Kiedy na początku XXI wieku Andy Moone tworzył markę Księżniczek Disneya, wiedział, że to pomysł z potencjałem, ale nie przypuszczał, że dekadę później będzie wart już ponad 4 miliardy dolarów! Dziś franczyza jest jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć studia Disneya, a podobizny jedenastu Księżniczek Disneya zdobią kilkadziesiąt tysięcy różnych produktów. 

Księżniczki jako marka zadebiutowały w 2000 roku. Premiery nie poprzedziły szeroko zakrojone badania, nie było też dużej kampanii reklamowej, a mimo to w 2001 roku wygenerowały około 300 milionów dolarów przychodu. Początkowo księżniczek było dziewięć, a jedną z nich była wróżka Dzwoneczek znana z opowieści o przygodach Piotrusia Pana. Ta jednak dosyć szybko została usunięta z grona Księżniczek i przez długi czas franczyza opierała się na postaciach Królewny Śnieżki, Kopciuszka, Aurory („Śpiąca Królewna”), syrenki Arielki („Mała Syrenka”), Belli („Piękna i bestia”), Dżasminy („Aladyn”), Pocahontas i Mulan.

W 2010 roku do tego grona dołączyła Tiana („Księżniczka i żaba”), a w kolejnych latach tytułu Księżniczek Disneya doczekały się także Roszpunka („Zaplątani”) i Merida („Merida Waleczna”). Dziś Księżniczki Disneya są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dziecięcych bohaterek mających swoje filmy, seriale, książki, komiksy, gry wideo a nawet atrakcje w parkach rozrywki.

Księżniczki Disneya budzą emocje i zapewne przez długie lata to się nie zmieni. Warto więc tę markę lepiej poznać. Dlatego też przygotowaliśmy dla was allegrowy ranking popularności Księżniczek Disneya.

11. TIANA („Księżniczka i żaba”)

Bohaterka filmu „Księżniczka i żaba”, czterdziestej dziewiątej pełnometrażowej animacji studia Disneya oraz pierwsza, i jak do tej pory jedyna, Afroamerykanka w gronie Księżniczek. Tiana jest skromną i ciężko pracującą kelnerką marzącą o otwarciu własnej restauracji. Przypadkowe spotkanie z zamienionym w żabę księciem Naveenem staje się dla niej początkiem wielkiej przygody i wielkiej miłości.

10. ŚNIEŻKA („Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”)

Księżniczka, którą znają wszyscy, a zarazem główna bohaterka pierwszego pełnometrażowego filmu animowanej przez studio Walta Disneya jeszcze w 1937 roku. Świat poznał ją dzięki braciom Wilhelmowi i Jacobowi Grimmom, którzy historię Śnieżki, złej macochy i siedmiu krasnoludków opublikowali w wydanym w 1812 roku zbiorze zatytułowanym „Baśnie braci Grimm”. Królewna Śnieżka jest pierwszą Księżniczką Disneya oraz pierwszą fikcyjną bohaterką filmową, która doczekała się własnej gwiazdy w hollywoodzkiej Alei Sław.

9. MULAN („Mulan”)

Bohaterka animowanego filmu z 1998 roku będącego swobodną adaptacją liczącej ponad półtora tysiąca lat chińskiej legendy o młodej dziewczynie, która w męskim przebraniu służyła w wojsku, wykazując się męstwem i odwagą oraz dochodząc do wysokiego stanowiska oficerskiego. W disnejowskiej interpretacji Mulan jest piękną choć sympatycznie niezdarną dziewczyną, którą do bohaterskich czynów pcha troska o własnego ojca.

8. AURORA („Śpiąca królewna”)

Główna bohaterka animowanego filmu z 1959 roku, który dziś uznawany jest za klasykę, ale ponad 50 lat temu prawie doprowadził do bankructwa studio Disneya. Chłodne przyjęcie ze strony krytyków oraz słabe wyniki box office sprawiły, że przez kolejnych 30 lat wytwórnia nie zrealizowała żadnej adaptacji baśni. Aurora jest wzorowana na postaci królewny z baśni napisanej przez Charlesa Perraulta jeszcze w XVII w., choć najwcześniejsze wersje jej historii datowane są na XIV wiek.

7. POCAHONTAS („Pocahontas”)

Bohaterka uhonorowanego dwoma Oscarami filmu animowanego z 1995 roku, jednej z najgłośniejszych i najbardziej dochodowych produkcji studia Disneya. Wzorowana na autentycznej postaci indiańskiej księżniczki Pocahontas jest jednocześnie pierwszą i jedyną rdzenną Amerykanka w gronie Księżniczek Disneya.

6. DŻASMINA („Aladyn”)

Wzorowana na postaci z „Baśni Tysiąca i Jednej Nocy” księżniczka Dżasmina jest bohaterką trzech filmów o przygodach Aladyna i niebieskiego dżina, jednych z najzabawniejszych produkcji studia Disneya. W pierwszej wersji scenariusza miała być zepsutą i rozpieszczoną córką sułtana, ale ostatecznie świat poznał ją jako odważną, opiekuńczą i, oczywiście, piękną towarzyszkę Aladyna. Twórcą jej wizerunku jest animator Mark Henn, który projektując Dżasminę, inspirował się wyglądem swojej siostry, uhonorowanej Oscarem aktorki Jennifer Connelly.

5. MERIDA („Merida Waleczna”)

Pierwsza i jedyna jak do tej pory Księżniczka Disneya pochodząca z kadrów filmu wyprodukowanego przez studio Pixar. Jedyna, która nie ma swojego „chłopaka”. I jedyna, która w filmie nie śpiewa żadnej piosenki. Merida jest nastoletnią córką szkockiego króla Fergusa, a jej wybuchowy charakter i upór stają się początkiem dramatycznych wydarzeń. Merida jest także jedną z nielicznych Księżniczek Disneya, o której ciepło wyrażają się feministki.

4. BELLA („Piękna i bestia”)

Bohaterka uhonorowanej dwoma Oscarami animacji z 1991 roku oraz tegorocznego przeboju kinowego „Piękna i bestia” z Emmą Watson w roli głównej. Jej pomysłodawczynią jest scenarzystka Linda Woolverton, która postać Belli stworzyła na podstawie bohaterki klasycznej francuskiej baśni autorstwa Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. W jej interpretacji ukochana Bestii jest niezależną, inteligentną i świadomą swojej wartości feministką. Bella jest jedyną animowana bohaterką, która trafiła na przygotowaną przez Amerykański Instytut Filmowy w 2003 roku listę stu najwspanialszych filmowych postaci wszech czasów.

3. ROSZPUNKA („Zaplątani”)

Dziesiąta w kolejności Księżniczka Disneya, bohaterka nominowanej do Oscara animacji „Zaplątani” będącej swobodną adaptacją baśni braci Grimm. Roszpunka jest nieświadomą swojego arystokratycznego pochodzenia księżniczką wychowaną przez złą czarownicę Matkę Gertrudę, która przez kilkanaście lat trzymała ją zamkniętą w wysokiej wieży. Dzięki przystojnemu awanturnikowi Julianowi i wyjątkowo długim włosom Roszpunka ucieka swojej porywaczce, rozpoczynając największą przygodę swojego życia. Roszpunka jest pierwszą bohaterką filmu zrealizowanego w technice animacji komputerowej, która trafiła do grona Księżniczek Disneya.

2. ARIEL („Mała Syrenka”)

Bohaterka nagrodzonej dwoma Oscarami animacji z 1989 roku będącej swobodną adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Choć „Mała Syrenka” odniosła olbrzymi sukces i otworzyła nowy rozdział w historii studia Disneya, sama Arielka nigdy nie była ulubienicą krytyków, którzy zarzucali jej, że jest zbyt przywiązana do mężczyzn. Nie przeszkodziło jej to w zostaniu jedną z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek w historii wytwórni.

1. KOPCIUSZEK („Kopciuszek”)

Kopciuszek w światku Disneya pojawił się w roku 1950 za sprawą nominowanej do trzech Oscarów pełnometrażowej animacji, która w 2015 roku doczekała się udanego aktorskiego remake’u z Lily James w roli tytułowej. Jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych baśniowych księżniczek z czasem doczekała się nawet statusu ikony mody, ale Christian Louboutin zaprojektował w 2012 roku buty inspirowane jej słynnymi szklanymi pantofelkami. Kopciuszek jest także bohaterką dwóch animacji opowiadających o tym, co wydarzyło się już po tym, jak odnalazła swojego księcia, zatytułowanych „Kopciuszek II. Spełnione marzenia” oraz „Kopciuszek III. Co by było, gdyby…”.

Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl