Jakiś czas temu przedstawiliśmy Wam listę najdroższych polskich płyt CD sprzedanych na Allegro. Pierwsze miejsce zajął na niej album „Prosto z ulicy” hiphopowej formacji Born Juices z Piotrkowa Trybunalskiego, który sprzedano na Allegro za 5655 złotych. Płyty zagranicznych wykonawców takich kwot w serwisie nie osiągają. Ponadto wśród najcenniejszych albumów dominują nie unikaty, ale różnego rodzaju edycje specjalne. Przedstawiamy 10 najdroższych zagranicznych płyt sprzedanych na Allegro za całkiem spore pieniądze.

10. RAMMSTEIN – „LIEBE IST FÜR ALLE DA” (DELUXE EDITION)

RAMMSTEIN – „LIEBE IST FÜR ALLE DA” (DELUXE EDITION).jpg

Szósty studyjny zespół niemieckiego zespołu Rammstein doczekał się wyjątkowej edycji specjalnej. W stalowej walizce obok egzemplarza płyty znalazło się bowiem sześć różnych zabawek erotycznych (po jednej na każdego z członków zespołu), kajdanki i lubrykant. Premiera albumu przebiegała w atmosferze skandalu. W wyniku działań Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Medien, niemieckiej organizacji dbającej o dobro dzieci, płyta „Liebe ist für alle da” została uznana za nieodpowiednią dla nieletnich i kupować ją mogły jedynie osoby dorosłe. Krążek nie mógł być również prezentowany na widoku w sklepach, w których mogli się znajdować nieletni. Na płycie znalazło się 11 utworów, w tym kontrowersyjne „Ich tu dir weh” oraz „Pussy”. Ten ostatni do dziś kojarzony jest nie tylko z powodu niecenzuralnego tekstu, ale przede wszystkim utrzymanego w konwencji filmów dla dorosłych teledysku.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1327 ZŁOTYCH

9. METALLICA – „RIDE THE LIGHTNING” (DELUXE EDITION)

METALLICA – „RIDE THE LIGHTNING” (DELUXE EDITION).jpg

Drugi studyjny album w dorobku zespołu Metallica. Uznany za jedną z najwybitniejszych płyt metalowych w historii gatunku jest jednocześnie pierwszym krążkiem zespołu, który trafił na listę The Billboard 200, docierając do setnego miejsca. Ponadto na płycie znalazła się pierwsza w historii metalowa ballada „Fade to Black”, której nagranie ściągnęło na zespół gromy fanów oskarżających Metallicę o „komercję”. Entuzjastycznie ocenione przez krytyków „Ride the Lightning” w samych tylko Stanach sprzedało się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. W kwietniu 2016 roku ukazała się specjalna, zremasterowana wersja albumu w formie limitowanej, numerowanej edycji specjalnej. W imponującym boksie znalazły się 4 płyty winylowe, 6 płyt CD, płyta DVD, książeczka z teksami piosenek oraz trzy plakaty.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1335 ZŁOTYCH

8. SLAYER – „REPENTLESS” (EAGLE METAL BOX)

SLAYER – „REPENTLESS” (EAGLE METAL BOX).jpg

Jedenasta studyjna płyta thrash metalowej formacji Slayer wydana we wrześniu 2015 roku nakładem wytwórni Nuclear Blast. Jest to jednocześnie pierwszy album nagrany przez zespół po śmierci gitarzysty Jeffa Hannemana, autora większości najbardziej rozpoznawalnych utworów Slayera. „Repentless” dostępny był również w limitowanej, ważącej ponad 3 kilogramy edycji specjalnej. W efektownym metalowym pudełku w kształcie orła i ozdobionym logo zespołu znalazła się płyta (e efektowny opakowaniu, które po złożeniu przyjmowało kształt odwróconego krzyża), płyty Blu-ray, DVD i CD z koncertowymi występami Slayera, album z naklejkami oraz plakat. Edycja „Eagle Metal Box” została wyprodukowana w ilości zaledwie 3000 egzemplarzy.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1499 ZŁOTYCH

7. PINK FLOYD – „DISCOVERY BOX” (WYD. JAPOŃSKIE)

Pink_Floyd_Discovery.JPG

Przygotowana w 2011 roku przez wytwórnię EMI kolekcja 14 studyjnych albumów nagranych przez Pink Floyd począwszy od „The Piper at the Gates of Dawn” (1967), a skończywszy na „The Division Bell” (1994). Wszystkie płyty zostały zremasterowane pod okiem producenta Jamesa Guthriego i jego współpracownika Joela Plante. W zestawie obok kilkunastu krążków znalazła się również książeczka z tekstami do wszystkich piosenek znajdujących się na płytach. Kolekcjonerzy najbardziej zainteresowani są japońską edycją kolekcji, bowiem zdaniem koneserów płyty CD tłoczone w Japonii brzmią znacznie lepiej niż te pochodzące z innych krajów.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1499 ZŁOTYCH

6. NATALIA OREIRO – KOMPLET SINGLI 1998-2002

NATALIA OREIRO – KOMPLET SINGLI 1998-2002.jpg

Dzięki roli w telenoweli „Zbuntowany anioł” urodzona w Urugwaju Natalia Oreiro zyskała międzynarodową popularność, a jej piosenki trafiały na listy przebojów praktycznie na całym świecie. Dziś ta śpiewająca aktorka ma na swoim koncie trzy nagrane płyty, które w sumie sprzedały się w nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. O ile z kupnem jej albumów długogrających nie ma problemu, o tyle single, których Oreiro w latach 1998–2002 nagrała aż 12, pozostają łakomym kąskiem dla kolekcjonerów.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1499,99 ZŁOTYCH

5. LED ZEPPELIN – „THE DEFINITIVE COLLECTION” (WYD. JAPOŃSKIE NA PŁYTACH SHM-CD)

LED ZEPPELIN – „THE DEFINITIVE COLLECTION”.jpg

Z okazji czterdziestej rocznicy powstania zespołu Led Zeppelin wytwórnie Atlantic Records i Rhino Entertainment wydały w listopadzie 2008 roku „The Definitive Collection” – zestaw wszystkich oficjalnych płyt i utworów nagranych przez brytyjską formację. W kolekcji znalazło się 9 albumów studyjnych, płyta z nigdy wcześniej niepublikowanymi utworami oraz dwupłytowy soundtrack z koncertowego filmu „The Song Remains the Same”. Na rynek japoński przygotowano specjalną edycję zestawu na płytach SHM-CD (zapewniających lepszą jakość dźwięku) i ograniczoną do liczby zaledwie 5000 egzemplarzy. I to właśnie te płyty są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1599,99 ZŁOTYCH

4. VANGELIS – „EL GRECO” (ANNIVERSARY EDITION Z AUTOGRAFEM)

Vangelis_El_Greco_album_art.jpeg

Z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci greckiego malarza, rzeźbiarza i architektka El Greco w listopadzie 2014 roku ukazał się specjalny zestaw, w którym znalazły się: płyta DVD z obsypaną nagrodami filmową biografią artysty w reżyserii Yannisa Smaragdisa, muzyka na CD i winylu z muzyką filmową skomponowaną przez Vangelisa oraz duży album poświęcony życiu i twórczości El Greco. Całość została zapakowana w efektowne pudełko.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1775 ZŁOTYCH

3. PINK FLOYD – „THE EARLY YEARS” (EDYCJA LIMITOWANA)

PINK FLOYD – „THE EARLY YEARS” (EDYCJA LIMITOWANA).jpg

Monumentalne wydawnictwo obejmujące aż 27 płyt, w tym siedem wydanych i zapakowanych w formie książkowej. W zestawie poświęconym dokonaniom Pink Floyd sprzed czasów ich największej popularności znalazły się nagrania dla telewizji, stacji BBC, niepublikowane utwory, odrzuty z sesji i wersje demo trwające łącznie 12 godzin i 33 minuty.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 2290,99 ZŁOTYCH

2. DAVID GILMOUR – „LIVE IN GDANSK”

DAVID GILMOUR – „LIVE IN GDANSK”.jpg

Wydany na pięciu płytach winylowych zapis koncertu „Przestrzeń Wolności”, jaki David Gilmour, lider Pink Floyd, zagrał 26 sierpnia 2006 roku w Stoczni Gdańskiej z okazji obchodów święta 26. rocznicy powstania Solidarności. Artysta wystąpił wtedy z wspólnie z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Zbigniewa Preisnera oraz pianistą Leszkiem Możdżerem. Jest to ostatni koncert, na którym zagrał długoletni klawiszowiec Pink Floyd, Richard Wright (muzyk zmarł 15 września), oraz jedyny, podczas którego na żywo wykonano piosenkę „A Great Day of Freedom”.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 2299,99 ZŁOTYCH

1. PINK FLOYD – „THE WALL” (EDYCJA SPECJALNA)

PINK FLOYD – „THE WALL” (EDYCJA SPECJALNA).jpg

W 1990 roku amerykańska firma Mobile Fidelity Sound Lab specjalizująca się w wydawnictwach dla audiofilów opublikowała zremasterowaną wersję najgłośniejszego albumu w dorobku zespołu Pink Floyd. Nowa wersja została przygotowana na podstawie taśmy matki, a w procesie reedycji wykorzystano unikalne techniki opracowane przez MFSL w celu podniesienia jakości nagrania. Album został wydany na dwóch płytach CD-Ultradisc pokrytych 24-karatowym złotem i był dostępny w sprzedaży tylko przez rok od września 1990 roku do września 1991 roku. SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 2999,95 ZŁOTYCH

I mamy dla was bonus:

MAGNUS – „I WAS WATCHING MY DEATH”

MAGNUS – „I WAS WATCHING MY DEATH”.jpg

Trudno tę płytę zakwalifikować do listy najdroższych polskich płyt CD na Allegro, bo w Polsce nigdy nie była wydana, mamy też wątpliwość, czy to płyta zagraniczna, ale przedstawiamy ją właśnie tu, bo jest warta uwagi, a cenę osiągnęła niebagatelną.

Założony w 1987 roku we Wrocławiu Magnus był jednym z prekursorów polskiej sceny death metalowej. W 1991 roku ukazała się ich pierwsza „oficjalna” kaseta „Scarlet Slaughterer”. Rok później w Izabelin Studio Magnus nagrał jedenaście kompozycji, które znalazły się na wydanym przez szwajcarską wytwórnię albumie „I Was Watching My Death”. Do Polski płyta nigdy oficjalnie nie dotarła, a osiem pochodzących z niej utworów zostało wydanych jedynie na kasecie „The Gods of the Crime” nakładem firmy Carnage Records. Z tego też powodu album „I Was Watching My Death” pozostaje łakomym kąskiem dla kolekcjonerów.
SPRZEDANO NA ALLEGRO ZA 1726 ZŁOTYCH

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl