Ksenomorf. Z greckiego kseonos i morphe – obcy kształt. Pozaziemska forma życia, która narodziła się w latach 70. XX wieku na gruzach nigdy niezrealizowanej ekranizacji „Diuny”. Ridley Scott, Dan O'Bannon, H. R. Giger i inni wykreowali istotę, która do dziś budzi grozę. 12 maja wchodzi do kin kolejna część o pozaziemskiej istocie „Obcy: Przymierze”.

Ksenomorfy po raz pierwszy pojawiły się w filmie „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” w 1979 roku. Dzieło Scotta zachwycało duszną atmosferą grozy, pełnokrwistymi postaciami i niezwykłym projektem paskudnych bytów, za który odpowiadał szwajcarski malarz Hans Rudolf Giger. – Obcy mają jedną niesamowitą cechę – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Piotr Gnyp, Head of Research w Platige Image, prywatnie wieloletni fan fantastyki. – Są naprawdę obcy. To nie są ludzie z naklejonymi rogami na czole. To nie są mali zieloni ludzie, co dziwnie mówią. To obce potwory z kosmosu. Nie da się z nimi dogadać, nie da się ich zrozumieć, jakby miały moralność. Można rzec, że są czystym złem. Tyle że moralności też nie mają.

Filmowe dzieło szybko zdobyło rzeszę fanów, w efekcie czego nakręcono trzy kolejne części. Obcy pojawili się też w grach wideo, książkach oraz komiksach.

Przerażający obcy

Film Scotta od razu zyskał rzeszę fanów, a w 2002 roku Biblioteka Kongresu USA uznała film za „znaczący kulturowo”. Wielki wpływ na sukces filmu miała rzecz jasna postać tytułowego ksenomorfa, którego pierwowzorem był ponoć paskudny nitnikowiec Spinochordodes tellinii.

Projekt Gigera wielu krytyków uznało za umiejętną grę z ludzkimi fobiami. Ksenomorf ma wiele cech człowieka (choćby humanoidalna sylwetka), ale porusza się na rękach i nogach. Ponadto doskonale się wspina, bez kłopotów wędruje po ścianach czy nawet suficie. Poza groźnymi pazurami dysponuje też długim, zakończonym ostrym „żądłem” ogonem oraz przerażającymi podwójnymi szczękami. Mroczne ciało porastają kolce, a ponadto ocieka śluzem, który po krótkim czasie zmienia się w lepką, kleistą substancję, by po zaschnięciu twardnieć, tworząc masę przydatną do unieruchamiania ofiar. Jakby tego było mało, zamiast krwi w żyłach ksenomorfa płynie żrący kwas...

Kadr z filmu "Obcy: Przymierze". Fot. 20 Centaury Fox

Kadr z filmu "Obcy: Przymierze". Fot. 20 Centaury Fox

Obcy, podobnie do owadów, ma kilka stadiów rozwoju. Ze złożonego przez królową jaja wylęga się przypominająca pająka ośmionożna larwa, zwana twarzołapem. Ma ona jeden cel – umieścić zarodnik w ciele innej istoty (człowieka czy psa), zwykle poprzez otwór gębowy. Po wypełnieniu tego zadania twarzołap umiera. Tymczasem w nosicielu dojrzewa dorosły ksenomorf, który wylęga się, przebijając klatkę piersiową, zabijając przy okazji ofiarę. Nowo narodzony obcy przypomina węża, szybko się jednak rozwija, kilkukrotnie zrzucając skórę. Ma też kilka cech nosiciela. W efekcie ksenomorf  „zrodzony” z człowieka wygląda inaczej niż ten, który wylęgł się z psa czy z innej pozaziemskiej istoty...

Kolonialni Marines

O ile pierwsza odsłona serii była mrocznym filmem grozy, o tyle druga okazała się dynamicznym filmem akcji. Tym razem za scenariusz i reżyserię odpowiadał James Cameron – osławiony sukcesem pierwszego „Terminatora” i doświadczony porażką „Rambo II” (którego był współscenarzystą, za co wraz z Sylwestrem Stallone otrzymał mało prestiżową Złotą Malinę). – Dwa pierwsze filmy o ksenomorfach, choć tak różne od siebie, za pomocą kilku wyrazistych elementów zbudowały przemawiający do wyobraźni świat – zauważa Marcin Blacha, Story Director w CD Projekt RED i główny scenarzysta „Wiedźmina 3”. – Podziw wzbudzał projekt tytułowego potwora. Wiedzieliśmy też, do jakiej korporacji należy Nostromo i jak uzbrojeni są Kolonialni Marines. W tym świecie możliwe było zrealizowanie kameralnej historii o przybyszu, który pojawia się pośród członków zamkniętej społeczności i powoduje kłopoty, jak i pełnego napięcia filmu akcji.

Backstage z plany "Obcy: Przymierze". Fot. 20 Centaury Fox

Backstage z plany "Obcy: Przymierze". Fot. 20 Centaury Fox

Genialnym reżyserom – dodaje Jacek Drewnowski, redaktor naczelny magazynu „Star Wars Komiks”, tłumacz i miłośnik fantastyki – przy istotnym udziale H.R. Gigera udało się stworzyć historie odwołujące się do naszych najgłębszych lęków i w przemyślany sposób wykorzystujące archetypy, a na potrzeby tych historii – intrygujące fantastycznonaukowe uniwersum. Ten fascynujący, pełen grozy świat ma ogromny potencjał i trudno się dziwić, że zyskał wielu miłośników – a co za tym idzie, jest eksploatowany, a zarazem ubogacany w rozmaitych mediach. Wszak my, fani popkultury, tego właśnie oczekujemy.

Nie tylko obcy…

Niezniszczalność obcych pozwala umieścić ksenomorfy w zasadzie dowolnym uniwersum – zauważa Piotr Gnyp. – Ich zdolności adaptacyjne i możliwość kosmicznych podróży łatwo tłumaczą pojawienie się tych obcych w kolejnych światach – dodaje. – Uniwersum „Obcego” było intrygującym szkicem, który aż prosił się o wypełnienie nowymi treściami – uzupełnia Marcin. Ksenomorfy zaczęły robić karierę, stały się gwiazdami komiksów z Batmanem, Supermanem i Terminatorem (sic!) oraz gier z Predatorem. Inną próbą uzupełnienia tego świata był „Prometeusz”. Chyba jednak najwyższy czas przestać traktować obcych jak bekon, bo nawet jeśli pasują do wszystkiego, to najlepiej sprawdzają się w konflikcie ze zwykłymi ludźmi. – Dwa pierwsze filmy to dzieła wybitne, do których licznym naśladowcom nie udało się nawet zbliżyć – przypomina Jacek.

Kadr z filmu "Obcy: Przymierze". Fot. 20 Centaury Fox

Kadr z filmu "Obcy: Przymierze". Fot. 20 Centaury Fox

Potwierdza to także Jacek Weichert, szef kategorii Kultura w Allegro. – „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” oraz „Obcy decydujące starcie” to dwa najlepiej sprzedające się tytuły z całej serii „Obcego”. Jestem ciekaw, jak poradzi sobie najnowsza część „Obcy: Przymierze” – dodaje.  

Kolejne obrazy nie były już tak ciepło przyjęte, choć za sterami stanęli znani twórcy – David Fincher (jego kolejnym dziełem było „Siedem”) czy Jean-Pierre Jeunet (osławiony sukcesem „Miasta zaginionych dzieci”). Ostatnia odsłona opowieści o Ellen Ripley zakończyła cykl nie tak jak fani się spodziewali. Tym bardziej że jej za scenariusz znów odpowiadał Dan O'Bannon, któremu pomagał m.in. Joss Whedon, twórca niesamowitej Buffy, teraz bardziej znany za sprawą „The Avengers”.

Poza klasycznym cyklem o ksenomorfach, opowiadającym losy Ellen Ripley (słynna postać grana przez Sigourney Weaver), w skład którego wchodzą „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, „Obcy – decydujące starcie”, „Obcy 3” i „Obcy: Przebudzenie”, przerażające istoty wystąpiły także w obrazach „Obcy kontra Predator” i „Obcy kontra Predator 2” (gdzie walczyły ze słynnymi pozaziemskimi myśliwymi). W „Prometeuszu” pojawiał się byt zbliżony do ksenomorfa, a w nadchodzącym „Obcy: Przymierze” zapewne będziemy mieli do czynienia z kolejną wersją tych stworów. A do historii Ellen być może powróci Neill Blomkamp, który zachwycił fanów „Dystryktem 9”.

Niezwykłe początki

Warto na zakończenie wspomnieć, że choć biomechaniczny wygląd obcych zrodził się w niezwykłej wyobraźni Gigera, to stwory te miały kilku ojców. Nad stroną wizualną filmu pracowali również rysownik Chris Foss i komiksiarz Jean Giraud. Scenariusz całej historii stworzył Dan O'Bannon. Cała wymieniona czwórka brała udział w pracach nad ekranizacją powieści Franka Herberta „Diuna”. Ta nigdy niedokończoną superprodukcja Alejandro Jodorowsky’ego przyczyniła się do powstania takich filmowych serii jak „Obcy”, „Gwiezdne wojny” czy „Terminator”. Ale to temat na zupełnie inną opowieść...

Opracowanie graficzne DB Creative Factory

Tomek Kreczmar

nerdica.pl

magazyn@allegro.pl