Choć docierają do nas informacje o spadku czytelnictwa książek w Polsce, to dane z Allegro wskazują, że kupujemy więcej książek. Tak dzieje się już od 4 lat.

–  Allegro, mimo niewielkiego spadku liczby wystawianych ofert w 2016 roku, pozostaje największą księgarnią internetową w Polsce – mówi Jacek Weichert, szef działu Kultura i rozrywka w Allegro. – Tylko tutaj klient może zamówić nową książkę w przedsprzedaży i jednocześnie wylicytować pierwsze wydanie cennych pozycji archiwalnych. Tak szeroka oferta dostępna jest na Allegro dzięki sprzedawcom. Wielu z nich założyło swój biznes na Allegro i rosło wraz z serwisem, stopniowo specjalizując się w wybranym asortymencie. Swoje miejsce znaleźli m.in. Korob (podręczniki), Tezeusz (książka używana) czy Helion (książki specjalistyczne). Na Allegro swoje konta mają również najwięksi dystrybutorzy na rynku książki, zapewniając stały dostęp do nowości. Są to m.in. Azymut, Platon oraz Olesiejuk. Obecne są również sklepy samych wydawców, np. PWN, Znak, Nasza Księgarnia, Cztery Głowy czy Świat Książki – podsumowuje Jacek Weichert i dodaje, że na Allegro sprzedają również księgarnie, np. Albertus z Poznania czy Koliber z Gdańska.

Allegro to również miejsce wydawniczych fenomenów. Szczególnym zjawiskiem jest sprzedaż książek przez samych autorów, fundacje lub niszowe wydawnictwa, które potrafią osiągnąć spore wolumeny sprzedaży. W 2016 roku do największych hitów należały książki: „Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji”, „Treat Yourself Awesome” oraz „Lisie sprawy. Kalendarz 2017”.

W 2016 na Allegro odbyło się kilkanaście dużych premier. Największa z nich to bez wątpienia przedsprzedaż książki „Harry Potter i przeklęte dziecko” wydawnictwa Media Rodzina, którą klienci zamówili w liczbie ponad czterech tysięcy egzemplarzy. Książka miała premierę w sobotę, a za jej dostarczenie do klientów odpowiadała Sowia Poczta DHL. – Na Allegro coś specjalnie dla siebie znajdą też fani autorów – tu znaleźć można egzemplarze opatrzone własnoręcznym podpisem Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk, Magdaleny Kostyszyn lub Wojtka Drewniaka – dodaje Urszula Malinowska z działu Książki i Komiksy.

W 2016 roku sprzedaż książek na Allegro wzrosła o 50 tysięcy egzemplarzy do 6,9 miliona.

2016_allegro_books_slajdy-03.png

Jednocześnie spada – i to już drugi rok – dzienna liczba dostępnych ofert. Dlaczego? Rok wcześniej wskazywaliśmy, że prawdopodobną przyczyną była optymalizacja działań sprzedawców. W 2016 wpływ na to miała także prawdopodobnie mniejsza liczba czynnych księgarni w Polsce, a co za tym idzie – mniejsza liczba wystawianych przez nie ofert.

2016_allegro_books_slajdy-04.png

Jednak udział sprzedaży nowych książek od profesjonalnych księgarzy i dystrybutorów to nadal 69%, a więc ogólne zmniejszenie się liczby księgarni nie wpłynęło na strukturę sprzedaży na Allegro – nadal najczęściej przychodzimy tu po książki nowe, a używane to mniej niż 1/3. 

2016_allegro_books_slajdy-07.png

Na zbliżonym poziomie jak w 2015 roku utrzymała się sprzedaż podręczników – ich udział spadł o mniej niż jeden punkt procentowy do 13,13%. 

2016_allegro_books_slajdy-05.png

Znów nieco więcej jest kobiet wśród kupujących, ale różnica w stosunku do mężczyzn jest nadal nieznaczna.

2016_allegro_books_slajdy-08.png

W 2016, podobnie jak rok wcześniej średnio na minutę sprzedawało się 13 egzemplarzy. Niższy odsetek allegrowiczów kupujących książki wynika ze zwiększenia się liczby użytkowników serwisu, obecnie jest ich już ponad 16 milionów miesięcznie (dane PBI/Gemius Megapanel, marzec 2017).

2016_allegro_books_slajdy-06.png

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl