Według raportu „Bezpieczne dziecko” przygotowanego dla PZU, aż 84 proc. rodziców uważa, że współcześnie na dzieci czyha więcej niebezpieczeństw niż w czasach ich młodości. Nie mogą oni jednak stale przebywać ze swoimi pociechami. Pomocny w lokalizacji malucha i utrzymaniu z nim kontaktu może okazać się smartwatch łączący w sobie funkcje m.in. zegarka, GPS-u oraz telefonu komórkowego. Który model wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Przedstawiamy najpopularniejsze na Allegro modele.

Rodzice przeważnie nie mają bezpośredniego wpływu na to, co przytrafia się w drodze do i ze szkoły czy podczas samodzielnego przebywania malucha na podwórku czy placu zabaw. Według statystyk policyjnych tylko w 2014 roku w Polsce co 2–3 dni zgłaszano zaginięcie najmłodszych, którzy nie ukończyli siedmiu lat, a aż o dwojgu dzieci w wieku 7–13 lat prawie codziennie ginął słuch. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom, trzeba uczulać dziecko, aby było ostrożne w kontaktach z obcymi i nauczyć je właściwego zachowania w ryzykownych sytuacjach. Chcąc dać swojej pociesze swobodę, jednocześnie zwiększając poziom jej bezpieczeństwa, można również wesprzeć się technologią, tj. podarować maluchowi smartwatch, który pomoże ustalić jego lokalizację, czas przebywania poza domem lub do niego zadzwonić.

Jakie cechy powinien mieć smartwatch idealny? Przede wszystkim długość jego paska powinna być dopasowana rozmiarem do dłoni dziecka tak, aby nie można go było przypadkiem zgubić lub łatwo zsunąć z nadgarstka. Dobrze, aby tego typu sprzęt wyposażony był w lokalizator GPS pozwalający rodzicowi (przy użyciu specjalnej aplikacji) sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się pociecha. Ważną funkcją jest także możliwość wykonania połączeń telefonicznych na numery kontaktowe zapisane w pamięci urządzenia przez rodziców, a także wezwania pomocy przez wciśnięcie przycisku alarmowego. Niezwykle istotne jest także, aby sprawdzić parametry techniczne urządzenia, tj. jak długo bez ładowania wytrzymuje bateria (średnio jest są to dwa–trzy dni), jakiej wielkości jest ekran dotykowy oraz przez jaki system operacyjny sprzęt ten jest obsługiwany.

Przedstawiamy ranking 5 najpopularniejszych smartwatchy sprzedawanych na Allegro, listę ułożyliśmy od tych mniej popularnych do najczęściej kupowanych.

5. Art Kids Smart AW-K01P (ok. 160 zł)

Smartwatch GPS ART AW KIDS.jpg

Art Kids Smart AW-K01P – smartwatch łączy w sobie funkcje telefonu, zegarka, lokalizatora GPS, jak również sprzętu monitorującego ruchy użytkownika (kroki, częstotliwość poruszania się podczas snu). Ma również komunikator obsługujący wiadomości tekstowe, nasłuch otoczenia malucha, przycisk SOS oraz możliwość wyznaczenia bezpiecznej geostrefy o promieniu do 500 m. Czas czuwania urządzenia według producenta to 100 godzin. Do poprawnego działania konieczny jest smartfon z systemem Android lub iOS należący do rodzica oraz zainstalowanie w zegarku karty microSIM.

4. Smartwatch Garett Kids 3 (ok. 260–300 zł)

Zegare Garett kids3.jpg

Premierowa odsłona smartwatcha dla dzieci cenionej marki Garret – Smartwatch Garett Kids 3. Najważniejsza zmiana w porównaniu do popularnego modelu Kids 2 polega na zainstalowaniu nowej, sprawniejszej i darmowej aplikacji do zarządzania zegarkiem oraz możliwości zapisania większej liczby kontaktów. Sprzęt ma standardowe funkcje takie jak dzwonienie i odbieranie połączeń (dobra jakość dźwięku), zdalny podsłuch, wyznaczanie terytorium przebywania dziecka (geoogrodzenie), krokomierz, alarm ściągnięcia/zgubienia zegarka, odtwarzanie trasy, przycisk SOS, wysyłanie notatek głosowych i duży, kolorowy wyświetlacz. Czas czuwania urządzenia to ok. 70 godzin. Do jego poprawnej pracy wymagane jest zainstalowanie aktywnej karty microSIM bez kodu PIN, z doładowanym kontem bądź ofertą abonamentową i włączonym pakietem internetowym. 

3. Media Tech Kids Locator MT851 (ok. 130-170 zł)

Zegare smartwatch Media-Tech MT851.jpg

Media Tech Kids Locator MT851 – ten zegarek z lokalizatorem idealnie nadaje się do użytku przez dzieci w wieku 3–10 lat. Sprzęt można zsynchronizować z telefonem komórkowym z systemem Android oraz iOS. Model ten podobnie jak inne smartwatche posiada przycisk SOS, możliwość dzwonienia i odbierania telefonów od numerów z listy kontraktów, powiadomienie o zdjęciu zegarka, opcję tzw. geofence (geograficzny płot), czyli wytyczenia obszaru, w którym powinno przebywać dziecko, a także zdalnego podsłuchu otoczenia malucha. Dodatkowo dostępny jest czat, w którym rodzic może nagrać 15-sekundową wypowiedź lub przesłać wiadomość na 15 znaków, którą dziecko odsłucha lub odczyta na wyświetlaczu. Aplikacja pozwala również sprawdzić parametry dotyczące pociechy, takie jak liczba spalonych kalorii, liczba wykonanych kroków czy obrotów wykonanych podczas snu. Do uruchomienia urządzenia niezbędne jest dokupienie karty micoSIM z wyłączonym numerem PIN i ze środkami do wykorzystania na koncie.

2. Calmean Child Watch Touch V80 (ok. 270-300 zł)

Calmean V80.jpg

Ten dobrej jakości sprzęt ma standardowe funkcje, tj. możliwość wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, a także ustalenia stref przebywania dziecka. Oprócz tego jest zaopatrzony w przycisk SOS, budzik, podsłuch tego, co dzieje się wokół dziecka, dotykowy kolorowy ekran oraz alarm dla rodziców o niskim stanie naładowania baterii. Model ten ma także udoskonalony lokalizator, dzięki czemu w sytuacji, gdy dziecko znajdzie się poza zasięgiem sieci GPS, łatwo można ustalić miejsce, w którym przebywa, nawet w budynkach. Jet to możliwe dzięki wsparciu sygnału naziemnych nadajników operatorów komórkowych. Czas czuwania baterii to ok. 100 godzin. Model ten gotowy jest do użycia bezpośrednio po rozpakowaniu pudełka, ma bowiem wbudowaną kartę SIM oraz przypisany numer telefonu. Aby rozpocząć korzystanie, wystarczy zarejestrować sprzęt na stronie internetowej producenta oraz dodać numery telefonu do listy kontaktów. Miesięczny koszt pakietu rozmów (30 minut) oraz 30 SMS wychodzących do rodziców to 9,90 zł. Co ważne, nie jest wymagane podpisywanie czasowej umowy. Jak zapewnia producent, dla klientów dostępne jest wsparcie techniczne oraz oprogramowanie w języku polskim. Dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci, warto wybrać wersję Calmean Child Watch +Plus, która nie ma ekranu dotykowego, a za to charakteryzuje się delikatnymi bajkowymi wzorami oraz profilowaną tarczą, która dopasowuje się do wąskich nadgarstków najmłodszych. 

Calmean.jpg

1. Smartwatch Q90 (ok. 130-170 zł)

Smartwatch Q90.jpg

Smartwatch Q90 – bez wątpienia jest to jeden z najbardziej popularnych modeli smartwatchy dla maluchów na Allegro. Ten produkowany w Chinach sprzęt zyskał uznanie rodziców dzięki przystępnej cenie oraz rozbudowanej liście funkcji. Wśród nich wymienić należy m.in. możliwość odbierania połączeń telefonicznych i SMS-ów wyłącznie od dodanych do listy kontaktów (maks. 10 osób) oraz – po naciśnięciu przycisku „SOS” dzwonienia do rodziców. Zaletą jest również lokalizator GPS, dzięki któremu można sprawdzić, gdzie znajduje się dziecko, sprawdzić trasę, którą pokonało samodzielnie, oraz wyznaczyć strefy, w których powinno się ono poruszać (po ich przekroczeniu rodzic otrzyma wiadomość i uruchomi się alarm). Model ten automatycznie informuje opiekunów dziecka, gdy dojdzie do zdjęcia lub zgubienia urządzenia. Dodatkowe funkcje to: krokomierz, pulsometr, monitor snu i budzik. Sprzęt ten wymaga samodzielnej instalacji i opłacenia karty SIM wybranego przez siebie operatora GSM. Wadą może być fakt, że menu urządzenia dostępne jest w języku angielskim lub rosyjskim.

Małgorzata Milian-Lewicka

magazyn@allegro.pl