Allegro przygotowało filmową wersję teledysku do kolejnego utworu ze ścieżki dźwiękowej projektu Legendy Polskie. Tym razem główną bohaterką historii jest kilkuletnia Marysia, która zamienia urodzinową imprezę w koszmar. Za scenariusz i reżyserię „Jezu jak się cieszę” odpowiada Kordian Kądziela, a w obsadzie znalazł się m.in. Piotr Machalica.

Po miesiącu od premiery klipu do utworu „Cichosza” Allegro przygotowało dla fanów Legend Polskich niespodziankę - kolejną produkcję. Utwór w wykonaniu Atanas Valkov i Skubasa to jeden z pierwszych coverów, które powstały w ramach cieszącego się dużą popularnością projektu. „Jezu jak się cieszę” pojawił się już w pierwszej części – w filmie krótkometrażowym „Twardowsky 2.0”. I tym razem nie zabrakło postaci znanych z wcześniejszych produkcji.

Na zdjęciu: Piotr Machalica. Kadr z teledysku "Jezu jak się cieszę".

Na zdjęciu: Piotr Machalica. Kadr z teledysku "Jezu jak się cieszę".

Marysia, która pojawiła się w filmie „Jaga”, bardzo spodobała się fanom Legend, dlatego postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej o tej postaci. Jej przewodnikiem po ziemskim świecie jest Rokita. Akcja teledysku toczy się podczas imprezy urodzinowej, w trakcie której dochodzi do zderzenia dwóch światów – ziemskiego i diabelskiego – mówi Marcin Dyczak z Allegro. – Z jednej strony mamy przerysowane postacie Księżniczki i jej gości, z drugiej - naszych bohaterów, którzy wyglądają i zachowują się inaczej. Ich odmienność wywołuje agresję wśród innych dzieci, a dalszy rozwój sytuacji staje się niemalże oczywisty – dodaje.

Reżyser Kordian Kądziela, który za film „Szczękościsk" zdobył główną nagrodę w ubiegłorocznym Konkursie Młodego Kina na Festiwalu Filmowym w Gdyni, sięgnął po stosowany w kinie motyw.

Wątek dziecięcego świata, zderzonego z brutalnością, doprowadził nas do języka wizualnego teledysku. Bezpośrednią inspiracją był włoski horror „Suspiria" z 1977 roku. Tam również mamy mroczną, niepokojącą historię w gamie kolorystycznej, która zwykle nie kojarzy się z grozą – mocne róże, pudrowe zielenie, jasne szarości – mówi Kordian Kądziela. – Innym ciekawym tematem wydaje mi się to, że to nie diabły zaczynają tę wymianę ciosów. Ten wątek podsunął mi Tomek Bagiński, który uświadomił mi, że w wielu podaniach diabły nie są z gruntu złe, a są jedynie narzędziami do karania wysyłanymi tam, gdzie „jasna strona mocy" nie może pobrudzić sobie rąk – dodaje.

Allegro kontynuuje współpracę z młodymi twórcami, a Kordian Kądziela ma już na swoim koncie scenariusz i reżyserię klipu do utworu „Mój jest ten kawałek podłogi”. Od strony realizacyjnej teledysk wymagał zbudowania całej scenografii od podstaw. Podobnie z kostiumami, zaprojektowanymi i uszytymi specjalnie na potrzeby teledysku. To ważny element produkcji, który pozwolił zbudować odpowiedni nastrój – niepokojąca sala zabaw, dzieci ubrane jak dorośli, dziwaczni klauni i eleganckie diabły. Dodatkowo nie lada wyzwaniem okazało się zapanowanie nad tak liczną gromadką dzieci w sytuacji, w której na planie znajduje się basen wypełniony kulkami, setki balonów, gokart i torty.

Teledysk można już oglądać na kanale Allegro na YouTubie. A wszystkie utwory w wersji audio dostępne są do pobrania na legendy.allegro.pl/extras/.

JEZU JAK SIĘ CIESZĘ:
PRODUCENT Allegro, Tomek Bagiński SCENARIUSZ I REŻYSERIA Kordian Kądziela DOP Piotr Chodura
OBSADA Piotr Machalica, Aleksandra Paleolog, Sandra Drzymalska, Wojciech Gontarz Viron, Mia Krupska, Wiktora Stocka, Matylda Tumińska, Natan Tumiński, Bartek Zieliński, Olivier Ostojski, Amelia Frąckiewicz, Maciej Bożek, Mateusz Bożek WYKONAWCA Atanas Valkov oraz Skubas AUTOR TEKSTU Lech Janerka
AUTOR MUZYKI Lech Janerka

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl