Rowerowe wycieczki, spacery, a nawet zwyczajna domowa aktywność. Szczególnie wtedy wystarczy chwila nieuwagi, by smartfon wylądował na ziemi. Efekty takiego upadku są łatwe do przewidzenia: stłuczony ekran, popękana obudowa i uszkodzenia elektroniki. Można ich jednak uniknąć, wystarczy dobrze zabezpieczyć telefon.

Z danych, które udostępniła Motorola, wynika, że aż 50% użytkowników smartfonów choć raz zniszczyło ekran urządzenia. Najwięcej tego typu wypadków (dokładnie 50%) spowodowanych jest poprzez zwykłe wypuszczenie telefonu z rąk. 32% użytkowników przyznaje, że smartfon wypadł im z kieszeni, 27% natomiast zrzuciło go z kolan podczas wstawania.

Marcin Kozłowski z portalu Telepolis.pl tłumaczy: – Smartfony są obecnie zdecydowanie większe niż jeszcze parę lat temu. Duże ekrany, coraz większa powierzchnia „szkła” czy zakrzywione krawędzie, to wszystko sprawia, że przy upadku ryzyko uszkodzenia jest dość spore. Czasami wystarczy jedno pechowe zdarzenie, a koszt naprawy liczony będzie w setkach złotych – zaznacza.

Na Allegro największym zainteresowaniem wśród produktów służących do ochrony i zabezpieczenia smartfonów cieszą się Pokrowce i futerały. W tej kategorii sprzedaje się miesięcznie około 400 tys. przedmiotów. Podobnie jest ze szkłem hartowanym oraz obudowami i panelami. Trochę inaczej to wygląda z bumperami – tu zainteresowanie wzrasta szczególnie wiosną i latem. Najpopularniejszym, rozpoznawalnym producentem tego typu akcesoriów na Allegro jest Spigen.

Czy warto chronić swój telefon? Na pewno tak, chwila nieuwagi przy robieniu selfie na plaży i szybka na kamyczkach rozbita, więc dobre etui i szkło ochronne zawsze wyjdzie taniej niż naprawa. Ale są sytuacje, w których i to nie pomoże, jak np. kradzież , zgubienie czy utonięcie, a wszystko to potencjalne zagrożenia na wakacjach, od takich sytuacji po prostu czasem warto się ubezpieczyć – podkreśla Piotr Głowiak, szef kategorii Elektronika w Allegro. Jak więc chronić delikatne urządzenia?

1. Przezorny zawsze ubezpieczony

Piotr Grabiec z portalu Spider's Web zapytany o sposoby ochrony smartfonów odpowiada bez wahania: – Przede wszystkim mocno trzymać je w ręku i nie odkładać na brzeg biurka! Każda chwila nieuwagi może skutkować zbiciem szybki lub wgnieceniem na obudowie – podkreśla.

W przypadku bardzo drogich modeli uzupełnieniem tych środków ostrożności może być wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Marcin Kozłowski tłumaczy: – Czasem warto rozważyć wybór telefonu o wzmocnionej konstrukcji. Należałoby też się zastanowić, czy nie skorzystać z oferty ubezpieczenia, które przy zakupie oferują zarówno operatorzy, jak i sklepy. Za kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie w przypadku utopienia, stłuczenia lub zniszczenia można liczyć na naprawę lub wymianę urządzenia – podkreśla.

2. Szkło hartowane

Tym, czym w mojej ocenie trzeba zainteresować się w pierwszej kolejności, jest szkło hartowane na ekran – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Marcin Kozłowski. To właśnie wyświetlacz jest elementem najbardziej narażonym na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Marcinowi Kozłowskiemu wtóruje Olga Sikora, menedżer ds. marketingu i sprzedaży w STILGUT Polska, firmy oferującej na Allegro akcesoria do smartfonów: – Przydatność szkła hartowanego doceniamy przeważnie dopiero w momencie, gdy zniszczymy wyświetlacz smartfona i chcąc go naprawić, dowiadujemy się, że ceny wahają się od 300 do nawet 1500 złotych. Koszt szkła to znacznie, znacznie mniej – tłumaczy.

