Zajęcia z programowania Allegro Tech Kids, walki robotów Sumo, bolid solarny, drony oraz elektryczne deski czy gogle VR – te i wiele innych atrakcji czekało w sobotę na odwiedzających siedzibę Allegro w Poznaniu. Organizowane przez Fundację Allegro All For Planet wydarzenie zakończył 24-godzinny hackathon, którego zwycięzcami zostali studenci Politechniki Poznańskiej. Wszystko to w ramach trwającej od kilku miesięcy kampanii społecznej „Kręć kilometry po technologię”.

Warsztaty, które odbyły się w czasie Allegro Tech Days, miały zamienić każde dziecko w miłośnika programowania. Uczestnicy zobaczyli, jak wygląda prawdziwy kod Allegro, poznali języki programowania i dowiedzieli się, kiedy ich używać. Były też zajęcia z robienia robotów do walki na ringu czy wyścigów. Nie zabrakło warsztatów tłumaczących działanie sygnalizacji świetlnych opartych na pracy z sterownikami silników, wyświetlaczami i modułami wykonawczymi oraz warsztatów z programowania LEGO. W bezpłatnych zajęciach uczestniczyło 340 dzieci. Z kolei ponad trzy tysiące osób zobaczyło pokazy robotów, dronów, gadżetów technologicznych i pojazdów elektrycznych. Setki osób przetestowało na własnej skórze, jak działają sagweye, hulajnogi, elektryczne rowery czy monocykle.

Allegro Tech Days – święto technologii w Poznaniu_7.jpg

Wydarzenie, które zorganizowaliśmy w Poznaniu, jest pierwszym z serii eventów, które po zakończeniu kampanii społecznej „Kręć Kilometry po technologię” odbędą się w 5 zwycięskich miastach. Chcieliśmy pokazać polskim miastom, jak będzie wyglądała ich nagroda i co będzie się działo, kiedy Allegro Tech Days przyjedzie właśnie do nich – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All Planet.

Od pierwszego maja uczestnicy największej w Polsce rowerowej rywalizacji przejechali już 22 miliony kilometrów. W tej chwili na ponad 1000 miast w pierwszej piątce są: Warszawa, Międzychód, Lublin, Poznań i Pabianice. Kampania trwa do 30 września.

Najnowsza technologia na wyciągnięcie ręki

Sprzęt, który pojawił się na ekspozycji i w strefie testów, zadowolił zarówno fanów sportów motorowerowych, jak i gadżetów. Na Allegro Tech Days nie zabrakło więc monocykli i innych pojazdów elektrycznych, które zobaczyć można w filmach science fiction. Te dostosowane do poruszania się po miastach działają z pomocą technologii żyroskopowej, mają lampy ułatwiające jazdę nocą i czerwone światła hamowania, jak samochody. Wśród prezentowanego sprzętu były także drony czy urządzenia do wędrówek po wirtualnej rzeczywistości.

Uczestnicy Allegro Tech Days mieli okazję przekonać się, jak będzie wyglądał pojazd przyszłości stworzony przez studentów z Politechniki Łódzkiej wyścigowy bolid napędzany promieniami słońca.

Połączył nas wspólny cel, czyli budowa bolidu solarnego i chęć rozwoju ekotechnologii w Polsce. Swoim działaniem chcemy inspirować młodych ludzi do kreatywnych działań i realizacji wielkich planów – mówi Sebastian Górecki, z Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej.

Eagle One może rozpędzić się do 120 km/h i przejechać bez paliwa 1500 kilometrów. Jego twórcy opowiedzieli poznaniakom, jak wyglądał cały proces powstawania bolidu i jaki jest jego mechanizm działania. Przewodnikiem po strefie Nowych Technologii był ekspert technologiczny Kuba Klawiter, twórca programu Tech Week na YouTubie. Wśród jego gości na scenie pojawili się nie tylko wystawcy, ale także eksperci: Tomasz Rumiński z X-Dron, Łukasz Pietrzak z kanału YT Majster Pirzu oraz Bartłomiej Zawisza z kanału YT Nieantyfan.

