BrainCode na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń dla środowiska IT, w których warto uczestniczyć. Tegoroczna, czwarta edycja hackathonu zorganizowana była w trzech miastach jednocześnie (Poznań, Toruń, Warszawa) i przyciągnęła ponad 100 osób, głównie studentów, świeżo upieczonych absolwentów, ale także doświadczonych programistów. Po raz pierwszy BrainCode odbywał się w biurach Allegro, dzięki czemu uczestnicy mogli poczuć klimat pracy w największej firmie e-commerce. W tym roku hasłem przewodnim było „Czego szukasz w Allegro?”. Uczestnicy mogli pracować nad dowolnymi projektami, wykorzystując API Allegro oraz przykładowe dane analityczne lub wybrać jedno z zadań przygotowanych przez inżynierów.

DSC_3900.JPG

- Uczestnicy głównie skupiali się na technologiach webowych. Część wykorzystała aplikacje mobilne, były też grupy projektujące wtyczki do narzędzi, których używamy wewnętrznie - mówił w trakcie hackathonu jeden z mentorów Jakub Kośmider, Product Manager w Allegro. - Największą uwagę przykuł zapał uczestników, większość z nich po prostu nie śpi - dodaje z uśmiechem.

Hackathon dla kilkunastu osób okazał się też przepustką do dalszego etapu rekrutacji w programie stażowym Summer e-Xperience. - Aż połowa osób uczestniczących w BrainCode włączyła się do rywalizacji o letni staż w Allegro. Najbardziej zaangażowane osoby otrzymały rekomendacje mentorów i zostały zaproszone na rozmowę menedżerem. W ten sposób przeszły pierwszy etap rekrutacji, w którym w tradycyjnej ścieżce jest rozwiązywanie zadania, tym samym pokazując, jak sprawdzają się w działaniu i pracy zespołowej - mówi Jan Piętka, Employer Branding Manager w Allegro.

DSC_0065.JPG

Hackathon jest nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, ale także do poznania najciekawszych rozwiązań związanych z programowaniem. Uczestnicy BrainCode mieli do swojej dyspozycji mentorów z zespołu Allegro Tech, którzy na każdym etapie prac nad projektami służyli swoją wiedzą i doświadczeniem.

- Hackathony to zawsze dobra zabawa. Jest duża presja czasu i możemy coś konkretnego od A do Z zrobić. Mentorzy naprawdę bardzo nam pomagają i wszyscy ostro pracują cały czas - mówi Wojciech Erbetowski, jeden z uczestników BrainCode w Warszawie.

Ale nie samym programowaniem uczestnik BrainCode żyje. Hackathony odbywały się w biurach Allegro, w których znalazły się też miejsca do zabawy i odpoczynku. W przerwach między pracą nad projektami można było zrelaksować się przy konsolach do gier, piłkarzykach czy postrzelać z nerf gunów.

Dzięki odpowiedniej dawce rozrywki, kalorii i oraz hektolitrom kawy większości uczestnikom udało się dobrnąć do końca maratonu i zaprezentować swoje projekty. W każdym mieście zostały przyznane dwie nagrody: jury i publiczności. W składzie jury znaleźli się organizatorzy oraz renomowanych przedstawiciele uczelni wyższych (z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Warszawskiego).

Jak zdradził dr Janusz Jabłonowski z Uniwersytetu Warszawskiego wybór nie należał do najłatwiejszych. - Ocenianie programów jest rzeczą bardzo trudną, ponieważ są bardzo różne kryteria, które można wziąć pod uwagę: na ile był to innowacyjny projekt, na ile trudne było to, co zostało zrobione. Ogólne wrażenie jury - w tym roku było z czego wybierać.

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców:

Warszawa: zespół Brak_sygnału
Projekt: Wzbogacenie funkcjonalności wystawiania oferty na allegro o wybór strategii sprzedażowej - optymalizacja czasu sprzedaży (najkrótszy czas aukcji po akceptowalnej cenie) vs optymalizacja ceny (najkorzystniejsza cena).

_DSC3359.JPG

Toruń: zespół 95f94cd2b1e77e9bcd109763273e2c972efd3576
Projekt: Użytkownik tworzy „wish listę” prezentów, które chciałby kupić sam lub otrzymać od znajomych. Aplikacja podpowiada adekwatne aukcje z Allegro na podstawie analizy słów kluczowych.

DSC_0147.JPG

Poznań: zespół Popelinka
Projekt: Mobilna aplikacja iOS przeznaczona do licytacji ofert z interfejsem użytkownika podobnym do Tinder.

Poznań.jpg

Każdy członek zwycięskiej drużyny otrzymał voucher na 500 zł do wykorzystania w aplikacji mobilnej allegro.pl oraz statuetkę. BrainCode pozwolił też wyłonić kilkanaście osób, które znalazły się w kolejnym etapie rekrutacji do programu stażowego Summer e-Xperience. Być może część z nich pod koniec czerwca będzie miała okazję poznać firmę od środka i na dwa miesiące stać się częścią zespołu Allegro.

BC17 naklejka.png

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl
BrainCode 2017 – 24 godziny, aby dostać się na staż
BrainCode to jedyny w Polsce 24-godzinny hackathon odbywający się w trzech miastach jednocześnie, który nie tylko zwycięzcom daje szansę na płatny staż. Czwarta edycja wydarzenia rozpocznie się 24 marca, a jej uczestnicy będą mieć dobę, aby wcielić w życie pomysły na temat tego „Czego szukasz w Allegro?”, wykorzystując przy tym dowolną technologię oraz dane i API Allegro. 
Już są! Wiosenne staże w dziale technologii Allegro
Trwa rekrutacja do nowego wiosennego programu stażowego w obszarze technologii Allegro Tech e-Xperience. Nie trać czasu! Na Twoją aplikację czekamy do 17 stycznia.
Z archiwum UX – czyli o projektantach doświadczeń
UX w najprostszych słowach i dosłownym tłumaczeniu to doświadczenie użytkownika, czyli ogół wrażeń, jakich doznajemy podczas korzystania z produktu. W tym przypadku owym produktem jest serwis Allegro, a my pytamy jego UX designerów, jak wygląda ich praca i czemu warto do nich dołączyć.
Co robią dziewczyny w IT Allegro?
W środowisku zdominowanym przez mężczyzn, jakim jest dział IT, kobieta wnosi do zespołu element różnorodności – ma odmienną perspektywę, doświadczenia, a to istotne, kiedy wspólnie dyskutuje się i pracuje nad rozwiązaniami. Dodatkowo, aby pracować w dziale IT Allegro, wcale nie trzeba mieć wykształcenia technicznego. Zaskoczeni? Oto historia Moniki i Ewy, które mimo braku wykształcenia kierunkowego są specjalistkami w IT Allegro.