Ćwiczyli na niej sportowcy, skoczkowie spadochronowi oraz astronauci w NASA. Ronald Reagan miał w Białym Domu minitrampolinę, na której skakał. Dziś znowu jest trendy, za sprawą parków trampolinowych, zajęć fitness czy szerokiego dostępu do tego coraz popularniejszego sprzętu. Sprawdzamy, które najlepiej sprzedają się na Allegro.

Jak podkreśla Beata Podleśna, szefowa działu Dziecko w Allegro, sezon na trampoliny na Allegro zaczyna się w kwietniu i trwa średnio do lipca. – Sprzedaż w tej kategorii w tym czasie wzrasta nawet o 380% w porównaniu z resztą roku. W tym roku średnia cena trampoliny waha się w granicach około 320–350 zł za sztukę. Top trampoliny, czyli te, których sprzedaje się najwięcej, mają średnicę 252 cm lub 312 cm. W tej kategorii akurat sama marka trampoliny ma mniejsze znaczenie, ale już rozmiar, szerokość i stosunek ceny do jakości produktu ma istotną dla kupujących rolę – wyjaśnia Podleśna.

Wynalazek szesnastolatka

Batut, znany bardziej pod nazwą trampolina, został wynaleziony przez George’a Nissena w 1930 roku. Młody inżynier, bazując na siatkach cyrkowych chroniących sportowców przed upadkiem, szukał rozwiązania, które akrobatom i cyrkowcom pomoże w codziennych treningach. Później, aby zarobić na swoim pomyśle, zaczął jeździć po całych Stanach Zjednoczonych, prezentując swój wynalazek i realizując popisy akrobatyczne ze swoim udziałem. W 1960 roku w nowojorskim Central Parku wynajął nawet… kangura, który jako towarzysz pokazu, skakał z Nissenem na trampolinie, co zostało uwiecznione na najsłynniejszym zdjęciu wynalazcy.

Na zdjęciu: Rok 1960, Nissen skacze w Central Parku (Nowy Jork, USA) na swojej trampolinie w towarzystwie kangura. Źródło: reddit.com

Na zdjęciu: Rok 1960, Nissen skacze w Central Parku (Nowy Jork, USA) na swojej trampolinie w towarzystwie kangura. Źródło: reddit.com

Skoki na trampolinie zaczęły być popularne. Z jednej strony były świetną zabawą, Amerykanie zaczęli jednak dostrzegać też dodatkowe korzyści, m.in. fakt, iż stanowią doskonałe narzędzie do budowania zdrowej, sportowej sylwetki. Sprzęt świetnie sprawdził się też jako narzędzie do szkolenia przyszłych pilotów podczas II wojny światowej – skoki na batucie pomagały ćwiczyć orientację w powietrzu. Warto dodać, że sam Nissen zrobił na trampolinie intratny biznes, a jego firma, Griswold-Nissen Trampoline, produkowała trampoliny na szeroką skalę i stała się globalnym potentatem sprzętu gimnastycznego.

Trampolina zdobywa świat

Trampolina zaczęła też podbijać świat sportu. Pierwsze mistrzostwa USA w skokach na trampolinie odbyły się już w 1948 roku, po kilku latach mistrzostwa urządzono również w Europie. „Po drodze” były różne konkursy, by wreszcie w 2000 roku podczas olimpiady w Sydney, odbył się pierwszy turniej w skokach na trampolinie. Zdominowała ona również świat podniebny, nie tylko korzystali z niej piloci, ale i naukowcy NASA, którzy wykorzystywali ją jako maszynę fitnessową. Co ciekawe, NASA opublikowała wyniki badań, z których wynika, że trening na trampolinie jest nawet 68% bardziej skuteczny niż jogging.

Trampolina dziś

Skoro z trampoliny korzystali sportowcy i piloci, nadszedł czas na spopularyzowanie tego przyrządu wśród regularnych odbiorców. W 1975 roku minitrampoliny otrzymały patent jako „sprzęt do zabawy w domu”, a gimnastyk Al Carter wraz z rodziną podróżował przez USA i prezentował zalety ćwiczeń na minitrampolinach. Wysportowany team zachwycał widownię, a trampoliny sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Dzisiaj prawdziwe oblężenie notują siłownie i kluby fitness, w tym właśnie oferta jumping fitness, czyli treningu kardio, podczas którego na specjalnej trampolinie wykonuje się ćwiczenia w rytm muzyki. To nie tylko świetna zabawa, ale i wysiłek, który poprawia krążenie, odchudza, wzmacnia mięśnie całego ciała i poprawia koordynację ruchową.