_06A1515.JPG

W trakcie wydarzenia odbywały się konsultacje społeczne dotyczące infrastruktury rowerowej, w których uczestniczyli aktywiści rowerowi oraz urzędnicy z całej Polski. Efekty ich pracy będą inspiracją do pracy dla programistów podczas kolejnego jesiennego hackathonu. Open Dialogi przeprowadził społeczny partner wydarzenia – Koduj dla Polski.

Kodowali dla rowerzystów

W czasie, kiedy warsztaty dla dzieci dobiegały końca, a odwiedzający strefę Nowych Technologii przeprowadzali ostatnie testy urządzeń na torze, inni przygotowywali się do 24-godzinnej pracy. O godzinie 17 rozpoczął się hackathon z udziałem prawie 60 osób z całej Polski (m.in. Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa), które pracowały nad funkcjonalnościami, które staną się elementem serwisu dla rowerzystów i samorządów.

Zwycięski zespół – „PUT.net Special Forces”, czyli czterech studentów z poznańskiej politechniki – w 24-godziny przygotowało kilka rozwiązań pozwalających na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów. Ich aplikacja na smartfon włącza samoczynnie kierunkowskazy na rowerze, co wzmacnia przekaz z podnoszeniem rąk na zakrętach. System analizuje też wstrząsy, na jakie narażony jest cyklista, co pozwala stworzyć mapę trudności, jakie w mieście natrafiają rowerzyści. Im więcej danych z danego punktu, tym wyraźniej samorząd lokalny będzie widział konieczność remontu danego odcinka rowerowych przejazdów.

Allegro Tech Days – święto technologii w Poznaniu.jpg

 Cieszymy się, bo mieliśmy szansę wypróbować nowe fajne technologie i zobaczyć, jak działają, poświęcić czas na ich naukę, zbudować nowy produkt, który faktycznie ma potencjał. Mamy też sposób na prace w nocy wystarczy półgodzinna drzemka i produktywność wraca – mówi Mateusz Bartos, lider zwycięskiej drużyny.

Allegro Tech Days – święto technologii w Poznaniu_11.JPG

Inna poznańska drużyna stworzyła aplikację, która między innymi umożliwia zaznaczenie na mapie miasta miejsc, gdzie spotkać można groźnego psa, by ostrzec innych cyklistów. Natomiast grupa programistów z Warszawy i Krakowa przygotowała system szukający bezpiecznych miejsc do zaparkowania roweru na podstawie opinii użytkowników i informacji o kradzieżach. Dodatkowo aplikacja pozwala wysłać innym użytkownikom z okolicy dane o skradzionym rowerze. Samorządom da to wiedzę o tym, które miejsca są uznawane przez rowerzystów za niebezpieczne, a więc warte monitoringu czy patroli policji. Tak powstaje jeden z owoców tegorocznej kampanii społecznej Fundacji Allegro All For Planet, czyli największy w kraju internetowy serwis rowerowy dla samorządów i lokalnych społeczności.

Byłem z Wami całą noc, ostro walczyliście, mi najbardziej podobało się to, że jesteście zmotywowani, idziecie w stronę współczesnych technologii. Bardzo bym się cieszył, gdybyście z kolejnymi pomysłami weszli w życie produkcyjne i w ten sposób dali obywatelom coś od siebie – podsumował pracę programistów Marcin Bielak z IT Allegro, jeden z jurorów.

Allegro Tech Days – święto technologii w Poznaniu_12.JPG

Miejsca kolejnych Allegro Tech Days poznamy więc wkrótce. Miasta, które w kampanii Fundacji Allegro All For Planet wykręcą największą liczbę kilometrów, otrzymają w nagrodę wydarzenie z warsztatami, pokazami, testami i 24-godzinnym hackathonem. Wszystko leży teraz w rękach mieszkańców. Ranking można na bieżąco śledzić na www.kreckilometry.pl.

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl