Polskie wybrzeże parawanami stoi, więc nie wdając się w dyskusję czy i jak grodzić przygotowaliśmy najpopularniejszych parawanów plażowych na Allegro. Pamiętajcie: parawaningujcie odpowiedzialnie! :-)

Na Allegro sezon na parawany zaczyna się już w maju, a szczyt ich sprzedaży przypada w czerwcu i lipcu. Jak podkreśla Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek w Allegro, w tym czasie ta kategoria wzrasta nawet o 380% w porównaniu z resztą roku. Najważniejszym miesiącem jest lipiec.

Plażowanie pod ochroną

Bałtyk wciąż jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Z danych GUS wynika, że w lipcu i sierpniu 2016 r. nadbałtyckie kurorty odwiedziło 1,463 mln urlopowiczów, czyli o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem. W 2017 trend ten zapewnie utrzyma się. Więcej turystów to więcej parawanów, bo dziś stały się one niezbędnym elementem wakacyjnego ekwipunku. Chronią nas przed słońcem, wiatrem i zapewniają intymność na plaży. Zjawisko parawaningu przyciąga nawet fotografów, którym polscy urlopowicze dostarczają rewelacyjnego materiału zdjęciowego.

beach-896681_1920.jpg

Moda na pla­żo­wa­nie nad Bałtykiem pojawiła się w XIX w. Wtedy z ini­cja­tywy Jana Jerzego Haf­f­nera, bada­cza wła­ści­wo­ści kąpieli mor­skich, powstały pierw­sze publiczne łazienki – naj­pierw w Brzeźnie (1808 r.), póź­niej w Sopo­cie (1823 r.). Wodę tło­czono z morza mie­dzia­nymi rurami i po pod­grza­niu wle­wano do wanien. Dla kąpią­cych się w morzu budo­wano prze­bie­ral­nie – budki usta­wiane pół­ko­li­ście wzdłuż brzegu dla ochrony zaży­wa­ją­cych kąpieli przed oczami gapiów. Ludzie plażowali, siedząc na ław­kach i krze­sełkach. Na początku XX w. poja­wiły się wikli­nowe kosze. W ten sposób chro­niono się przed słońcem, gdyż w ówcze­snych krę­gach towa­rzy­skich opa­le­ni­zna przynosiła wstyd. 

Co lepsze?

Parawan odpowiednio ustawiony daje trochę cienia. Ale przydaje się także ze względu na panujący u nas klimat, zwłaszcza wiejący wiatr. W niektórych modelach parawanów można zamontować specjalny daszek, który zapewnia osłonę przed promieniami słońca w upalne dni. Są proste w obsłudze i montażu. Zaostrzone paliki łatwo wchodzą w ziemię czy piasek. Do niektórych zestawów jest dołączony młotek, który pomoże przy ustawieniu konstrukcji. Jeśli mamy jakieś drobne przedmioty, można je umieścić w specjalnie przeznaczonej do tego kieszonce. Dziś parawany czasem zmieniają się w wielofunkcyjne namioty, które zapewniają lepszą ochronę przed wiatrem, piaskiem oraz mocno palącym słońcem. Ważne jest, aby materiał, z jakiego zostały wykonane, jak najmniej przepuszczał promienie słoneczne. Namiot musi mieć także solidne mocowania, aby wiatr go nie porwał. Mogą to być śledzie, które będą wbite w podłoże, oraz linki, żeby w razie konieczności przywiązać je do jakiegoś palika lub drzewa.

Oto ranking najlepiej sprzedających się namiotów plażowych i parawanów. Ułożyliśmy go od  miejsca ostatniego po hit sprzedaży.

10. Beach Tent Martes HI-TEC

Ten namiot przyda się na plaży, biwaku i na wycieczce. Chroni przed bardzo ostrym słońcem i wiatrem. Dodatkowym atutem jest polietylenowa podłoga, która izoluje od wilgoci. Ma lekką i wytrzymałą, bezśledziową konstrukcję, dzięki czemu szybko się go ustawia i przenosi. Stelaż jest wykonany z włókna szklanego. Do zestawu dołączony jest poręczny pokrowiec ułatwiający transport.

