy tornister na kółkach marki Paso (dane od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r).

Fot.Shutterstock.com

Aleksandra Puch

magazyn@allegro.pl