Polskie wybrzeże parawanami stoi, więc nie wdając się w dyskusję czy i jak grodzić przygotowaliśmy najpopularniejszych parawanów plażowych na Allegro. Pamiętajcie: parawaningujcie odpowiedzialnie! :-)

Na Allegro sezon na parawany zaczyna się już w maju, a szczyt ich sprzedaży przypada w czerwcu i lipcu. Jak podkreśla Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek w Allegro, w tym czasie ta kategoria wzrasta nawet o 380% w porównaniu z resztą roku. Najważniejszym miesiącem jest lipiec.

Plażowanie pod ochroną

Bałtyk wciąż jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Z danych GUS wynika, że w lipcu i sierpniu 2016 r. nadbałtyckie kurorty odwiedziło 1,463 mln urlopowiczów, czyli o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem. W 2017 trend ten zapewnie utrzyma się. Więcej turystów to więcej parawanów, bo dziś stały się one niezbędnym elementem wakacyjnego ekwipunku. Chronią nas przed słońcem, wiatrem i zapewniają intymność na plaży. Zjawisko parawaningu przyciąga nawet fotografów, którym polscy urlopowicze dostarczają rewelacyjnego materiału zdjęciowego.

beach-896681_1920.jpg

Moda na pla­żo­wa­nie nad Bałtykiem pojawiła się w XIX w. Wtedy z ini­cja­tywy Jana Jerzego Haf­f­nera, bada­cza wła­ści­wo­ści kąpieli mor­skich, powstały pierw­sze publiczne łazienki – naj­pierw w Brzeźnie (1808 r.), póź­niej w Sopo­cie (1823 r.). Wodę tło­czono z morza mie­dzia­nymi rurami i po pod­grza­niu wle­wano do wanien. Dla kąpią­cych się w morzu budo­wano prze­bie­ral­nie – budki usta­wiane pół­ko­li­ście wzdłuż brzegu dla ochrony zaży­wa­ją­cych kąpieli przed oczami gapiów. Ludzie plażowali, siedząc na ław­kach i krze­sełkach. Na początku XX w. poja­wiły się wikli­nowe kosze. W ten sposób chro­niono się przed słońcem, gdyż w ówcze­snych krę­gach towa­rzy­skich opa­le­ni­zna przynosiła wstyd. 

Co lepsze?

Parawan odpowiednio ustawiony daje trochę cienia. Ale przydaje się także ze względu na panujący u nas klimat, zwłaszcza wiejący wiatr. W niektórych modelach parawanów można zamontować specjalny daszek, który zapewnia osłonę przed promieniami słońca w upalne dni. Są proste w obsłudze i montażu. Zaostrzone paliki łatwo wchodzą w ziemię czy piasek. Do niektórych zestawów jest dołączony młotek, który pomoże przy ustawieniu konstrukcji. Jeśli mamy jakieś drobne przedmioty, można je umieścić w specjalnie przeznaczonej do tego kieszonce. Dziś parawany czasem zmieniają się w wielofunkcyjne namioty, które zapewniają lepszą ochronę przed wiatrem, piaskiem oraz mocno palącym słońcem. Ważne jest, aby materiał, z jakiego zostały wykonane, jak najmniej przepuszczał promienie słoneczne. Namiot musi mieć także solidne mocowania, aby wiatr go nie porwał. Mogą to być śledzie, które będą wbite w podłoże, oraz linki, żeby w razie konieczności przywiązać je do jakiegoś palika lub drzewa.

Oto ranking najlepiej sprzedających się namiotów plażowych i parawanów. Ułożyliśmy go od  miejsca ostatniego po hit sprzedaży.

10. Beach Tent Martes HI-TEC

Beach Tent Martens.jpg

Ten namiot przyda się na plaży, biwaku i na wycieczce. Chroni przed bardzo ostrym słońcem i wiatrem. Dodatkowym atutem jest polietylenowa podłoga, która izoluje od wilgoci. Ma lekką i wytrzymałą, bezśledziową konstrukcję, dzięki czemu szybko się go ustawia i przenosi. Stelaż jest wykonany z włókna szklanego. Do zestawu dołączony jest poręczny pokrowiec ułatwiający transport.

9. Pop Up Anty Wiatr Słońce

Pop Up.jpg

To bardzo praktyczny namiot plażowy, który chroni przed wiatrem, słońcem i niechcianym wzrokiem. Ma stelaż z włókna szklanego. Łatwo się ustawia dzięki systemowi pop-up. Po wyjęciu z torby namiot sam się rozkłada. W komplecie są kołki do przytwierdzania go do podłoża. Całość jest pakowana do torby przenośnej z uchwytem do ręki, a torba zamykana na suwak. Zapewnia prywatność na plaży. Bezpiecznie można w nim schować i zamknąć ubrania i przedmioty, i pójść np. kąpać się do morza.

8. ACAMPER B1110

Acamper.jpg

Jego rozłożenie nie sprawi nam kłopotu, zajmuje tylko minutkę. Jest niewielki i lekki, po złożeniu zajmuje mało miejsca. Ładnie wykonany worek ze ściągaczem i rączką ułatwia transport lub przyczepienie do roweru.

7. Namiot plażowy METEOR

Meteor.jpg

To dobre połączenie jakości i ceny. Dzięki zastosowaniu tworzyw o wysokiej wytrzymałości chroni nas przed plażowym wiatrem oraz słońcem. Wodoodporny, wiatroszczelny. Łatwo i szybko się go składa. Stelaż namiotu wykonany z włókna szklanego jest lekki i wytrzymały. Dzięki zastosowaniu systemu Ping & Ring jest łatwy w przenoszeniu po rozłożeniu. 

6. Parawan plażowy - 12 metrów z daszkiem

Parawan z daszkiem.jpg

Jeden z częściej spotykanych parawanów nad naszym morzem. Jego długość zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem i umożliwia spokojny wypoczynek. Nowością w tych parawanach jest daszek, który odpowiednio zamontowany, pozwoli uzyskać kawałek cienia, żeby skryć się przed upalnym słońcem. Montaż daszka jest prosty i nie sprawi żadnej trudności. Każdy parawan wyposażony jest w pasek do noszenia na ramieniu i w dwa troki do związania go po złożeniu, posiada również kieszonkę umożliwiającą przechowanie w niej drobnych przedmiotów.

5. Namiot plażowy UV 30+

parawan + worek.jpg

Ten namiot posiada wszechstronne zastosowanie. Chroni użytkowników przed promieniami słonecznymi (producent gwarantuje ochronę UV 30+) oraz dokuczliwym wiatrem. Dzięki kompaktowym wymiarom można go zabrać wszędzie niezależnie od rodzaju plaży. Wygodny dla rowerzystów, bo nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

4. BEACH TENT CA0011

CA0011.jpg

Kolejny bardzo łatwy w montażu namiot. Chroni przed promieniowaniem UV, jest wodoodporny, ma wytrzymały stelaż.

3. Parawan plażowy 10 m z torbą i młotkiem

parawan 10 m.jpg

Klasyk klasyków. Parawan o długości 10 metrów i wysokości kijków ponad metr. Ma dwie wygodne kieszenie. Wykonany jest z porządnej tkaniny, która się nie gnie. Do niego dołączona jest estetyczna torba i młotek do wbijania kijków.

2. Namiot plażowy samorozkładający SMJ PUBT

SMJ PUBT.jpg

Powłoka tego namiotu znakomicie zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chroni nie tylko przed nadmiernym słońcem, ale i wiatrem, i rozkłada się w ciągu dwóch sekund, bo szkielet namiotu tworzą sprężynujące druty z włókna szklanego. Ma lekką, wytrzymałą konstrukcję. Od spodu chroni przed wilgocią i piaskiem na plaży. Dodatkowo w zestawie poręczny pokrowiec.

1. Namiot plażowy CAMPELA

Campela CA15.jpg

To hit sprzedaży. Namiot rozkłada się sam, w dodatku bardzo estetycznie wygląda. W ogrodzie, na działce czy na plaży sprawdza się jako ochrona przed nadmiernym słońcem czy wiatrem. Dołączona torba ułatwia transport. Jest wodoodporny i ma wytrzymały stelaż, a waży jedynie kilogram, dlatego można go wszędzie zabrać.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat parawanów i namiotów plażowych, zapraszamy do lektury naszych poradników Allegro: Jaki parawan wybrać?, Klasyczne parawany i parasole plażowe, Namiot, muszla, parawan – postaw na komfort na plaży, Wypad nad morze – o czym musisz pamiętać?, Jedziemy nad morze z dzieckiem – co ze sobą zabrać?

Monika Głuska-Durenkamp

magazyn@allegro.pl