9. Pop Up Anty Wiatr Słońce

To bardzo praktyczny namiot plażowy, który chroni przed wiatrem, słońcem i niechcianym wzrokiem. Ma stelaż z włókna szklanego. Łatwo się ustawia dzięki systemowi pop-up. Po wyjęciu z torby namiot sam się rozkłada. W komplecie są kołki do przytwierdzania go do podłoża. Całość jest pakowana do torby przenośnej z uchwytem do ręki, a torba zamykana na suwak. Zapewnia prywatność na plaży. Bezpiecznie można w nim schować i zamknąć ubrania i przedmioty, i pójść np. kąpać się do morza.

8. ACAMPER B1110

Jego rozłożenie nie sprawi nam kłopotu, zajmuje tylko minutkę. Jest niewielki i lekki, po złożeniu zajmuje mało miejsca. Ładnie wykonany worek ze ściągaczem i rączką ułatwia transport lub przyczepienie do roweru.

7. Namiot plażowy METEOR

To dobre połączenie jakości i ceny. Dzięki zastosowaniu tworzyw o wysokiej wytrzymałości chroni nas przed plażowym wiatrem oraz słońcem. Wodoodporny, wiatroszczelny. Łatwo i szybko się go składa. Stelaż namiotu wykonany z włókna szklanego jest lekki i wytrzymały. Dzięki zastosowaniu systemu Ping & Ring jest łatwy w przenoszeniu po rozłożeniu. 

6. Parawan plażowy - 12 metrów z daszkiem

Jeden z częściej spotykanych parawanów nad naszym morzem. Jego długość zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem i umożliwia spokojny wypoczynek. Nowością w tych parawanach jest daszek, który odpowiednio zamontowany, pozwoli uzyskać kawałek cienia, żeby skryć się przed upalnym słońcem. Montaż daszka jest prosty i nie sprawi żadnej trudności. Każdy parawan wyposażony jest w pasek do noszenia na ramieniu i w dwa troki do związania go po złożeniu, posiada również kieszonkę umożliwiającą przechowanie w niej drobnych przedmiotów.

5. Namiot plażowy UV 30+

Ten namiot posiada wszechstronne zastosowanie. Chroni użytkowników przed promieniami słonecznymi (producent gwarantuje ochronę UV 30+) oraz dokuczliwym wiatrem. Dzięki kompaktowym wymiarom można go zabrać wszędzie niezależnie od rodzaju plaży. Wygodny dla rowerzystów, bo nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

4. BEACH TENT CA0011

Kolejny bardzo łatwy w montażu namiot. Chroni przed promieniowaniem UV, jest wodoodporny, ma wytrzymały stelaż.

3. Parawan plażowy 10 m z torbą i młotkiem

Klasyk klasyków. Parawan o długości 10 metrów i wysokości kijków ponad metr. Ma dwie wygodne kieszenie. Wykonany jest z porządnej tkaniny, która się nie gnie. Do niego dołączona jest estetyczna torba i młotek do wbijania kijków.

2. Namiot plażowy samorozkładający SMJ PUBT

Powłoka tego namiotu znakomicie zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chroni nie tylko przed nadmiernym słońcem, ale i wiatrem, i rozkłada się w ciągu dwóch sekund, bo szkielet namiotu tworzą sprężynujące druty z włókna szklanego. Ma lekką, wytrzymałą konstrukcję. Od spodu chroni przed wilgocią i piaskiem na plaży. Dodatkowo w zestawie poręczny pokrowiec.

1. Namiot plażowy CAMPELA

To hit sprzedaży. Namiot rozkłada się sam, w dodatku bardzo estetycznie wygląda. W ogrodzie, na działce czy na plaży sprawdza się jako ochrona przed nadmiernym słońcem czy wiatrem. Dołączona torba ułatwia transport. Jest wodoodporny i ma wytrzymały stelaż, a waży jedynie kilogram, dlatego można go wszędzie zabrać.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat parawanów i namiotów plażowych, zapraszamy do lektury naszych poradników Allegro: Jaki parawan wybrać?, Klasyczne parawany i parasole plażowe, Namiot, muszla, parawan – postaw na komfort na plaży, Wypad nad morze – o czym musisz pamiętać?, Jedziemy nad morze z dzieckiem – co ze sobą zabrać?

Monika Głuska-Durenkamp

magazyn@allegro.pl