Allegro to także zakupy na raty: jest szybciej, łatwiej i bez zbędnych formalności. Sami zobaczcie, jak to wygląda.

Na raty na Allegro mogą kupować wszyscy użytkownicy, z wyjątkiem użytkowników kont Junior, Firma, instytucji charytatywnych, użytkowników niezarejestrowanych oraz zablokowanych. Ponieważ sprzedający nie jest stroną umowy, którą zawieramy, możemy zakupy robić jednocześnie u kilku sprzedawców i wziąć tylko jedną pożyczkę. – Allegro współpracuje aktualnie z trzema partnerami pożyczkowymi: Alior Bankiem, mBankiem oraz Kreditech Polska Sp. z o.o. – dodaje Łukasz Gomółka, menedżer produktu w Allegro.

Trzeba pamiętać, że raty są dostępne tylko przy zakupach przez koszyk. Nie można z nich skorzystać w licytacjach ani transakcjach "kup teraz". Oprócz tego na raty nie można kupić przedmiotów w kilkunastu kategoriach produktowych. Chodzi o takie przedmioty jak np. broń, zwierzęta, leki bez recepty, bilety czy także kategorie ogłoszeniowe. Na raty nie kupimy także jedzenia.

Dla sprzedającego wystawienie przedmiotu, który można kupić na raty, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi czynnościami. Co więcej – sama transakcja jest dla niego zupełnie przezroczysta – za wystawiony przedmiot wpływają środki od kredytodawcy tak jak w zwykłej transakcji od kupującego i na tym kończy się styczność sprzedającego z ratami.

Allegro raty to naprawdę działa_2 (2).jpg

Jak szybko sprzedający otrzymuje wpłatę? Cały proces, od złożenia wniosku o raty przez decyzję banku, zakup, do wpłynięcia pieniędzy na konto sprzedającego trwa maksymalnie kilkanaście minut. Oczywiście ten czas zależy od kilku czynników zewnętrznych, np. czasu oczekiwania na wpłynięcie przelewu weryfikacyjnego. W weekendy może to zatem potrwać nieco dłużej. Nic więc dziwnego, że na raty raczej nie kupuje się w soboty i niedziele. Prawie 1/4 zakupów ratalnych przypada na... poniedziałek, a ponad połowa dzieje się do środy włącznie. Trzeba też pamiętać, że zdarzają się przypadki nieotrzymania kredytu, a najczęstszym powodem jest  brak zdolności kredytowej kupującego. Bywają jednak również dni wyjątkowe. Rekordową liczbę wniosków złożono 14 marca 2016 roku. Tego dnia ponad 3000 osób cieszyło się udanym zakupem ratalnym.

Bez kompromisu

 Dzięki ratom kupujący często decyduje się na wybranie droższego produktu, ponieważ mniej odczuwa zakup w domowym budżecie, a należną kwotę może rozbić nawet na 36 niskich comiesięcznych płatności – wyjaśnia Łukasz Gomółka. Spójrzmy na tę kwestię nieco z boku: ile razy wybieraliśmy tani produkt, wiedząc, że nie spełnia on naszych oczekiwań, lecz po prostu nie stać nas na nic lepszego? Każdy z nas zna z pewnością takie kompromisy. Czemu więc im się poddawać, skoro można np. wybrać swój wymarzony smartfon? – Taka forma jest bardzo wygodna, ponad połowa naszych użytkowników po pierwszym udanym zakupie wraca w przyszłości po kolejne – mówi menedżer.

Raty mają płeć

Kto chętniej kupuje na raty? Okazuje się, że miłośnicy kupowania na kredyt mieszkają głównie na Marsie, a nie na Wenus. Mężczyźni wydają na zakupy ratalne średnio o 17% więcej niż kobiety. Co więcej, panowie stanową aż 69% kupujących na raty. Panie zaś wybierają zakupy z nieco innych półek. Wypada również dodać, że dla 26% kupujących zakup ratalny był najdroższym zakupem na Allegro w ich historii. Wszystkie te dane statystyczne pochodzą z okresu styczeń 2016–marzec 2017.

Allegro raty to naprawdę działa_1 (2).jpg

Kupować czy nie?

Warto więc decydować się na raty czy niekoniecznie? Z pewnością nie należy się ich obawiać. Co więcej, mogą one pomóc nam w przyszłości, kiedy będziemy zawierali umowę kredytową na nieco poważniejsze cele, jak chociażby kupno domu. Spłacając co miesiąc ratę pożyczki, budujemy własną historię kredytową i pracujemy na swoją przyszłą wiarygodność. A w dzisiejszym świecie wiarygodność finansowa to podstawa. Współczesna gospodarka rozwija się tak dynamicznie, bo obywa się bez pieniędzy. Zamiast na fizycznej walucie opiera się dziś na reputacji, czyli właśnie na wiarygodności.

Fot. Shutterstock. Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Krzysztof Maciejewski

magazyn@allegro.pl