Większość dostępnych na rynku wentylatorów czy klimatyzatorów spełnia swoją funkcję, ale... nie pasuje do wystylizowanych zgodnie z najnowszymi trendami wnętrz. Niektórzy producenci dla wymagających klientów przygotowali jednak urządzenia łączące w sobie użyteczność z estetyką. O tym, które z nich pasować będą do pomieszczeń w stylu skandynawskim, minimalistycznym, industrialnym i vintage, opowiada Oliwia Górska z bloga Wnętrza ze smakiem.

Przełom czerwca i lipca to jeden z najcieplejszych okresów w roku, w którym trzeba zmierzyć się z pierwszymi falami upałów. Chociaż średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 21,7 stopnia Celsjusza, rokrocznie zdarza się co najmniej kilka dni, gdy w tym miesiącu panuje w Polsce aura niemal tropikalna. Tylko 25 czerwca ubiegłego roku w Tarnowie oraz Kole termometry wskazywały 35,5 stopnia Celsjusza w cieniu! Jak przygotować się do lata? – Najlepiej zawczasu kupić wydajny klimatyzator lub wentylator. Asortyment ten dostępny jest na Allegro przez cały rok, jednak największe zainteresowanie klientów obserwujemy podczas pierwszych upalnych dni czerwca. Sprzedaż urządzeń z tej kategorii w tym miesiącu wzrasta do 180 proc. w porównaniu z resztą roku! – mówi Agnieszka Lewartowska, szefowa kategorii Dom i Ogród w Allegro.

Model idealny?

Wybór konkretnego urządzenia do obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniu nie jest łatwy. Które modele dostępne na Allegro sprzedają się najlepiej? – Najbardziej popularne wśród allegrowiczów są nie tylko wydajne, ale także dobrze zaprojektowane wentylatory czy przenośne klimatyzatory na wodę marek: Ravanson, Adler, Trotec oraz klimatyzator ścienny LG Basic 12EM 3,5 kW inverter – mówi Agnieszka Lewartowska. Coraz więcej osób podczas zakupów zwraca uwagę nie tylko na parametry techniczne, cenę czy jakość produktu, ale także na jego wygląd. Przedsiębiorcy, biorący udział w badaniu „Diagnoza stanu design w Polsce” realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, sami przyznają, że aż 57,8% produktów dobrze zaprojektowanych, czyli tzw. designerskich, odniosło sukces rynkowy. Poprosiliśmy Oliwię Górską prowadzącą blog i fanpage Wnętrza ze smakiem, aby wskazała, które ze sprzedawanych obecnie na Allegro wentylatorów i klimatyzatorów przenośnych pasować będą do najmodniejszych obecnie stylów wnętrzarskich.

Styl skandynawski

Białe ściany oraz naturalne materiały takie jak drewno, wiklina, wełna czy cegła, to kwintesencja nadal najbardziej popularnego w Polsce stylu skandynawskiego. Jakie urządzenie chłodzące wybrać, aby nie zepsuć efektu stylizacji pomieszczenia? – W tego typu wnętrzach świetnie sprawdzi się wentylator podłogowy Stadler Form OTTO. Duży, ekologiczny, bo wykonany z drewna bambusowego, całkowicie łamie stereotyp, że wentylatory choć są bardzo praktyczne, najczęściej są po prostu brzydkie. Model ten udowadnia, że jest wręcz przeciwnie. Jego design jest prosty i bazuje na kilku kluczowych elementach i kolorach. Nie znajdziemy tu przesady, wszystko zostało przemyślane – mówi Oliwia.

Wentylator Stadler.jpg

Kolejne typy blogerki to wentylator kolumnowy Thomson THVEL487TW i wentylator stojący obrotowy MPM MWP-05 40W: – Chociaż tradycyjne dodatki w stylu skandynawskim zwykle dodają wnętrzom przytulnego, domowego charakteru, to konieczne jest porzucenie odwiecznej zasady, że najlepszym materiałem jest drewno najlepiej naturalne lub pomalowane na biało. Wnętrza skandynawskie również mogą być nowoczesne. Największą zaletą tego stylu jest to, że przez jego zamiłowanie do jasnych kolorów, optycznie powiększa każde wnętrze. Dlatego też styl skandynawski tak dobrze sprawdza się przy małych metrażach, podobnie jak wymienione wyżej wentylatory kolumnowe. Nie wymagają one zbyt wiele miejsca, a biała obudowa pomoże rozświetlić nieco róg pokoju – podkreśla blogerka.

Wentylator Thomson.jpg

Styl minimalistyczny

Główna zasada, którą powinna kierować się osoba chcąca urządzić minimalistyczny dom czy biuro, to: im mniej, tym lepiej. Czy można znaleźć wentylator, który będzie pasował do takich wnętrz? – Przykładem może być Raven ECP001, ponieważ jego design niczego nie udaje. To nowoczesne urządzenie o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie, które idealnie pasuje do minimalistycznych aczkolwiek eleganckich wnętrz. Fakt, iż praktycznie w całości wykonany został ze stali, powoduje, że jest urządzeniem uniwersalnym, które pasować będzie do każdego pomieszczenia, dodając do niego swój surowy i interesujący wygląd. Ciekawie prezentuje się również model AEG T-VL 5537, który na pierwszy rzut oka nie przypomina wcale wentylatora. Jego odmienny wygląd natychmiast przywodzi mi na myśl nowoczesne, eleganckie wnętrza, które urządzone są w minimalistycznym stylu. Kolumnowa budowa sprawia w dodatku, że nie zajmuje dużo miejsca – taka praktyczność bardzo mi się podoba – tłumaczy Oliwia Górska.

cyrkulator RAVEN.jpg

Osobom, które wolą zainwestować w klimatyzator przenośny, poleca natomiast model Electrolux Airflower EXP09HSECI. Dlaczego? – Wobec tego urządzenia nie można przejść obojętnie. Nie dość, że pozwala nam na ochłodę również poza domem, to jego design sprawia, że w ogóle nie wygląda jak klimatyzator. Nowoczesność i elegancja to słowa klucz podczas rozmów o tym sprzęcie i w takich właśnie wnętrzach sprawdzi się najlepiej – dodaje.

electrolux.jpg

Styl vintage

Nowoczesne wnętrze ozdobione z wyczuciem dobrze zaprojektowanymi przedmiotami użytkowymi czy dekoracyjnymi sprzed lat to najkrótsza i najprostsza definicja stylu vintage. Wymaga on wyczucia oraz umiejętności łączenia ze sobą wydawałoby się niepasujących do siebie przedmiotów. Jaki wentylator sprawdzi się w urządzonym w ten sposób pomieszczeniu? – Dobrym wyborem jest podłogowy wentylator Ravanson WT-7045. Jego prosty, choć bardzo charakterystyczny design, i bardzo praktyczna budowa potwierdzają, że dobre rozwiązania nigdy się nie starzeją. Wręcz przeciwnie – cechy te świadczą o jego ponadczasowości. Prostota i estetyka tego wentylatora nadają mu ogromną uniwersalność, możemy dopasować go do każdej kolorystyki. Warto zwrócić uwagę także na cyrkulator Camry CR-7312, który wydaje się być urządzeniem prosto z przeszłości. Widoczny, kolorowy sprawia, że koncepcja wentylatora wydaje się nagle ciekawym sposobem na ożywienie wnętrz, wprowadzenie do nich odrobiny koloru. Jego niebanalny design przypomina, nam, ile radości może dać nam aranżacja wnętrz. Bardzo interesujący design prezentuje również klimatyzator przenośny Blaupunkt 3,5 kW Black. Z jednej strony jego „walizkowaty” wygląd sprawia, że pasowałby jak ulał do wnętrz w stylu vintage, zwłaszcza jeśli wybralibyśmy jakąś żywszą kolorystycznie opcję (czerwony!). Z drugiej jednak strony, jego prosta i funkcjonalna estetyka, wyposażona w kilka technologicznych gadżetów (jak wyświetlacz na obudowie) powoduje, że świetnie wyglądać będzie również w eleganckich i nowoczesnych aranżacjach – wyjaśnia Oliwa.

cyrkulator Camry.jpg

Styl industrialny

Ciężkie stalowe schody, metalowe okucia drzwi, tzw. gołe żarówki wiszące u sufitu oraz olbrzymie otwarte powierzchnie loftów... Jaki wentylator czy klimatyzator dopasować do takiego stylu? – Ravanson WT-2045SP to kolejny bardzo klasyczny w formie rodzaj wiatraka, który pasuje do wnętrz w nowoczesnym, industrialnym stylu. Jeśli wybralibyśmy jakąś inną opcję kolorystyczną niż srebro, bez problemu dopasowalibyśmy go również do domu miłośników stylu retro. Jego uniwersalna budowa i prosty design sprawiają, że jest to bardzo wdzięczne urządzenie, które z pewnością daje nam więcej niż jedną opcję – mówi blogerka.

cyrkulator Ravanson.jpg

W powyższym zestawieniu znalazły się wentylatory i klimatyzatory o odmiennym wyglądzie czy zróżnicowanych parametrach technicznych, ale także w rozmaitych cenach. Wybór sprzętów obniżających temperaturę powietrza w pomieszczeniach jest na Allegro tak duży, że z pewnością każdy znajdzie model pasujący do swoich wnętrz i... zasobności portfela. Nie zwlekajcie z zakupami, ponieważ w lipcu i sierpniu synoptycy zapowiadają co najmniej kilka upalnych, kilkudniowych okresów.

Fot. Shutterstock.com

Małgorzata Milian-Lewicka

magazyn@allegro.pl