Wiele połączeń i tanie loty pozwalają wyskoczyć na weekend do Barcelony czy zorganizować wakacje w południowych Włoszech dosłownie za grosze. A żeby było jeszcze bardziej „low budget”, możemy spakować się na ten wyjazd w bagaż podręczny i sporo zaoszczędzić. W szczycie zakupów walizek przyglądamy się tym najmniejszym i najporęczniejszym.

Epoka „taniego latania” otwarła przed podróżnikami z całego świata zupełnie nowe możliwości. Już za kilkanaście złotych możemy kupić bilety z Polski do różnych miejsc w Europie i spędzić tam na przykład weekend. Równie atrakcyjne są dalekie kierunki, ceny oczywiście proporcjonalnie wyższe, ale nadal w zasięgu możliwości wielu osób. Jednak aby „tanie latanie było tanie”, przewoźnicy muszą na czymś zarabiać. Nie jest żadną tajemnicą, że zarabiają najczęściej na opłatach dodatkowych jak większy bagaż, dodatkowe miejsce na nogi czy posiłki w trakcie lotu. I oczywiście każdy inny niż podręczny bagaż, a więc: dodatkowy bagaż podręczny, bagaż rejestrowany czy przewozy specjalne np. sprzętu sportowego. Ale bagaż podręczny, szczególnie na krótkie „wypady”, często jest wystarczający. Zatem jak i w co się spakować w zależności od tego, gdzie i na ile jedziemy? Sprawdźmy!

Szybko i sprawnie – z plecakiem

Gdy wybieram się na kilkudniową wycieczkę, potrafię bez problemu spakować się w bagaż podręczny, nawet 14 dni nie stanowi dla mnie problemu. W końcu najczęściej podróżujemy latem, gdy ubrania, które ze sobą zabieramy, są bardzo lekkie. Bagaż podręczny może być małą walizeczką lub torbą bez kółek. Zawsze wkładam do niego mały plecak, bo z nim dużo wygodniej przemierza się miasto. Jestem zdania, że plecak możemy zabrać na każdą wycieczkę, ponieważ jest wygodny, a teraz dostępnych jest masę ładnych i eleganckich modeli – mówi Ania Kania, autorka bloga studenckiego Blue Kangaroo.

Łukasz Tudzierz, śląski publicysta, autor strony Tuudi.net, którego pasją są podróże i wspinaczka, jasno podkreśla, że jako bagaż podręczny zawsze wybiera plecak. – Powód jest niezwykle prozaiczny – moje podróże to nie hotel i plaża, ale przemieszczanie się z miejsca na miejsce lokalnym transportem. Najlepiej wybrać mały plecak, bez stelaża, który wykorzystamy w podróży, aby schować przewodnik, wodę, kanapki oraz aparat. Mały plecaczek ma jeszcze jedną ogromną zaletę – możemy go zwinąć i schować do dużego bagażu – unikniemy dzięki temu konieczności noszenia dwóch plecaków – dodaje.

Faktycznie, plecak daje nam o wiele większą mobilność i wygodę. Ciężko przedzierać się przez górskie szlaki z walizką, nie jest to też zbyt wygodny wybór, gdy często zmieniamy destynacje i czekają nas długie marsze. Plecak natomiast zarzucimy na plecy i ahoj przygodo! – Plecaki cieszą się coraz większą popularnością – sprzedaż tych produktów z roku na rok wzrasta średnio o 11%. W 2016 roku w kategorii Sport i wypoczynek na Allegro sprzedanych zostało 128 500 sztuk plecaków w średniej cenie 98 zł, z czego najwięcej plecaków turystycznych, bo aż 36%. Najpopularniejsze marki to 4F i Hi-tec, gdyż są dedykowane głównie największej grupie kupujących na Allegro, czyli amatorom. Z racji tego, że kupujemy tanie plecaki, ich żywotność jest dość krótka i po pół roku użytkowania większość z nich nadaje się do wymiany, co kupujący czynią najczęściej w okolicach grudnia – mówi Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek w Allegro.

Walizka – ale jaka?

Nie wszędzie zabierzemy jednak plecak. Czasem po prostu wolimy podróżować z walizką, czasem, jak w przypadku delegacji czy biznesowych podróży, jest ona bardziej naturalnym wyborem niż plecak. Jak podkreśla Łukasz Stawisiński największa sprzedaż walizek notowana jest w maju i trwa do końca lipca, i jest bezpośrednio związana z początkiem nowego sezonu wakacyjnego. – W ubiegłym roku na Allegro zostało sprzedanych 175 000 sztuk walizek, z czego 63% asortymentu należało do kategorii Sport i wypoczynek, a 37% do kategorii Odzież, obuwie dodatki – mówi przedstawiciel Allegro.

Kabinówki, czyli walizki, które możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu, to dostosowane do wymiarów przewoźnika, miękkie lub sztywne walizki. Miękka kabinówka ma taką zaletę, że w przypadku restrykcyjnego przestrzegania rozmiaru bagażu (czasem co do centymetra) łatwiej jest ją „ugnieść”, a także dopasować do miejsca w samolocie czy bagażniku samochodowym. Z drugiej strony, sztywne walizki są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia czy zarysowania i posłużą nam dłużej. Producenci walizek dostosowują się do zmieniających się wymogów i oczekiwań klienta, produkując walizki w rozmiarach dostosowanych do danego przewoźnika. I tak na Allegro znajdziemy wiele konkretnych propozycji pod wymiary Wizzair czy Ryanair – obecnie najpopularniejszych niskobudżetowych przewoźników w Polsce.

Spośród 10 najpopularniejszych walizek na Allegro w 2016 roku, tylko dwie były materiałowe. – Sztywne walizki kojarzone są z lepszą jakością oraz większym bezpieczeństwem dla przewożonej zawartości. Użytkownicy często wyszukują walizki dedykowane konkretnym liniom lotniczym oraz starają się znaleźć produkty po hasłach kluczowych, jak: mała, duża, średnia. Poziom zamożności społeczeństwa wzrasta,  dlatego ta kategoria z roku na rok rośnie średnio o ponad 40% – dodaje Łukasz Stawisiński.

Jak podaje serwis webranking.pl, w połowie kwietnia 2017 roku w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych marek w Polsce w kategorii walizki znalazły się takie brandy jak: Puccini, Travelite, Roncato, Titan, Carlton, Sumatra oraz Samsonite.

Z jedną walizką na pół roku?

Oczywiście, że można! Wiadomo, że nie na każda podróż wybierzemy się z bagażem podręcznym, ale nawet gdy przeprowadzamy się do innego kraju na 6 miesięcy, dobrze dobrana walizka zapewni nam możliwość spakowania najpotrzebniejszych rzeczy na długi wyjazd. – Podstawą dobrego spakowania się jest kilka stałych zasad, które udoskonalam stopniowo z każdą podróżą. W jedną walizkę udało mi się spakować np. na półroczny wyjazd na Erasmusa. Podczas dłuższych wyjazdów korzystam z worków próżniowych – to przydatny gadżet, do którego wkładamy ubrania, a potem za pomocą odkurzacza odsysamy powietrze, dzięki czemu ubrania są maksymalnie spłaszczone – tłumaczy Ania Kania, a film z jej pakowania na półroczny pobyt za granicą można zobaczyć TUTAJ.

Magia pakowania

Pakowanie na wyjazdy może stać się prawdziwą sztuką. Na popularnych serwisach podróżniczych i forach związanych z „tanim lataniem” (takich jak eSky, Loter czy Fly4Free) znajdziemy wiele informacji, porad, a nawet tutoriali w formie wideo, które pokazują, jak w efektywny sposób się spakować.

Jak podkreśla Ania Kania, wykorzystując triki i pomysły, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo miejsca w naszej walizce. – Zawsze mam przygotowaną „podróżną kosmetyczkę” z małymi buteleczkami. Ograniczam jak najbardziej ich zawartość. Jeżeli jadę gdzieś na 3–5 dni, nie potrzebuję osobno żelu pod prysznic i szamponu. Biorę 2w1! Najpierw sprawdzam jednak, czy miejsce, do którego się wybieram, oferuje już pewne kosmetyki. Wtedy ich nie biorę. Ubrania pakuję skrupulatnie zrolowane, a te, które się łatwo rozwijają, związuję wstążką. Małe przedmioty układam luzem między szpary w walizce, a w butach umieszczam skarpetki. Na siebie zakładam najgrubsze elementy garderoby, no i kapelusz. Najważniejsze jest jednak, by przed rozpoczęciem pakowania zaplanować kilka stylizacji, najlepiej z podobnych elementów, żeby nie brać ze sobą rzeczy, których nie będziemy nosić – tłumaczy blogerka.

Bądź zawsze przygotowany

I na koniec kilka kluczowych rad, o których warto pamiętać:

• Większość linii lotniczych ma zbliżony wymiar bagażu podręcznego, jednak nie jest on taki sam. Co więcej, ta sama lina z sezonu na sezon może zmienić rozmiar lub warunki swojego bagażu podręcznego – przed każdym lotem należy to sprawdzić.
• W liniach niskokosztowych niemowlętom często nie przysługuje bagaż podręczny – trzeba to sprawdzić przed wylotem, tak samo jak kwestie spakowania wózka dziecięcego.
• Istnieje duża lista ograniczeń w kwestii tego, co w bagażu podręcznym można przewozić, chociażby dozwolona liczba i pojemność płynów.
• Jeśli nasz bagaż podręczny przekroczy dozwolone wymiary czy określony limit wagi, zostanie potraktowany jako bagaż rejestrowany – i tak też będzie musiał być opłacony.


Fot. Shutterstock.com

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl