Planszówki to jeden z najmodniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Szczególnie warto po nie sięgnąć na wakacjach, gdy chcemy oderwać się od cyfrowej rozrywki. Pasjonaci „gier bez prądu” mają do wyboru mnóstwo tytułów – zarówno tych bardziej złożonych, jak i o prostszej mechanice.

Planszówki zaczęły być postrzegane jako rozrywka dla dorosłych, a nie tylko dla dzieci. Zauważono też, że gry planszowe to nie tylko Chińczyk i Scrabble, że jest ich znacznie więcej, mają różne ciekawe mechaniki, mogą być świetnym dodatkiem do wieczoru w gronie znajomych – wyjaśnia Beata Rzepka z bloga Niedzielni gracze.

Wszyscy grają w planszówki

Spostrzeżenie to zyskuje odzwierciedlenie w danych statystycznych. Według portalu Bankier.pl dystrybutorzy gier w ostatnich latach mogą notować nawet 25% wzrost sprzedaży rocznie. Przekłada się to również na zainteresowanie kategorią Gry planszowe na Allegro. W ciągu ostatnich trzech lat liczba dostępnych przedmiotów podwoiła się (w kwietniu 2014 roku wystawiono 13 tysięcy ofert,  w połowie kwietnia 2017 r.– już ponad 30 tysięcy).

Moda na planszówki dosięgła również pracowników Allegro. Jak opowiada Bartosz Gałek, inżynier oprogramowania w Allegro, pasja ta rozwinęła się niespodziewanie: – Narzeczona kupiła grę planszową, przyniosłem ją do pracy, zapytałem, kto ma ochotę pograć, zebrało się kilku chętnych i tak sobie gramy raz w tygodniu w różnym składzie – relacjonuje. Wojciech Kuchta, zatrudniony w serwisie na analogicznym stanowisku, tak opisuje te rozgrywki: – Umawiamy się po pracy. Każdy z nas mieszka w innej części miasta, więc biuro jako miejsce spotkań to idealny kompromis. Wykorzystujemy pokoje w budynku poznańskiego Pixela, gdyż salki przeznaczone do spotkań idealnie nadają się do pogrania w planszówki. Zazwyczaj umawiamy się wcześniej na wybrany tytuł do zagrania. Warto, żeby chociaż jedna osoba dobrze znała daną grę i potrafiła szybko i łatwo przedstawić jej zasady – podkreśla.

Na początek: proste gry

W świat gier planszowych najczęściej wchodzi się stopniowo, zaczynając od najbardziej przystępnych tytułów. Zaświadczyć o tym może Wojciech Kuchta: – Swoją przygodę rozpoczynałem z prostymi grami, w których tylko wynik rzutu kostką decydował o zwycięstwie albo przegranej. Z czasem odkryłem bardziej zaawansowane tytuły, w których trzeba podejmować własne decyzje. Na początku były one proste: skręcić w prawo czy w lewo, ale z czasem wybór komplikował się i należało wymyślać zaawansowane strategie w licytacjach o zasoby, średniowiecznych potyczkach lub walkach o nieznane planety – opowiada.

Wojciech Kuchta, inżynier oprogramowania w Allegro: – Swoją przygodę rozpoczynałem z prostymi grami, w których tylko wynik rzutu kostką decydował o zwycięstwie albo przegranej. Z czasem odkryłem bardziej zaawansowane tytuły, w których trzeba podejmować własne decyzje. Fot. Wojciech Kuchta.

Wojciech Kuchta, inżynier oprogramowania w Allegro: – Swoją przygodę rozpoczynałem z prostymi grami, w których tylko wynik rzutu kostką decydował o zwycięstwie albo przegranej. Z czasem odkryłem bardziej zaawansowane tytuły, w których trzeba podejmować własne decyzje. Fot. Wojciech Kuchta.

Od jakich gier zatem zacząć? Spytaliśmy o to Beatę Rzepkę: – Dla początkujących polecamy gry o w miarę prostych regułach, które łatwo zapamiętać po jednorazowym przeczytaniu instrukcji. Takimi propozycjami mogą być np. „Domek”, „List Miłosny”, „Wsiąść do pociągu: Europa”, „Kolejka”, „Splendor”. To klasyki, które zwykle polecamy początkującym graczom, a sami też bardzo lubimy w nie grać, mimo sporego doświadczenia z różnymi planszówkami – podkreśla.

Nieśmiertelne klasyki: „Carcassonne” i „Wsiąść do pociągu”

W odniesieniu do planszówek zazwyczaj używa się pojęcia „gateway” – gry otwierającej, idealnej dla początkujących. W tym kontekście często wymieniane są dwa tytuły: „Carcassonne” i „Wsiąść do pociągu”. Są to stosunkowo proste gry, przynoszące jednak wiele radości. Obydwie należą do kategorii gier familijnych, w które swobodnie można zagrać z całą rodziną.

W pudełku podstawowej wersji „Carcassonne” znajduje się ponad 70 kwadratowych płytek, w których układa się średniowieczny krajobraz: łąki, drogi i niewielkie, urocze miasteczka. Jest to propozycja bardzo uniwersalna – tak samo dobrze można bawić się, grając we dwójkę, jak i w trzy czy cztery osoby. Rozgrywka może oferować negatywną interakcję, można jednak również skoncentrować się na swoim własnym królestwie i nie wchodzić w drogę pozostałym graczom. Ogromną zaletą „Carcassonne” jest bardzo duży wybór dodatków rozszerzających wersję podstawową. Niektóre z nich pozwalają budować większe (i droższe) drogi czy miasta („Kupcy i budowniczowie”, „Karczmy i katedry”), inne zwiększają negatywną interakcję („Księżniczka i smok”), a nawet wprowadzają elementy zręcznościowe („Katapulta”). Dzięki temu każdy może według własnych upodobań zbudować niepowtarzalny zestaw do gry. Istnieje również możliwość przeniesienia gry z realiów średniowiecznej Francji na Dziki Zachód (wersja „Gorączka Złota”) lub do krainy tropikalnych wysp (wersja „Południowe morza”).

Ogromną zaletą „Carcassonne” jest bardzo duży wybór dodatków rozszerzających wersję podstawową. Fot. Wojciech Kuchta

Ogromną zaletą „Carcassonne” jest bardzo duży wybór dodatków rozszerzających wersję podstawową. Fot. Wojciech Kuchta

Zupełnie inny rodzaj przygody oferuje gra „Wsiąść do pociągu” (znana również pod angielskim tytułem „Ticket to Ride”). Tu stajemy się budowniczymi linii kolejowych. Na samym początku rozgrywki każdy zawodnik losuje „bilety”, które wskażą, jakie miasta na mapie musi połączyć. Aby to osiągnąć, będzie potrzebował kart w odpowiednich kolorach. Gra jest pięknie wydana, a osoby doceniające detale z pewnością zachwycą się malutkimi plastikowymi wagonami, które używane są jako znaczniki. Podobnie jak „Carcassonne”, również „Wsiąść do pociągu” wydana została w kilku wersjach. Za podstawową uznawana jest „Europa”, na rynku znaleźć można również dodatki „Holandia”, „Europa: 1912”, „Afryka”, „Wielka Brytania”, wersję „USA”, czy „Dookoła świata”.

Gry na imprezę: „Prawo dżungli” i „Palce w pralce”

Podczas spotkań z przyjaciółmi świetnie sprawdzają się szybkie, dynamiczne gry, w których każda runda wywoływać będzie wybuchy śmiechu. Rynek gier imprezowych jest bardzo duży, warto jednak wymienić dwa tytuły: „Prawo dżungli” oraz „Palce w pralce”.

„Prawo dżungli” opiera się na bardzo prostych zasadach: uczestnicy rozgrywki odnaleźć muszą identyczne obrazki spośród kart wyłożonych na stole. Ich właściciele sygnalizują to poprzez dotknięcie specjalnego „totemu”. Kto pierwszy, ten lepszy. W podobny sposób funkcjonuje również bestsellerowa gra „Dobble” z charakterystycznymi, okrągłymi kartami.

Fot. materiały prasowe Rebel

Fot. materiały prasowe Rebel

W rytm muzyki przebieg natomiast rozgrywka w „Palce w pralce”. Uczestnicy zabawy muszą porozumiewać się za pomocą wylosowanych gestów, wystukując przy tym nieśmiertelny przebój Queenu „We will rock you”. Kto pomyli kolejność, powinien liczyć się z przegraną... Gra świetnie integruje grupę, praktycznie nie istnieje górny limit liczby zawodników.

Zabawa dla dwojga: „Patchwork”

Co wymyślić w przypadku niezapowiedzianych gości? Ciekawą propozycją może być gra „Patchwork” przeznaczona dla dwóch zawodników. Ich celem jest... systematyczne szycie kocyka, składającego się z geometrycznych łat. Nie brzmi emocjonująco? Nic bardziej mylnego. Gra uznana za najlepszą abstrakcyjną grę 2014 rok głosami użytkowników prestiżowego portalu BoardGameGeek.com.

Fot. materiały prasowe Rebel

Fot. materiały prasowe Rebel

Zabawa grami planszowymi to nie tylko możliwość odbycia niezwykłej przygody, ale również – a może nawet przede wszystkim – jeden ze sposobów budowania więzi z rodziną i znajomymi. Bartosz Galek z Allegro tłumaczy: – O popularności planszówek decyduje chyba tęsknota za interakcjami międzyludzkimi w „starym, dobrym stylu”. W serialu „South Park” była kiedyś świetna analogia – „The Living Room is Dying” – kiedyś rodzeństwo spędzało czas razem w salonie, bawiąc się i wspólnie grając, a dziś każdy ma swój pokój i zamyka się w swoim świecie – podkreśla. Warto więc wykonać pierwszy ruch...

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl