Najlepiej jest, gdy w dobrej animacji słyszysz głos ulubionego aktora, który wyczarowuje postać bohatera. Teraz każdy – na przykład Ty albo Twoje dziecko – może wcielić się w gwiazdę i nagrać swoją wersję dubbingu do fragmentu najnowszego filmu z serii „Auta”. Specjalnie dla nas Adam Pluciński, doświadczony aktor dubbingowy, radzi, co zrobić, by mieć największą szansę na wygraną. 

Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba zalogować się do konta na Allegro, a następnie wejść na konkursową stronę. Zalogowani nagrajcie swój dubbing do fragmentu wyścigów z filmu „Auta 3”. Możecie też poprosić wasze dzieci, by one nagrały swoją wersję dubbingu. Można też kibicować – oddawać głosy na najlepsze filmy. Dla biorących udział w konkursie do wygrania jest też 20 zestawów gadżetów rowerowych:

Do wygrania w konkursie jest 20 zestawów gadżetów rowerowych.

Do wygrania w konkursie jest 20 zestawów gadżetów rowerowych.

Nagrodą główną jest możliwość wzięcia udziału w dubbingu do filmu „Coco”, który wejdzie do kin już za kilka miesięcy:

Nagrodą główną jest możliwość wzięcia udziału w dubbingu do filmu „Coco”.

Nagrodą główną jest możliwość wzięcia udziału w dubbingu do filmu „Coco”.

Ale zanim przystąpicie do nagrań, przeczytajcie tekst poniżej. Znajdziecie w nim praktyczne wskazówki, jak przygotować się do udziału w konkursie.

Specjalista radzi: wstrzel się w „kłapy”

Duże doświadczenie w dubbingu ma Adam Pluciński, który od dziecka praktykuje podkładanie głosów do postaci w filmach. Lista jego osiągnięć jest imponująca, zagrał w kilkuset filmach i serialach – tu możecie poznać jego dorobek.

Kiedy pytam Adama, co przede wszystkim musi mieć aktor dubbingowy, od razu odpowiada: „synchron”. – To organiczna, atawistyczna zdolność do wstrzeliwania się w „kłapy” (ruch ust postaci – red.). Trzeba też mieć supergibkość umysłową. Obecnie 99 procent rzeczy, które gramy, odbywają się a vista, czyli bez uprzedniego oglądania. Na mnie to cudownie wpływa, bo nie ma nic fajniejszego, żywszego, naturalnie brzmiącego od spontanicznych prób trafienia w charakter postaci i kwestii, którą się mówi. Jeśli chodzi o głos, to każdy jakiś głos ma – śmieje się Adam. – Ważne, żeby mieć trochę większą świadomość tego cudownego narzędzia. Gdyby porównać aktorstwo teatralne do dubbingowego, to nie mamy tu nic więcej jak tylko głos i kameralną, studyjną pracę w białych rękawiczkach. Produktem, który z nas wychodzi, jest dźwięk – podkreśla Adam Pluciński.

Kadr z filmu "Cars 3"

Kadr z filmu "Cars 3"

Przygotowanie krok po kroku

Oto rady i triki Adama Plucińskiego, jak dobrze przygotować się do nagrania. Zapamiętajcie te żelazne punkty: 

• Zrób kilka przysiadów i skrętów tułowia.

Rozgrzej gardło: powoli, stopniowo wydawaj dźwięki swoim głosem podstawowym, stopniując do coraz niższych i wyższych tonów naprzemiennie. Ważne, aby to nie było wysiłkowe (jak np. krzyk), ale płynne, spokojne, na otwartym, oddychającym gardle. Niech to ćwiczenie trwa 30 sekund, nie więcej, inaczej zedrzesz gardło.

Rozgrzej aparat mowy: możesz np. czytać powoli i coraz szybciej trudne wyrazy, np. chrząszcz brzmi w trzcinie lub – moje ulubione – rozgrzać wszystkie mięśnie na twarzy i w ustach – język, dookoła dziąseł, rozciągnij kości szczękowe (w dół), nawet czoło, wydmuchaj nos, uśmiechnij się najszerzej jak umiesz z zamkniętymi ustami, z półprzymkniętymi i maksymalnie otwartymi. Potem włóż do ust szpulkę nici lub coś o szerokości kciuka w najgrubszym miejscu i przeczytaj jak najdokładniej pół strony A4 tekstu, z jak najlepszą dykcją.

Weź 10 pełnych i dokładnych oddechów przeponą, czyli staraj się oddychać jak najniższą częścią brzucha.

• Zrelaksuj się.

• Zacznij nagrywać.

Jak nagrywać?

Aby nagrać własny dubbing do fragmentu filmu, skorzystajcie z naszych wskazówek. Pamiętajcie, że do nagrania głosu w aplikacji należy użyć przeglądarki, która umożliwia dostęp do waszego mikrofonu, np. aktualne wersje przeglądarki Chrom, Firefox, Opera. Jeśli nie widzicie opcji do nagrywania, pamiętajcie, że możecie sami dodać nagrany na innym urządzeniu dźwięk za pomocą funkcji „Dodaj własne nagranie”.

Krok 1. Korzystając z opcji do nagrania dźwięku, zacznijcie od wyrażenia zgody na używanie mikrofonu – taki komunikat powinien pojawić się w lewym górnym rogu waszej przeglądarki.

Krok 2. Obejrzyjcie nagranie, aby móc przygotować swoją narrację, którą najlepiej zapiszcie sobie na kartce.

Krok 3. Upewnijcie się, że znajdujecie się w pomieszczeniu, w którym panuje cisza. Pamiętajcie, że możecie też skorzystać ze słuchawek, aby polepszyć jakość swojego nagrania.

Krok 4. Zacznijcie nagrywanie.

Krok 5. Sprawdźcie, czy wszystko nagrało się zgodnie z waszymi oczekiwaniami, klikając na przycisk „Odsłuchaj nagranie”.

Krok 6. Jeśli chcecie zmienić swoje nagranie, wówczas kliknijcie „POPRAW” – wasze poprzednie nagranie zostanie usunięte, a wy będziecie mogli nagrać nową wersję.

Krok 7. Jeśli jesteście pewni, że wasze nagranie jest gotowe do wysyłki, wówczas uzupełnijcie wszystkie pola, zaakceptujcie regulamin, wybierzcie swoją ikonkę zgłoszenia i kliknijcie przycisk „ZAPISZ”.

Pamiętajcie tylko, że możecie tylko jeden raz wysłać swoje zgłoszenie, więc upewnijcie się, czy rzeczywiście to jest wersja, którą chcecie się pochwalić. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja wyłoni zwycięzców! Zabawa trwa do 26 czerwca 2017 r.

To co? Jesteście gotowi do nagrania?

Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Monika Głuska-Durenkamp

magazyn@allegro.pl