Nie ma supermocy, ale umie posłużyć się każdą bronią wymyśloną przez człowieka. Do działania popycha go niekończąca się żądza zemsty i nienawiść do przestępców. Punisher od ponad 40 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych komiksowych bohaterów uniwersum Marvela. Właśnie ukazał się pierwszy tom jego najlepszych komiksowych przygód. 

Punisher przyszedł na świat w 1974 roku, w czasach, kiedy przestępczość z użyciem broni była za oceanem problemem znacznie poważniejszym niż teraz, i w tym samym roku, kiedy na ekrany kin wszedł film „Życzenie śmierci” z Charlesem Bronsonem. W komiksowych kadrach zadebiutował w 129. numerze „The Amazing Spider-Man”, a w latach 80., czasach największej popularności, był jednocześnie bohaterem aż czterech różnych serii.

Śmierć jest litością

Naprawdę nazywa się Frank Castle. Jest weteranem wojny w Wietnamie, byłym członkiem Marines, mistrzem sztuk walk, znakomitym taktykiem i specjalistą od walk partyzanckiej. Do walki ze zbrodnią pchnęła go rodzinna tragedia. Jego żona i dwójka dzieci zostali zamordowani w nowojorskim Central Parku po tym, jak stali się przypadkowymi świadkami zabójstwa dokonanego przez członków mafii. Opętany żądzą zemsty Frank, podobnie jak Paul Kersey w „Życzeniu śmierci”, wypowiedział wojnę przestępczości. Jako Punisher, mściciel z wymalowaną na klatce piersiowej białą czaszką, od ponad 40 lat sieje spustoszenie wśród złoczyńców, a jego ofiary liczone są już w tysiącach.

punisher-max-plansza-3.jpg

Punisher jest zupełnie inny niż ci wszyscy superbohaterowie z nadnaturalnymi mocami. Podobnie jak Batman, to zwykły człowiek, który swoje „sukcesy” odnosi dzięki własnym umiejętnościom. Bezwzględnie walczy ze złem w myśl wyznawanej przez siebie zasady: „jeśli jesteś winny, jesteś martwy”. Chyba każdy z nas, czytając w gazetach o okropnych zbrodniach, doświadczył pokusy podobnego działania. Krucjata Punishera bezpośrednio koresponduje z tą stroną naszej świadomości, do której nie lubimy się przyznawać – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Karol Janson, właściciel komiksowego sklepu Geek Zone oraz wydawnictwa Planeta Komiksów.

Choć już w latach 70. Punisher cieszył się popularnością wśród fanów, własnej serii doczekał się dopiero w następnej dekadzie, na fali panującej w owym czasie mody na komiksowych antybohaterów. Na przełomie lat 80. i 90. Frank Castle był jednym z najpopularniejszych bohaterów uniwersum Marvela, ale w połowie lat 90. jego gwiazda zaczęła gasnąć. W 1995 roku wszystkie poświęcone mu tytuły zostały skasowane, a wydawnictwo rozpoczęło rozpaczliwe próby przywrócenia Punisherowi dawnej popularności. W ciągu kolejnych lat Frank Castle stał się szefem mafii walczącym z drużyną X-Men (w serii „Punisher” publikowanej w ramach imprintu „Marvel Edge”), a później wskrzeszonym ze zmarłych nadnaturalnym agentem na usługach Nieba (w miniserii „The Punisher: Purgatory”).

Winni zostaną ukarani

Pomysł uczynienia z Punishera anielskiego agenta do zadań specjalnych spotkał się z lawinową krytyką fanów. Przez krótki czas wydawało się, że Frank Castle może w ogóle zniknąć z uniwersum Marvela, ale wtedy postacią zainteresowali się scenarzysta Garth Ennis i rysownik Steve Dillon. W roku 2000 byli komiksowymi megagwiazdami, a ich publikowana przez pięć wcześniejszych lat seria „Kaznodzieja” do dziś uznawana jest za jedno z największych osiągnięć w historii medium. W latach 2000-2001 duet ten stworzył miniserię „Punisher. Witaj ponownie Frank”, w której przywrócili czytelnikom Punishera takiego, za jakim tęsknili. „Witaj ponownie Frank” to wybuchowa mieszanka dynamicznej akcji, brutalności i czarnego humoru, która sprawiła, że najsłynniejszy marvelowski mściciel powrócił na szczyt.

punisher-max-plansza-2.jpg

Sukces wydawnictwa spowodował, że Punisher ponownie doczekał się własnej serii komiksowej, nad którą przez kilka kolejnych lat pracowali głównie Steve Dillon i Garth Ennis. W 2004 roku ten ostatni zaczął tworzyć przygody Franka Castle’a w ramach imprintu „MAX”. Linia wydawnicza zainicjowana trzy lata wcześniej serią „Jessica Jones”, pierwszym w historii komiksem rozpoczynającym się od słowa „k***a”, była adresowana do dorosłych czytelników, a tworzący w jej ramach autorzy nie byli zobowiązani do przestrzegania zasad narzucanych im przez Comics Code Authority – nieistniejącej już dziś rady oceniającej komiksy pod kątem ich szkodliwości dla dzieci. Pod jej szyldem Garth Ennis stworzył przygody Punishera, które dziś uznawane są za najlepsze w historii bohatera.

Punisher w wydaniu Ennisa jest po prostu człowiekiem. Czuje, myśli, reaguje. Nie jest psychopatą, a wyszkolonym żołnierzem, który walce ze zbrodnią podporządkował całe swoje życie, przez co skazał się na samotność. W tej serii nic nie jest czarno-białe. Nie ma w niej superbohaterów wraz z ich ideałami i nawet motywy działania Punishera bywają dyskusyjne − tłumaczy Karol Janson.

punisher-max-plansza-1.jpg

W sumie Garth Ennis napisał scenariusze do 60 zeszytów „Punisher MAX”. Wszystkie zostaną opublikowane w ramach zapoczątkowanego właśnie przez Egmont. Tylko w tym roku ukażą się trzy tomy „Punisher MAX”, a w każdym znajdzie się 12 zeszytów serii.

Ci, którzy zło czynią, dobrze mnie poznają

Mimo olbrzymiej popularności, Punisher nie miał szczęścia do ekranizacji. Pierwszy film o jego przygodach powstał w 1989 roku, a w rolę Franka Castle’a wcielił się będący wtedy u szczytu popularności Dolph Lundgren. Choć w tej produkcji kostium Punishera pozbawiono charakterystycznej białej czaszki, a obraz został zmiażdżony przez krytyków, dziś ma spore grono oddanych fanów.

Na duży ekran bohater powrócił dopiero w 2004 roku w filmie „Punisher” Jonathana Hensleigha w dużym stopniu inspirowanym miniserią „Witaj ponownie Frank”. W postać Franka Castle’a wcielił się Thomas Jane, a jego głównego przeciwnika gangstera Howarda Sainta zagrał John Travolta. Wyprodukowany za 33 miliony dolarów film, mimo fatalnych recenzji, odniósł umiarkowany sukces komercyjny w kinach, ale znakomicie sprzedał się na płytach DVD.

Przez jakiś czas planowano nawet jego kontynuację, ale kiedy kolejni autorzy nie mogli poradzić sobie ze scenariuszem, producenci zdecydowali się na restart serii. Tak powstał film „Punisher: Strefa wojny” z Rayem Stevensonem w roli głównej. Znacznie brutalniejszy od poprzedniego również nie zyskał przychylności krytyków, a w dodatku okazał się finansową katastrofą.

Do świata filmu Punisher powrócił na dobre dopiero w ubiegłym roku dzięki Netflixowi. Frank Castle był jednym z głównych bohaterów drugiego sezonu udanego serialu „Daredevil” produkowanego przez giganta VOD. W postać Punishera wcielił się Jon Bernthal, a jego rola tak spodobała się fanom i krytykom, że jeszcze w tym roku na platformie Netflix zadebiutuje serial „The Punisher”.

5 najpopularniejszych komiksów o Punisherze na Allegro (ranking ułożyliśmy od miejsca ostatniego do pierwszego):

5. PUNISHER: FRANKEN-CASTLE

Zbiorcze wydanie nieopublikowanej jeszcze w Polsce historii wymyślonej przez Ricka Remendera. Frank Castle zostaje zabity przez mutanta Dakena, syna Wolverine’a. Jego ciało trafia w ręce wampira Morbiusa, który przywraca go do życia w formie istoty przypominającej potwora dra Frankensteina. Upokorzony Punisher poprzysięga zemstę swojemu zabójcy.

4. PUNISHER: ROK PIERWSZY

punisher-max-okładka.jpg

Czteroodcinkowa miniseria napisana przez Dana Abnetta i Andy’ego Lanninga a narysowana przez Dale’a Eagleshama. W Polsce opublikowana w 1996 roku przez TM-Semic. „Punisher: Rok pierwszy” to klasyczna opowieść o „narodzinach” komiksowego bohatera. Historia dramatycznych wydarzeń, które sprawiły, że Frank Castle stał się Punisherem i jego zemsty na zabójcach żony i dwójki dzieci.

3. PUNISHER: BORN

punisher-born.jpg

Wydana w ramach imprintu MAX czterodocinkowa miniseria scenarzysty Gartha Ennisa i rysownika Daricka Robertsona traktująca o wydarzeniach z młodości Franka Castle’a, z czasów gdy ten służył w Wietnamie. Brutalna, okrutna i makabryczna opowieść o wojnie oraz przemianie głównego bohatera ze „zwyczajnego” żołnierza w bezwzględną maszynę do zabijania.

2. PUNISHER: THE ESSENTIAL, CZ. 1

Opublikowany w 2006 roku przez wydawnictwo Mandragora olbrzymi, liczący ponad 500 stron zbiór kilkudziesięciu zeszytów komiksowych opowiadających o pierwszych przygodach Punishera. Gościnnie w albumie pojawiają się Spider-Man, Kapitan Ameryka i Daredevil.

1. PUNISHER: WITAJ PONOWNIE FRANK

punisher-witaj-ponownie-okładka.jpg

Klasyczna miniseria Gartha Ennisa i Steve’a Dillona, która przywróciła Punisherowi utraconą popularność. Po długiej nieobecności Frank Castle powraca do Nowego Jorku, gdzie wypowiada wojnę mafijnej rodzinie Gnuccich. Wkrótce ulice miasta spływają krwią, a co więcej pojawiają się na nich naśladowcy Punishera. Komiks dostępny jest w Polsce w dwóch wydaniach: Mandragory, z formie 12 zeszytów wydanych w latach 2003-2005 i jednotomowego wydania kolekcjonerskiego z 2005 toku oraz w dwutomowej edycji opublikowanej w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela wydawnictwa Hachette.

Ilustracje: materiały prasowe; opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl