Summer e-Xperience w Allegro to nie tylko zwykły program stażowy dający płatne zajęcie podczas wakacji. To przede wszystkim szansa dla tych, którzy potrafią odpowiednio wykorzystać dane im możliwości, by zdobyć wiedzę i doświadczenie. Dla niektórych to także początek pełnej wyzwań ścieżki kariery w największym serwisie e-commerce’owym w Polsce.

Summer e-Xperience każdego roku przyciąga kilkadziesiąt utalentowanych i pełnych zapału osób, które na dwa miesiące stają się częścią Allegro. I choć przeznaczeniem programu stażowego nie jest rekrutacja do pracy w Allegro, to wielu stażystom udaje się zostać tu na dłużej. Jak? Kluczem jest zaangażowanie, efekty pracy i odrobina szczęścia w postaci wakatu w danym zespole. Zapytaliśmy byłych uczestników programu stażowego o to, jak potoczyła się ich dalsza kariera w firmie.

Joanna Lempart, która obecnie pracuje w dziale Brand Managementu, dokładnie pamięta dzień, w którym dowiedziała się o tym, że dostała się na staż do Allegro: – To był rok 2011. Telefon, że się dostałam na staż, odebrałam godzinę po obronie pracy dyplomowej z komunikacji marketingowej na UEP – wspomina. To były czasy, gdy staż nie nazywał się jeszcze Summer e-Xperience.

Lempart.jpg

Joanna dostała się do zespołu kreacji w ramach działu marketingu i objęła stanowisko stratega. Dzisiaj jest seniorem w zespole Brand Managementu. – Opiekuję się jednym z najważniejszych zasobów w firmie, jakim jest marka Allegro. Poza strategią w moich kompetencjach znajdują się także badania konsumenckie i realizacja kampanii dla marki i poszczególnych kategorii produktowych – opowiada. Z jakich projektów jest najbardziej dumna? – Etnografia mobilnych użytkowników, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć motywację do zakupów w tym kanale i przełożyła się na rozwiązania na platformie. Drugi projekt to projekt segmentacji konsumentów, dzięki któremu odeszliśmy od tradycyjnego podziału na rzecz dynamicznego postrzegania rynku. Dumna jestem także z kolejnej odsłony kampanii wizerunkowej „Czego szukasz”, która wkrótce pojawi się online. Warto tu wspomnieć także o strategicznym projekcie związanym z pozycjonowaniem marki Allegro, którego efekty niedługo będzie można doświadczyć – wymienia Asia.

Jakub Kośmider swój staż w Allegro rozpoczął w lipcu 2012 roku w ówczesnym dziale o nazwie Produkt. – W trakcie stażu zapoznawałem się z podziałem Allegro, pracami poszczególnych zespołów developerskich i tym, jak wygląda praca Product Managera. Po stażu zostałem przyjęty do firmy na stanowisko Junior Product Managera i razem z Piotrem, Elą i Radkiem pracowaliśmy nad dwoma ważnymi projektami w zespole produktowym Volta. Pierwszym było wdrożenie nowego layoutu (Vela) dla wszystkich krajów. Działo się to w lutym 2013 r. Drugi polegał na „uallegrowieniu” starej strefy marek.

Kuba.jpg

Potem Jakub pracował z zespołami Lambda (listingi ofertowe) i Alfa (strona główna i show item) jako Product Owner, czyli osoba decydująca o kierunkach rozwoju funkcji serwisu, z których na co dzień korzystają użytkownicy Allegro. To zajęcie bardzo mu odpowiadało. Jak wspomina, w grudniu 2014 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował nad początkami warszawskich finansów, mocno wspieranych przez zespół Kappa (obsługa finansów w IT). – Stworzyliśmy tutaj trzy zespoły: Merkury – zajmujący się fakturami i billingami; Saturn – narzędziami cennikowymi; Jowisz – odpowiedzialny za zniżki dla sprzedawców oraz faktury. Z dwoma ostatnimi dość długo pracowałem jako Product Owner. Później zacząłem współpracę z zespołem Apollo nad narzędziami polityki cenowej Allegro – opowiada Jakub. Czym się zajmuje teraz? – Właśnie zaczynam nowy rozdział w logistyce, ciekawe, co przede mną – zastanawia się.

Anna Śmiałek swoją przygodę z Allegro zaczęła stażem Summer e-Xperience w lipcu 2016 roku, czyli ponad 9 miesięcy temu, w obszarze HR, w zespole HR Generalistów. – Na początku moje obowiązki związane były głównie ze wsparciem rekrutacji mojego zespołu oraz poznaniem Allegro. Po zaledwie trzech tygodniach samodzielnie prowadziłam projekty rekrutacyjne, po dwóch miesiącach stażu zdecydowano się ze mną współpracować na stałe. Dziś mogę powiedzieć, że przez te dziewięć miesięcy, od początku stażu, wiele się nauczyłam, ale również poczułam, że mi zaufano – mówi Ania. Czym zajmuje się w Allegro obecnie? – Teraz prowadzę samodzielnie rekrutacje, biorę udział w wielu projektach HR i przede wszystkim pracuję ze świetnym zespołem, dla którego dzielenie się wiedzą i dobra atmosfera są na porządku dziennym. Wysyłając wtedy swoje CV, w najśmielszych snach nie przewidziałabym takiego scenariusza – wspomina.

AniaSmialek.jpg

W tym samym roku, co Anna, i dzięki temu samemu programowi na staż do Allegro dostała się Małgorzata Mitura. Jej historia jest o tyle zaskakująca, że Gosia miała pracę i etat i bez zastanowienia zrezygnowała ze stabilnego zatrudnienia po to, aby nabyć nowych umiejętności właśnie podczas Summer e-Xperience. – Do Allegro przyszłam „z handlu”. Przez dwa miesiące – lipiec i sierpień 2016 roku – byłam stażystką w zespole PR, ale ostatecznie i tak „w handlu” wylądowałam, z tym że tym razem online'owym – opowiada Gosia. Obecnie od pół roku jest merchandiserem w kategorii Kultura i rozrywka w oficjalnym sklepie Allegro i chociaż może na pierwszy rzut oka nie bardzo to ze sobą się łączy, to wbrew pozorom właśnie staż się do tego przyczynił. – Jestem chyba jedyną osobą z naszej edycji Summer e-Xperience, która tak „drastycznie” zmieniła obszar po stażu, ale nie uważam, aby czas w PR był w jakikolwiek sposób stracony – wręcz przeciwnie. Dzięki temu poznałam firmę z różnych perspektyw, mogłam wejść w jej strukturę i ją zrozumieć, ale też nauczyłam się bardzo dużo o komunikacji, szczególnie tej wewnętrznej – wspomina.

Gosia.jpg

Na staż do Allegro można dostać się też w innym sposób, niż tylko wziąć udział w procesie tradycyjnej rekrutacji. To często nagroda w różnych konkursach organizowanych przez Allegro, np. w tym roku hackathon BrainCode był taką szansą dla uczestników z zewnątrz. Dowodem na to jest historia Michała Idzikowskiego, który swój staż wygrał w Mistrzostwach Polski NetMastersCup. – Trafiłem najpierw do zespołu Compliance, gdzie okazało się, że pomogłem im swoją wiedzą techniczną i zaraz po tym, jak zauważyli, że lepszy ze mnie programista niż Excel-specjalista, polecono mnie zespołowi pyLabs. W tym właśnie zespole okazało się, że jest miejsce dla takiej osoby jak ja, więc zostałem na okres próbny. Po tym czasie zatrudniono mnie na stanowisku Junior Software Engineer – wspomina Michał i zdradza na koniec, że jest z tego bardzo zadowolony.

Historie Joanny, Ani, Małgosi, Jakuba i Michała to dowód na to, że warto starać się o staż w Allegro, bo może to być początek niezwykłej kariery w największej firmie technologicznej w Polsce, ale także początek fascynującej przygody. Tu pracownik nie jest ograniczony jednym stanowiskiem i jednym biurkiem – jego zainteresowania, wiedza i możliwości mogą być wykorzystywane w wielu zespołach.

To co, chcesz spróbować? Jak zgłosić się na staż do Allegro, dowiesz się z artykułu: Włącz się i zacznij staż w Allegro. Masz czas tylko do 28 kwietnia.

Anna Gardyniak

magazyn@allegro.pl