Teledysk do nowej aranżacji piosenki „Cichosza” w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego i Marcina Macuka to kolejna produkcja, która powstała w ramach projektu Legendy Polskie. W klipie pojawiają się postacie znane z poprzednich filmów – Rzepicha i Boruta - grani przez Michalinę Olszańską i Tomasza Drabka.

Legendy Polskie miały swoją premierę w listopadzie 2015 roku. Od tego czasu powstało już pięć produkcji filmowych, antologia opowiadań od najlepszych polskich autorów, audiobook „Wywiad z Borutą”, a także trzy teledyski. Legendy polskie cieszy się dużą popularnością wśród internautów – produkcje Allegro zostały obejrzane ponad 33 mln razy, z czego blisko 9 mln to wyświetlenia teledysków. A licznik bije dalej!

– Fani Legend Polskich po raz kolejny nas zaskoczyli. Nie spodziewaliśmy się, że nasze filmowe interpretacje polskich utworów, będą tak chętnie oglądane i doceniane – mówi Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro. – Nie mogliśmy pozostawić próśb o kolejne teledyski bez odpowiedzi, dlatego zdecydowaliśmy się przenieść na ekran trzy covery, które pojawiły się na ścieżce dźwiękowej do Legend – dodaje.

Kadr z teledysku "Cichosza"

Kadr z teledysku "Cichosza"

Pierwszy z nich to „Cichosza” Grzegorza Turnaua, w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego i Marcina Macuka. Utwór towarzyszył pierwszej produkcji „Smok” i wzbudził ogromne zainteresowanie. Wśród komentarzy pojawiały się głosy, że „utwór jest genialny,  w tej wersji zupełnie nie przypomina oryginału, jest ostry i nieco psychodeliczny”. Twórcy teledysku mieli więc niełatwe zadanie wpasowania się w ten elektroniczno-rockowy klimat.

Historia z pościgiem w tle

Od początku idea teledysków była taka, aby ich realizację powierzyć młodym twórcom. Nie inaczej jest w przypadku „Cichoszy”. Reżyserem i scenarzystą klipu jest Tomek Suwalski – absolwent AFiT-u w Warszawie i PWSFTviT w Łodzi. Autor opowiadań, scenariuszy, komiksów i filmów krótkometrażowych. Od kilkunastu lat związany z branżą animacji i efektów wizualnych. Teledyskiem do utworu „Cichosza” nawiązuje do tradycji kina sensacyjnego, ale w rodzimym sosie Legend Polskich.

Kadr z teledysku "Cichosza"

Kadr z teledysku "Cichosza"

– Idea klipu zrodziła się z Hitchcockowego MacGuffina w postaci walizki i przerodziła się w political fiction, w którym uważny widz dostrzeże nawiązania do współczesności. Śladów pozostawionych w klipie jest więcej, można je znaleźć praktycznie w każdej scenie. Puszczają oczko do widza, odnosząc się do motywów znanych z Uniwersum Legend Polskich – mówi Tomek Suwalski.

W filmowej adaptacji utworu główną rolę gra Rzepicha, znana z “Operacji Bazyliszek” oraz Boruta, który pojawia się także w „Twardowsky 2.0” i „Jadze”. Kluczową sceną teledysku jest pościg wyjęty prosto z amerykańskiego kina.

Kadr z teledysku "Cichosza"

Kadr z teledysku "Cichosza"

Teledysk można już oglądać na kanale Allegro na YouTubie. A wszystkie utwory w wersji audio dostępne są do pobrania na: legendy.allegro.pl/extras/ 

CICHOSZA:
PRODUCENT Allegro, Tomek Bagiński SCENARIUSZ I REŻYSERIA Tomek Suwalski
ZDJĘCIA Jacek Drofiak
AKTORZY Tomasz Drabek, Michalina Olszańska, Karolina Gilon, Marcin Płodziszewski, Piotr Lipko
WYKONAWCA Marcin Macuk, Krzysztof Zalewski AUTORZY TEKSTU Michał Zabłocki, Grzegorz Turnau
AUTOR MUZYKI Grzegorz Turnau

O Legendach Polskich Allegro

Legendy Polskie są projektem z pogranicza kultury i reklamy, który jest wyjątkowym sposobem na budowanie marki w cyfrowym świecie. Projekt przedstawia na nowo znane, tradycyjne polskie historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie Internetu i mediów społecznościowych. Legendy opowiadają o nas i o tym, z jakich cech powinniśmy być dumni. Odwaga, siła, duma, poświęcenie czy sprawiedliwość wcale się nie zdewaluowały. Tak pożądane dziś cechy jak kreatywność czy innowacyjność nie były obce bohaterom dawnych podań i opowieści. Allegro do projektu zaprosiło znanych twórców, aktorów i muzyków, a reżyserię powierzyło Tomaszowi Bagińskiemu.

Więcej informacji: www.legendy.allegro.pl

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl