–  Żółte, jednookie, niesforne i niezbyt bystre. Minionki. Zawładnęły sercami dzieci i dorosłych, trochę przez przypadek – mówi nam Katarzyna Czajka, autorka bloga Zwierz Popkulturany. Czy aby jednak na pewno przez przypadek?

W rozmowie z _magazynem.Allegro dr Karol Jachymek, kulturoznawca ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS, podkreśla, że za Minionkami stoi także znakomity marketing. – Są wszechobecne niezmiennie od 2010 roku, kiedy to pojawiły się pierwszy raz na ekranie – mówi. A przecież, jak zauważa dr Jachymek, w pierwszym filmie „Jak ukraść księżyc” nie są głównymi bohaterami. – Obecne są gdzieś w tle, ale bardzo szybko wychodzą na pierwszy plan. Co ciekawe, świadczy o tym polskie tłumaczenie drugiej części przygód Gru, czyli „Minionki rozrabiają” – w oryginale tytuł brzmi „Despicable Me 2” i odnosi się do Gru – kontynuuje dr Karol Jachymek.

Minionki są wszechobecne niezmiennie od 2010 roku, kiedy pojawiły się pierwszy raz na ekranie.

Minionki są wszechobecne niezmiennie od 2010 roku, kiedy pojawiły się pierwszy raz na ekranie.

Jak to się stało, że Minionki zawładnęły sercami dzieci i dorosłych? Za co tak bardzo je kochamy? Oto nasze dziesięć powodów:

Powód 1. Za to, że kochają dzieci

Kiedy Gru adoptuje trzy dziewczynki z domu dziecka, to Minionki sprawiają, że Agnes, Margo i Edith w końcu czują się jak u siebie. Jadą po zabawkę przebrani w to, jak w ich wyobrażeniu wyglądają ludzie (nie damy się nabrać!) i po wielu przygodach kupują nie to, co trzeba, ale kiedy z cichym westchnięciem podają dziewczynce prezent, mówiąc „papoy” (możemy się domyślać, że znaczy to zabawka), Agnes trzęsie się bródka i nam trochę też.

Każde dziecko ucieszy się z Minionka koło siebie! Utulą do snu

Pościel.jpg

Będą zawsze pod ręka nawet w szkole, np. na okładkach zeszytów:

Zeszyty.jpg

Uprzyjemnią wspólne chwile z przyjaciółmi podczas układania puzzli:

Puzzle.jpg

I zawsze można się do któregoś przytulić, pod warunkiem, że mamy poduszkę Minionka:

Poduszki.jpg

Powód 2. Za to, że potrafią rozśmieszyć (dorosłych i dzieci)

Autorka bloga Zwierz Popkulturalny opowiada nam: – Wśród dzieci sympatię budzi ich wygląd, trudny do rozszyfrowania język i gotowość do pakowania się w kłopoty. Dorosłym spodobał się absurdalny humor oraz fakt, że nikt tak dobrze jak Minionki nie ilustruje trudów codziennego życia. Nie da się też ukryć, że Minionki potrafią być po prostu urocze. Wielkie oczy, szeroki uśmiech i charakterystyczne westchnienie –  to wszystko budzi sympatię wśród dzieci i dorosłych.

Filmy z Minionkami działają na dwóch poziomach, tak żeby rodzice mieli przyjemność z oglądania animacji razem z dziećmi. Wystarczy spojrzeć na trzecią część produkcji, skupioną już tylko na Minionkach. – Twórcy filmów żonglują konwencjami. Odnoszą się do zdarzeń historycznych i do zjawisk popkultury. Wystarczy posłuchać samego soundtracku! – wyjaśnia dr Jachymek.

Powód 3. Za dziwaczny język (przykłady tłumaczenia)

Minionki to małe rozrabiaki posługujące się dziwacznym językiem, ale w rzeczywistości „ich komunikacja oparta jest na emocjach” – twierdzi dr Jachymek. Może właśnie chodzi o ten prosty przekaz? Sam język natomiast jest mieszaniną angielskiego, włoskiego i hiszpańskiego, i tak możemy się domyślać, że „boda” znaczy „ślub”, „para tu” – „dla ciebie”, „bi-do” – „przepraszam”, „po-ka?” – „co?”, a „do widzenia” – „poopaye”. Zostaje nam powiedzieć jedno: „Minionki, tulaliloo ti amo!” („kochamy was!”).

Chcesz pogadać z minionkiem? Proponujemy Minionka interaktywnego:

Dave mówi.jpg

Powód 4. Za to, że potrafią cieszyć się małymi rzeczami

Minionki podchodzą do wszystkiego z dziecięcą naiwnością. Kiedy coś je zafascynuje, ich małe oczka robią się ogromne, a na żółtych buziach pojawia się niczym niezmącony entuzjazm. Doceniają najmniejsze rzeczy w życiu, na widok banana potrafią skakać z radości, a każde powierzone im zadanie potrafią zamienić w dobrą zabawę. Czy to wyprawa do centrum handlowego, czy produkcja dżemu, czy tworzenie życiorysu swojego szefa. Właściwie to sporo moglibyśmy się od nich nauczyć.

Bierz z nich przykład i ciesz się małymi rzeczami z Minionkami:

Brelok Minionki.jpg
Pendrive.jpg
Miionki plastry.jpg

Powód 5. Za to, że mogą być wszystkim i są wszędzie!

Nakładka na tort – proszę. Ręcznik – proszę. Emotikon – proszę. Lizaki – proszę. Skarpetki? Plecak? Jak mówi Katarzyna Czajka: – Zaczęły pojawiać się na niemal każdym znanym człowiekowi produkcie. Koszulki z Minionkami, kubki z Minionkami, talerze z Minionkami, baloniki z Minionkami – wymieniać można długo.

Powód 6. Za to, że łatwo się za nie przebrać

Nie wiesz, jak przebrać dziecko na bal przebierańców? Wystarczą ogrodniczki, żółta farba do twarzy i okrągłe okulary! Jeśli to nie wystarczy, mamy parę profesjonalnych propozycji:

Minionek przebranie.jpg

Zresztą ubrania z Minionkami możesz nosić na co dzień. – Dziś można się od stóp do głów ubrać w ubrania z Minionkami i nie zabraknie nam żadnego elementu garderoby – opowiada Katarzyna Czajka. No to zaczynamy: czapka, koszulka, spodnie, majtki, skarpety, plecak.

Powód 7. Za to, że są dobrymi kumplami

Minionki nigdy cię nie zawiodą. Są wierne, dobre i czułe. Dr Jachymek mówi, że jest coś kontrowersyjnego w tym, że pragną służyć złu i ujmującego jednocześnie, że przecież cały czas wychodzi z nich dobro. A my przecież ani na sekundę nie dajemy się nabrać, że jest odwrotnie. Przytul Minionka!

Przytul Minionka.jpg

Powód 8. Za to, że nie dają o sobie zapomnieć

Do popularności Minionków przyczynił się Internet – gify i memy z tymi sympatycznymi żółtymi stworkami stały się niesłychanie popularne. Do tego stopnia, że w pewnym momencie Google miało specjalny przycisk – po jego naciśnięciu automatycznie można było wysłać gif z Minionkiem upuszczającym mikrofon – wyjaśnia Katarzyna Czajka i dodaje: – Memy z Minionkami stały się najpopularniejszymi memami w Internecie.

Kadr z filmu "Gru, Dru i Minionki"

Kadr z filmu "Gru, Dru i Minionki"

I faktycznie, przecież oprócz pełnometrażowych animacji, możemy obejrzeć krótkie filmiki na YouTubie, w których Minionki śpiewają i wygłupiają się, w messengerze możemy wysłać naklejkę z Minionkiem, możemy sobie ściągnąć grę, np. na smartfona, a dzieciom kupić książkę. Co więcej, już niebawem premiera kolejnej części przygód naszych pociesznych bohaterów, szaleństwo będzie jeszcze większe.

Memy z Minionkami stały się najpopularniejszymi memami w Internecie.

Memy z Minionkami stały się najpopularniejszymi memami w Internecie.

Powód 9. Za to, że potrafią się bawić

Minionki to mali hedoniści, nie odpuszczą żadnej okazji, żeby się zabawić. Uwielbiają tańczyć, śpiewać, robić sobie psikusy. W głębi duszy zazdrościmy im tej beztroski, tak porzucić wszystko, bo przyjechała furgonetka z lodami, znaleźć się na plaży i uderzyć w tango, zamiast martwić się o obowiązki... Ech. Czują to dorośli, ale także i dzieci i ponieważ nie da się zaprosić prawdziwego ani Kevina, ani Boba na kinderparty, proponujemy uzupełnienie przyjęcia o talerze i kubki z Minionkami, nie zapomnijcie o balonach! Zabawa bez Minionków to nie zabawa! Talerze, kubki, serwetki, słomki, balony i całe zestawy na przyjęcie!

Balony.jpg

Powód 10. Za to, że są świetnymi pomocnikami.

Kto by nie chciał mieć kilku Minionków krzątających się po domu? Odkurzyłyby dywany, przygotowały obiad i wyprasowały koszulę przed wyjściem. Trochę niezdarne, to prawda, może więcej byłoby z tego bałaganu niż porządku, ale mielibyśmy pewność, że nas nie zawiodą. Doprawdy Gru, miałeś szczęście, że ich znalazłeś (albo one ciebie)! Portfele, przybory szkolne, zegarki.

Kadr z filmu "Gru, Dru i Minionki"

Kadr z filmu "Gru, Dru i Minionki"

Czy nie za dużo tego wszystkiego? Katarzyna Czajka odpowiada na koniec: – Wszyscy znudzeni nieco obecnością Minionków w Internecie powinni koniecznie wrócić do filmów. Bo animowane Minionki są po prostu zabawne, sympatyczne i nie ma się co dziwić że skradły serca widzom. Są po prostu najlepsze!

Fot. materiały prasowe. Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Katarzyna Belczyk

magazyn@allegro.pl