szkło hartowane.jpg

3. Pokrowce i futerały

Pokrowce i futerały stanowią klasyczne już sposoby ochrony telefonów – znamy je jeszcze z czasów, gdy przeciętna komórka miała wymiary zbliżone do cegły. Ta metoda sprawdza się jednak również dziś – futerały pozwalają zabezpieczyć praktycznie wszystkie kluczowe elementy telefonu. Olga Sikora podkreśla różnorodność i uniwersalność tego typu rozwiązań: – W naszej ofercie znajdują się pokrowce: z klapką otwieraną na dół, otwieraną na bok, z zamknięciem na klips, z miejscem na wizytówki czy tak zwane „plecki” bez klapki. Każdy z tych produktów ma swoje zalety. Dzięki różnym modelom klienci mogą dobrać pokrowiec do potrzeb. Futerały z klapką otwieraną na bok, oprócz oczywistej ochrony smartfona przed zabrudzeniem kurzem i podczas upadku, chronią także prywatność użytkownika, podczas podróży pociągiem czy autobusem, kiedy siedzi się obok zupełnie obcych osób. Futerał z klapką otwieraną z góry na dół jest bardzo chętnie wybierany przez naszych klientów. Jest to najpopularniejszy model pokrowca i wiele osób ceni sobie go ze względu właśnie na sposób otwierania. Pokrowiec z miejscem na wizytówki natomiast w wielu sytuacjach zastępuje portfel, ponieważ można w nim schować kartę płatniczą, prawo jazdy czy gotówkę – wyjaśnia Olga Sikora.

etiu pancerne.jpg

4. Obudowy

Prawdziwym hitem wśród akcesoriów chroniących telefony są obudowy i etui stworzone z myślą o konkretnych modelach telefonów. Często są one wykorzystywane nie tylko jako zabezpieczenie drogiego sprzętu, ale również jako okazja do podkreślenia własnej indywidualności. Dzieje się tak za sprawą mnogości wzorów i nadruków. W sprzedaży znajdują się również modele zaprojektowane przez światowej klasy designerów. Eleonor Robinson, pracująca dla brytyjskiej firmy Selfridges, uznała je wręcz za jeden ze „symboli statusu”. Na rynku można znaleźć właściwie wszelkie możliwe nadruki, można także wykonać własny projekt.

obudowa LG.jpg

5. Bumpery

Za minimalistyczną wersję etui należałoby uznać bumpery. To elastyczne gumowe opaski zakładane na boki smartfonów. W przypadku upuszczenia telefonu ich zadaniem jest przyjmowanie na siebie głównej siły uderzenia. Bumpery można kupić nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych, ale również w zróżnicowanych kształtach – na przykład przypominających królicze uszy.

bumper iPhone.jpg

Wśród dodatkowych akcesoriów do smartfonów każdy znajdzie coś dla siebie. Bez problemu można połączyć świetny design z ochroną delikatnych urządzeń. Jak tłumaczy Marcin Kozłowski: – Oferta akcesoriów jest ogromna. Czy to będą futerały, pokrowce silikonowe czy plastikowe obudowy, wszystkie rodzaje dostępne są w różnych wzorach i kolorach, a także cenach. Spotkać tu można zarówno drogie markowe akcesoria, przeważnie dobrze wykonane, jak i ich niemarkowe odpowiedniki, dosłownie za parę złotych – podkreśla. Z kolei Piotr Grabiec zauważa: – Posiadacze tańszych i mniej popularnych modeli często nie mają tak dużego wyboru, jak w przypadku topowych telefonów. Dlatego przed zakupem smartfona warto sprawdzić, jak prezentuje się oferta akcesoriów dla danego modelu – zaznacza.

Warto pamiętać, że telefon chroni się nie tylko z myślą o jego użytkowaniu. Olga Sikora na koniec podkreśla: – Wiele osób, po wymianie telefonu na nowy, decyduje się na sprzedaż poprzedniego modelu, a im lepiej wyglądający telefon, tym wyższa będzie jego cena sprzedaży.

Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się na temat tego, jak chronić tak delikatny sprzęt jak smartfon, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami Allegro: Jak chronić wyświetlacz w smartfonie?, Szkło hartowane na telefon – czy warto kupić?, Czy powinniśmy korzystać z folii chroniących ekrany smartfonów i tabletów?, Jak chronić swój smartfon na plaży?

Fot. Shutterstock.com

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl