Pierwsze dni maja Polakom kojarzą się nieodłącznie z czasem błogiego lenistwa. W tym roku wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby cieszyć się z aż pięciu dni wypoczynku. Może warto w tym czasie zaplanować krótką wycieczkę? Dokąd jechać i co zabrać ze sobą? Specjalnie dla Czytelników _magazynu.Allegro swoje typy wskazują autorzy znanych blogów podróżniczych.

O wskazanie swoich ulubionych krajowych typów majówkowych poprosiliśmy Magdę i Sergiusza Pinkwartów z bloga podróżniczego dla rodziców Dziecko w drodze, Anię i Marcina Nowaków znanych jako Wędrowne Motyle opisujących odwiedzane przez siebie miejsca na blogu Gdzie wyjechać? oraz Karola Wernera, czyli podróżnika na rowerze z Kołem się toczy.

Nieoczywisty wybór

Jakie miejsce na majówkowy wyjazd proponują nam Magda i Sergiusz z bloga Dziecko w drodze? – Uwielbiamy wiosenne weekendy! W Europie to chyba najpiękniejsza pora roku. Jeżeli macie niewiele czasu albo z różnych względów nie macie ochoty włóczyć się po świecie, zachęcamy, abyście pojechali do Sierpca. Jeżeli ostatni raz byliście w skansenie ze szkolną wycieczką lata temu, przekonacie się, jak wiele się zmieniło od tego czasu. Dziś w Sierpcu działa supernowoczesny hotel, a sam skansen przypomina interaktywną grę historyczną. Można tu z dzieciakami zapisać się na fantastyczne warsztaty, pojeździć konno, podglądać zwierzęta i na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie ludzi z różnych warstw społecznych na polskiej wsi ponad sto lat temu.

Na zdjęciu: skansen w Sierpcu. Fot. dzieckowdrodze.pl

Na zdjęciu: skansen w Sierpcu. Fot. dzieckowdrodze.pl

Na wschód!

Gdzie warto wybrać się zdaniem Wędrownych Motyli, czyli Ani i Marcina Nowaków? – Na majówkę proponujemy Roztocze Środkowe, a konkretnie okolice Zwierzyńca. To idylliczny, bajkowy czy wręcz baśniowy rejon, gdzie przepiękne krajobrazy mieszają się z wioskami, gdzie wciąż kwitną dawne tradycje. Całe województwo lubelskie ma szansę stać się naszym hitem tego roku! Poza Roztoczem polecamy Kazimierz Dolny, ale bardziej ze względu na okoliczne wąwozy i przełom Wisły niż samo miasteczko, które bywa zatłoczone. Ciekawym miejscem jest też dolina Bugu – konkretnie okolice Janowa Podlaskiego, gdzie rzeka jest dzika oraz zjawiskowa, a teren obfituje w świetne pensjonaty i piękne pałace czy dworki.

Na zdjęciu:  pensjonat Uroczysko Zaborek pod Janowem Podlaskim. Fot. gdziewyjechać.pl

Na zdjęciu:  pensjonat Uroczysko Zaborek pod Janowem Podlaskim. Fot. gdziewyjechać.pl

Wśród lasów i skał

Jaką propozycję na majówkę ma dla nas Karol Werner? – Jestem ze Śląska, więc siłą rzeczy podrzucę jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia w województwie śląskim. W przypadku jednodniowego wypadu nie ma chyba lepszego miejsca niż położona na uboczu aglomeracji śląskiej Jura Krakowsko-Częstochowska. I jeżeli Jura, to oczywiście… tylko rowerem! W ciągu jednego dnia na dwóch kółkach można zobaczyć nawet kilkanaście różnych zamków, zameczków i baszt strażniczych ze Szlaku Orlich Gniazd. Oczywiście prym wiedzie Ogrodzieniec, jednak warto zajrzeć do innych, nieco mniej znanych miejsc, jak chociażby na sąsiadującą z tą miejscowością Górę Birów.

Na zdjęciu: najpopularniejsze, największe, najwyżej położone Orle Gniazdo – Ogrodzieniec. Fot. kolemsietoczy.pl

Na zdjęciu: najpopularniejsze, największe, najwyżej położone Orle Gniazdo – Ogrodzieniec. Fot. kolemsietoczy.pl

Niezbędnik podróżnika

Oto praktyczne rzeczy, które warto ze sobą zabrać, gdy na majówkę wybieramy się z małymi dziećmi:

• Odpowiedni, superbezpieczny i wygodny fotelik samochodowy to podstawa – bez tego nigdzie z dzieckiem nie pojedziemy.

• W czasie drogi przydadzą się „zabawiacze”. Magda i Sergiusz polecają przypinaną do fotelika półkę, na której maluch może rysować, a także „antyszokową” obudowę do iPada.

• Gdy malucha przewozimy na tylnej kanapie w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, warto zaopatrzyć się w „wsteczne” lusterko mocowane do zagłówka kanapy.

• Podczas podróży nieoceniony może się okazać mobilny, składany nocniczek, który np. w hotelu może zamienić się w wygodną nakładkę na sedes.

Oprócz tego podczas każdej podróży pomocne będą: telefon z dostępem do Google Maps i aplikacji pogodowej, np. Accuweather albo ICM Meteo, pokazującej zmiany aury godzina po godzinie. Ania i Marcin podpowiadają, aby zawsze mieć przy sobie bank energii i mapę papierową okolicy, tak na wszelki wypadek.

Jesteście gotowi na przygodę? To w tym roku dokąd wyruszacie na majówkę?

Małgorzata Milian-Lewicka

magazyn@allegro.pl