Jeśli przyszła wam ochota, aby poskakać, przedstawiamy pięć najpopularniejszych trampolin na Allegro – świetnie sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie, a nawet w pomieszczeniach. Ranking (dane na koniec czerwca 2017 r.) ułożyliśmy od trampolin mniej popularnych po hit sprzedaży:

5. Trampolina Olympic Sport 312 cm

tRAMPOLINA OlimpicSport 312cm SIATKA DRABINKA RING.PNG

Trampolina ogrodowa marki Olympics Sport, która działa na rynku od 12 lat, posiada wzmacnianą, podwójnie cynkowaną konstrukcję oraz odporną na odkształcenia matę do skakania wykonaną z bardzo wytrzymałego materiału karbonowo-polipropylanowego opracowanego w Stanach Zjednoczonych. Siatka ochronna jest zamontowana od wewnętrznej strony maty, co zabezpiecza dodatkowo dzieci przed urazami od sprężyn. Wysoka siatka (180 cm) zwiększa bezpieczeństwo, a słupki są odsunięte od samej siatki, co zapobiega kolizji przy silnym wpadnięciu w siatkę. Produkt spełnia normy EN-71/1/2/3, ma certyfikat CE.

4. Trampolina Fitness z uchwytem

TRAMPOLINA FITNESS Z UCHWYTEM POWERMAXX.PNG

Minitrampolina, która dedykowana jest wyżej wspomnianym zajęciom jumping fitness. Urządzenie umożliwia trening wytrzymałościowy całego ciała – 10 minut skakania na trampolinie POWERMAXX porównywalne jest do 30 minut joggingu lub godziny na siłowni. Podczas podskakiwania zaangażowane są mięśnie całego ciała, co sprawia, że w ciągu godziny można spalić nawet do 1200 kalorii. Specjalny uchwyt pomaga zachować równowagę i koordynację, jest regulowany, z łatwością można dostosować go do własnego wzrostu. Guma i liczne elementy umożliwiają wykonywanie precyzyjnych podskoków, a siatka jest wzmocniona w taki sposób, żeby absorbować uderzenia i zapewniać dużą wytrzymałość.

3. Trampolina 312 cm Just Jump

TRAMPOLINA 312CM3,12M SIATKA JUST JUMP DRABINKA.PNG

Ta trampolina, to, jak informuje producent, intensywny i bezpieczny trening, który nie nadweręża stawów, a cała konstrukcja została tak zabezpieczona, aby chronić przed urazami. Wzmacniana konstrukcja, wysokiej jakości użyte materiały oraz hartowane i ocynkowane sprężyny napinające gwarantują długie lata użytkowania. Produkt posiada wszystkie wymagane certyfikaty, w tym niemiecki certyfikat TUV GS. Elementy stalowe trampoliny objęte są 10-letnią gwarancją, a jej pozostałe elementy 2-letnią gwarancją. Mata trampoliny jest produkowana w USA, jest odporna na promieniowanie UV oraz wilgoć. Do każdego zakupu dołączony jest zestaw ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających na różne partie ciała.

2. Trampolina NeoSport – 312 cm

TRAMPOLINA OGRODOWA 312CM SIATKA DRABINKA NEOSPORT.PNG

Ta trampolina o średnicy 312 cm posiada wodoodporną matę niepodatną na promienie UV oraz wytrzymały stelaż galwanizowany wewnątrz i na zewnątrz. Marka Neo Sport już od 11 lat specjalizuje się w tym segmencie, zapewniając zarówno części zamienne i dodatkowe akcesoria, jak i 10 lat gwarancji na elementy stalowe dla trampolin z siatką. Ten produkt posiada pozytywną rekomendację mistrzyni fitness Doroty Galińskiej.

1. Trampolina 252 centymetry z gratisową drabinką

TRAMPOLINA 252CM  2,52M z SIATKĄ  DRABINKA GRATIS.PNG

Trampolina marki FunFit posiada matę do skakania wyprodukowaną w USA, wykonaną z solidnej plecionki ze specjalnych materiałów, odporną na wilgoć, promienie UV i na rozciąganie. Mocne sprężyny, odpowiednio hartowane i galwanizowane, są odporne na obciążenia i zapewniają optymalne odbicie i komfort skakania. Wysoka siatka zabezpieczająca jest bardzo wytrzymała, zapewnia bezpieczeństwo skaczącym osobom, chroniąc je przed wypadnięciem. Trampolina jest odporna na warunki atmosferyczne, odkształcenia i ścieranie, posiada gwarancję 10 lat na elementy stelażu i 12 miesięcy na pozostałe elementy.

Nie myślcie więc, że trampolina to zabawa jedynie dla najmłodszych. Jeśli chcecie bowiem połączyć przyjemne z pożytecznym, zapewnić sobie solidną dawkę wysiłku fizycznego (i endorfin!), a także zadbać o zdrowie, trampolina jest świetnym przyrządem dla każdego. Dobrej zabawy!

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl