Według raportu Związku Producentów Audio-Video w 2016 roku wartość sprzedaży płyt winylowych w Polsce wyniosła ponad 15,5 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2015 aż o 29,11 proc. Coraz chętniej sięgamy nie tylko po wydawane aktualnie czarne krążki, ale także po – niegdyś trudno dostępne – zagraniczne albumy sprzed 1989 roku. Które z nich osiągają na Allegro najwyższe ceny?

Dlaczego niektóre stare płyty winylowe kosztują krocie? Najdroższe są pierwsze wydania albumów (first press) największych muzycznych gwiazd takich jak The Beatles, John Lennon, Bob Dylan czy Jean-Michel Jarre lub krążki wydawane w małych nakładach. Wartościowe są również wersje japońskie ze składaną papierową zakładką, tzw. Obi. Unikatami, za które kolekcjonerzy są w stanie zapłacić naprawdę duże sumy, są również tzw. wydania mispress, czyli winyle błędnie wytłoczone (np. na obu stronach pojawiają te same utwory) lub tzw. misprint, czyli płyty, na których okładce lub naklejce pojawia się błąd drukarski. Wysokie ceny notują także płyty nigdy nieużywane, będące nadal w folii, czyli tzw. still sealed. Sprawdźcie, które tytuły osiągają najwyższe ceny na akcjach Allegro – być może jesteście w posiadaniu winylowego białego kruka... Listę ułożyliśmy od tych najtańszych do najdroższych.

10. Iggy Pop „Lust for Life”

iggy pop.jpg

Za oryginalny album winylowy z 1977 roku w stanie dobrym lub bardzo dobrym w wydaniu amerykańskim trzeba zapłacić ok. 400–500 zł, natomiast w wersji japońskiej z paskiem Obi znacznie więcej, bo ok. 1–1,5 tys. zł. Wielu fanów skłonnych jest zapłacić takie kwoty, aby posłuchać m.in. słynnego utworu „The Passanger” w doskonałej jakości, jaką zapewnia czarna płyta.

9. Pink Floyd „Animals”

Pink Floyd.jpg

W zestawieniu nie mogło zabraknąć zespołu Pink Floyd. Dziesiąty album studyjny Brytyjczyków, czyli typowo rockowy krążek „Animals”, po raz pierwszy wydany został w 1977 roku w Wielkiej Brytanii. Chociaż nie jest tak znany (a przy tym tak drogi) jak wcześniejsze płyty „Wish You Were Here” czy „The Dark Side of The Moon”, w zależności od wyglądu okładki oraz stanu winyla zapłacić za niego trzeba ok. 400–600 zł (stan bardzo dobry).

8. Metallica „...And Justice For All”

Metallica.jpg

Czwarty krążek studyjny zespołu Metallica nagrany i wydany został w kilku krajach w 1988 roku. Co charakterystyczne, na płycie na próżno szukać krótkich utworów – tylko dwa trwają krócej niż 6 minut! To prawdziwa gratka dla fanów trashmetalu. Obecnie najwięcej zapłacić trzeba za dwupłytowy album produkowany w Japonii (z paskiem Obi).
Jego cena na Allegro wynosić może nawet 1500 zł.

7. Jean-Michel Jarre „Oxygène 7-13”

Jean-Michelle Jarre.jpg

Trudno znaleźć pierwsze wydanie tego albumu na winylu, najpewniej przez fakt, że lata 90. to czas niezwykłej popularności płyt CD. Miłośnicy muzyki elektronicznej z pewnością docenią jednak brzmienie znajdujących się na czarnym krążku utworów będących kontynuacją wydanego trzydzieści lat wcześniej albumu „Oxygène”. Ceny tej rzadko dostępnej płyty na zagranicznych aukcjach oscylują w granicach 300 euro (za stan dobry), a na Allegro egzemplarz near mint, czyli w stanie niemal idealnym, zapłacić trzeba ok. 1800 zł.

6. Peter Gabriel „So”

Peter Gabriel.jpg

Wydany na winylu ponad 30 lat temu (w 1986 roku) album „So” Petera Gabriela w wersji oryginalnej jest... tańszy niż jego zremasterowana edycja z 2002 roku, za którą na Allegro trzeba zapłacić ok. 400 zł za płytę używaną do nawet 2000 zł za wersję zafoliowaną w idealnym stanie. Na czarnym krążku sprzed 15 lat w porównaniu do oryginału utwór „In Your Eyes” został przesunięty z piątego na dziewiąte miejsce. Dlaczego? Ponieważ taki był pierwotny zamysł artysty, który w zderzeniu z ówczesnymi ograniczeniami technologii nagrywania winyli musiał pójść w tej kwestii na ustępstwo. Mimo tej zmiany na okładce pozostawiono oryginalny spis utworów.

5. Catapilla „Catapilla”

Catapilla.jpg

Wydany w 1971 roku debiutancki album brytyjskiego zespołu grającego rock progresywny w latach 60. oraz wczesnych 70. XX wieku to marzenie niejednego kolekcjonera płyt z ostrymi brzmieniami. Odkrycie menedżera m.in. Black Sabbath do dziś wielu fascynuje, o czym świadczy kilka reedycji tego krążka po 2000 roku. Za winyl w pierwszej, brytyjskiej wersji trzeba zapłacić ok. 1500–2000 zł.

4. Pearl Jam „Pearl Jam”

Pearl Jam.jpg

Album amerykańskiej grunge'owej grupy muzycznej Pearl Jam wydany w roku 2006 sprzedany został na całym świecie w różnych formatach (CD oraz winyl) w liczbie 716 tys. egzemplarzy. Mimo tego czarny krążek z awokado na okładce w doskonałym stanie (np. bez zarysowań czy nadal zafoliowany) na Allegro osiągnąć może kwotę ok. 1,5–2 tys. złotych!

3. The Rolling Stones „Stripped”

The Rolling Stones.jpg

Wydana w 1995 roku szósta płyta koncertowa Stonesów to rarytas dla fanów egzemplarzy trudno dostępnych. Edycja ta została bowiem całkowicie wyprzedana. Chociaż cena albumu z granymi na żywo utworami takimi jak „Angie” czy „Wild Horses” przeważnie wynosi kilkaset złotych, za nigdy nieużywany, nadal zafoliowany unikat trzeba zapłacić ponad 2 tys. złotych.

2. The Beatles „Help!”

The Beatles.jpg

Ta kultowa płyta z 1965 roku doczekała się wielu reedycji, jednak pierwsze wydania są obiektem pożądania nie tylko fanów Beatlesów, ale także kolekcjonerów. Obecnie cena krążka z 1976 roku na Allegro sięga niemal 3 tys. złotych! Składający się z 14 utworów album to piąte dzieło zespołu z Liverpoolu, a także soundtrack do filmu o tym samym tytule. Znaleźć na nim można między innymi najczęściej wykonywaną w dziejach muzyki piosenkę „Yesterday”. Co ciekawe, tytułowy utwór napisany przez Johna Lennona miał być początkowo spokojną i rzewną balladą, głosem zespołu wołającego o pomoc w poradzeniu sobie z popularnością...

1. Alphataurus „Magma”

Alphataurus.jpg

Ten niewielu obecnie znany włoski zespół grający rocka progresywnego powstał w 1970 roku w Mediolanie. W 1973 roku – na fali popularności tego typu muzyki w Europie – wydał we Włoszech jedyny album studyjny w oryginalnym składzie, a następnie... się rozpadł. Obecnie za te winyle na zagranicznych aukcjach zapłacić trzeba – bagatela! – od 1,5 do 10 tys. euro, na Allegro zaś pojawił się krążek za niespełna 6 tys. zł.

Małgorzata Milian-Lewicka

magazyn@allegro.pl