Odpoczynek w hamaku jest relaksujący. Miarowe i delikatne kołysanie w nim sprawia, że szybko się odprężamy. W ten sposób świetnie się wysypiamy, a odpoczynek staje się bardziej efektywny. Sprawdziliśmy, które z nich są najpopularniejsze na Allegro.

Pierwsze skojarzenia z wakacjami? Wolność i swoboda. Morze, łąki, jeziora. I drzewa, a między nimi rozwieszony hamak. Na Allegro w maju tego roku sprzedało się, w porównaniu z majem ubiegłego roku, około 30% więcej hamaków. Kategoria wzrosła w porównaniu z resztą roku o 120%. Warto je mieć, bo przynoszą radość i pomagają dobrze wypocząć: Egzotyczny wypoczynek we własnym ogrodzie – spraw sobie hamak!, Hamak we wnętrzach, czyli aranżacja z wakacyjnym polotem, Wybieramy hamak do ogrodu, Leniuchujemy parami. Hamaki i leżaki dwuosobowe, Błoga chwila lenistwa? Wybieramy leżaki i hamaki, Huśtawki i hamaki z moskitierą. Który model wybrać?

Podarunek Kolumba

Naukowcy dowiedli, że sen w hamaku sprawia zsynchronizowanie aktywności fal mózgu i ułatwia przejście w głęboką fazę snu REM. Podczas niej występują najczęściej marzenia senne oraz całkowite rozluźnienie mięśni. To Majowie z Jukatanu wymyślili hamak. Słowo to oznaczało sieć rybacką, bo tamte hamaki plecione były ze sznurka. Chroniły ludzi przed ukąszeniami jadowitych węży, insektów, mrówek i innych nieprzyjaznych stworzeń żyjących w dżungli. W przypadku częstych trzęsień ziemi, np. w Salwadorze, hamaki pozwalały na zmniejszenie tego dyskomfortu. Zmęczeni słońcem Latynosi odpoczywali w hamaku również w ciągu dnia. Kiedy Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, odkrył nie tylko nowy ląd, ale również inny sposób spania. Kolumb zabrał hamaki na statek, dzięki temu stały się popularne wśród marynarzy. W 1597 roku wszystkie okręty Królewskiej Marynarki Wojennej zostały wyposażone w hamaki dla załogi. Były najlepszym rozwiązaniem do spania na żaglowcu, ponieważ utrzymują balans razem z ruchem statku, co uniemożliwia wypadnięcie z łóżka podczas gwałtownych zwrotów i ostrych przechyłów. Pierwsze hamaki były plecione z włókien drzewnych, później zastąpiono je sizalem wytwarzanym z liści specjalnego gatunku agawy. W czasie II wojny światowej wykorzystywano hamaki do spania, aby zwiększyć liczbę miejsc na statku, które miało służyć do przewozu amunicji. Dotarły nawet na księżyc, bo podczas misji Apollo astronauci mieli je rozwieszone w kabinie zamiast łóżek. Dzisiejsze hamaki turystyczne nie pokonują z nami tak dalekich odległości, ale również świetnie spełniają swoją funkcję. Oto hamaki i huśtawki najlepiej sprzedające się na Allegro, listę ułożyliśmy od tych mniej popularnych po hit sprzedaży.

7. HUŚTAWKA COCON KIDS

KokonKids.jpg

Wygląda jak wiszący kokon, stąd nazwa. Przeznaczona dla dzieci, a wykonana jest z wytrzymałego, naturalnego materiału, który zapewnia bezpieczeństwo przy obciążeniu nawet do 45 kg. Nadaje się do zawieszenia zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Huśtawka, poza zaletami rekreacyjnymi, pozytywnie wpływa na rozwój motoryki ruchowej dziecka. Ma wszyty zamek, dzięki któremu po wyjęciu wypełnienia z miękkiej włókniny silikonowej (wykorzystywanej również przy produkcji kołder) możemy wyprać hamak.

6. Fotel wiszący C2 PRO

Fotel wiszący C2 PRO.jpg

Ten fotel stworzony jest z litego drewna i bawełny. Tkanina jest przyjemna w dotyku, przez co znacząco podnosi komfort wypoczynku. Konstrukcja z drewna gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Fotel wiszący jest przeznaczony dla jednej osoby. Znosi obciążenia do 120 kg. Dzięki łatwemu montażowi i jednopunktowemu zawieszeniu łatwo można zawiesić go zarówno w pomieszczeniu, jak i w ogrodzie czy na tarasie. Do fotela wiszącego dołączona jest poręczna torba, która ułatwia późniejsze przechowywanie oraz przenoszenie.

5. HUŚTAWKA KRZESŁO BUJAK WISZĄCY FOTEL 100 KG

do 100 kg.jpg

Hamak wykonany z bawełny, na mocnym drewnianym stelażu. Znosi obciążenie do 120 kg. Estetyczny, beżowy, zapewnia bardzo przyjemny odpoczynek i relaks po dniu ciężkiej pracy.

4. HUŚTAWKA OGRODOWA BOCIANIE GNIAZDO

bocianie gniazdo.jpg

Świetna huśtawka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mogą poczuć się, jak w dzieciństwie. Ma komfortowe siedzisko z taśmy parcianej, a zbudowana jest z obręczy, do której zamontowane są cztery taśmy, które służą do podwieszenia huśtawki na haku. Taśmy mają długość 150 cm, nie są regulowane. Huśtawka jest do ogrodu, ale również można zawiesić ją w domu, jako podwieszany fotel. Maksymalne obciążenie to 120 kg.

3. BUJAK FIONA CZARNY

fiona.jpg

To wyjątkowy bujak wyłożony poduszką. Poduszka posiada poszewkę z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Specjalny kształt stelaża zapobiega przewracaniu się bujaka oraz obijaniu kosza. Idealny do ogrodu lub na taras. Stabilna konstrukcja oraz odpowiednio duży wymiar podstaw zapewniają bezpieczeństwo. Materiał technorattan wyposażony jest w filtr UV. Mocowanie z łańcuszkiem pozwala na regulację wysokości bujaka.

2. HAMAK BRAZYLIJSKI

hamak brazylijski.jpg

Hamak brazylijski – wygodny, funkcjonalny i przydatny w każdym ogrodzie, na działce lub na balkonie. Ma bardzo wygodne siedzisko z wytrzymałego materiału, można go zamocować do sufitu balkonu, tarasu, grubszej gałęzi drzewa. Po złożeniu siedzisko zajmuje niewiele miejsca, bez problemu można je zabrać ze sobą na kemping.

1. Hamak dwuosobowy – hit na Allegro!

Hamak dwuosobowy.jpg

Duży hamak, na którym razem mogą bujać się dwie osoby Jego wymiary to 220 x 160 cm. Hamak jest lekki, a zarazem wytrzymały, wykonany z bawełny zapewniającej przepuszczalność powietrza. Maksymalne obciążenie – 200 kg. W zestawie znajduje się pokrowiec.

Monika Głuska-Durenkamp

magazyn@allegro.pl