Znane powiedzenie mówi, że nie jest modne, co jest modne, ale co się komu podoba. Mimo tego wielu z nas przy urządzaniu domu czy mieszkania szuka sprawdzonych i będących na czasie rozwiązań z zakresu aranżacji wnętrz. Jakie kolory, faktury i materiały królować będą w tym sezonie?

Według raportu TNS Polska „Jak chcą mieszkać Polacy” na temat preferencji mieszkaniowych Polaków aż 88 proc. z nas jest obecnie na etapie urządzania nowego mieszkania lub domu albo odświeżania wnętrz lub planuje takie działania w najbliższej przyszłości. Wyniki badania opinii „Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności” realizowanego przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego wskazują, że inspiracji, które ułatwią nam metamorfozę domu czy mieszkania, szukamy najczęściej w czasopismach (ok. 37 proc. osób) oraz na stronach internetowych (ok. 30 proc.).

W sieci coraz chętniej sięgamy zwłaszcza po opinie oraz przykłady stylizacji wnętrz tworzone przez blogerów, którzy udowadniają, że metamorfoza odpowiadającego naszym potrzebom, a przy tym modnego pomieszczenia możliwa jest często bez dużego nakładu sił i środków. O to, jakie rozwiązania wpisują się w ogólnoświatowe trendy i które pomysły projektantów można przenieść niedużym kosztem do swojego domu czy mieszkania, zapytaliśmy Olę Żywicką z bloga OZebrze, Kasię Sojkę z Piątego pokoju, Paulę Adamską z Refreszingu, a także Agnieszkę Lewartowską, szefową kategorii Dom i Ogród w Allegro.

Jasna zieleń

Barwą roku 2017 według Pantone, tj. amerykańskiej firmy zajmującej się m.in. tworzeniem systemu identyfikacji kolorów, została okrzyknięta soczysta zieleń o nazwie Grennery. Można ją znaleźć w palecie barw tej korporacji pod numerem 15-0343. Ten odświeżający i pobudzający odcień symbolizuje kojarzący się z wiosną nowy początek. – Jednym z wnętrzarskich trendów, który w tym roku szczególnie intensywnie przybiera na sile, jest odmieniana przez wszystkie przypadki i odcienie zieleń. Na topie są ściany, meble i dodatki w odcieniach szmaragdu, awokado, świeżej trawy czy butelkowej zieleni – mówi Kasia Sojka z bloga Piąty pokój. Agnieszka Lewartowska z Allegro potwierdza: – Zastosowanie odcienia Grennery to jeden z dobrze widocznych trendów podczas tegorocznych targów Home Decor, które odbyły się w marcu br. w Poznaniu. Zieleń wykorzystywana jest przez producentów m.in. w obiciach mebli tapicerowanych, dodatkach oraz tekstyliach, takich jak dywany czy poduszki.

Na zdjęciu: szafka z motywem w kolorze modnej w tym sezonie zieleni. Źródło: refreszing.pl

Na zdjęciu: szafka z motywem w kolorze modnej w tym sezonie zieleni. Źródło: refreszing.pl

Co o tym kolorze w projektowaniu wnętrz sądzi Paula Adamska? – Wszechobecna zieleń to jeden spośród wielu pomysłów na urządzanie wnętrz w tym roku, który podoba mi się najbardziej. Kolor ten pojawia się na ścianach, ale także w dodatkach. Lubię ten kierunek w stylizacji, ponieważ pięknie można go połączyć właściwie z każdym stylem – mówi autorka bloga Refreszing. Jak zastosować ten trend we własnym wnętrzu? Warto sięgnąć po zielone dodatki, np. poszewki na poduszki, zasłony, pościel lub użyć wyobraźni i pokryć farbą czy tapetą w soczystym odcieniu tego koloru jedną ze ścian.

Na zdjęciu: stylizacja prezentowana podczas targów Home Decor w Poznaniu. Fot. archiwum redakcji

Na zdjęciu: stylizacja prezentowana podczas targów Home Decor w Poznaniu. Fot. archiwum redakcji

Urban jungle

Zieleń dominuje także w modnym stylu urban jungle (pol. miejska dżungla), który charakteryzuje się wprowadzeniem do wnętrz żywych roślin doniczkowych oraz botanicznych ornamentów (np. na tkaninach takich jak tapicerki mebli, zasłony, pościele, poduszki czy na tapetach). – Tropikalne i botaniczne motywy tapet oraz tapicerek nie wyjdą z mody w najbliższym czasie. W dziedzinie kwiatów domowych zaobserwować możemy rosnącą popularność pierzastolistnych palm, monster i roślin bardziej okazałych niż – tak dotąd lubiane – sukulenty – mówi Kasia Sojka

Na zdjęciu: krzesło dżungla. Źródło: refreszing.pl

Na zdjęciu: krzesło dżungla. Źródło: refreszing.pl

Ola Żywicka dodaje: – Modny ostatnio i szczególnie bliski mojemu sercu jest trend urban junge, który nadaje wnętrzu przytulność i spokój. W moim mieszkaniu przejawia się nie tylko w obecności roślin doniczkowych, ale przede wszystkim w kolorach, tj. wszystkich odcieniach zieleni oraz we wzorach, np. palmowego liścia oraz innych roślinnych deseniach.

Na zdjęciu: szafka boho. Źródło: refreszing.pl

Na zdjęciu: szafka boho. Źródło: refreszing.pl

Styl ten odpowiada także Pauli Adamskiej: – Jestem fanką mieszania i łączenia stylów, w tym tworzenia „dżungli” w miastach poprzez umieszczanie dużej ilości kwiatów i roślin w mieszkaniach.

Czy istnieje łatwy sposób na stworzenie miejskiej dżungli we własnym domu? Odpowiedź jest prosta – kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty! Do tego można wybrać również ciekawy koc, zasłonę prysznicową czy tapetę w botaniczny wzór.

Naturalne drewno

Mocnym akcentem targów Home Decor był także duży wybór mebli z naturalnego drewna, szczególnie tych łączących wszelkie odcienie tego szlachetnego materiału z bielą – mówi Agnieszka Lewartowska. To dobre wieści zwłaszcza dla osób ceniących sobie trwałość oraz jakość przedmiotów użytkowych. Takie meble – zależnie od formy i koloru – doskonale wpiszą się nie tylko w styl rustykalny czy skandynawski, ale także… minimalistyczny. Co sądzi o nich Ola Żywicka? – W urządzaniu własnych wnętrz stawiam na tradycyjne materiały, bliskie naturze, dlatego już od lat świadomie wybieram drewniane meble i tekstylia z bawełny, lnu i wełny oraz rattan i wiklinę. Chcąc nieco ocieplić wnętrze, nie trzeba inwestować w drewnianą podłogę czy wymieniać kompletu mebli, wystarczą drobniejsze elementy takie jak drewniana lampa, miseczki z drzewa egzotycznego czy ciekawy stolik kawowy.

Źródło: blog OZebrze 

Źródło: blog OZebrze 

Eklektyzm

Chociaż wśród stylów wnętrzarskich palmę pierwszeństwa niezmiennie dzierży w Polsce styl skandynawski, to z wielką przyjemnością obserwuję rozwijający się równolegle do niego trend wnętrz nonszalanckich, eklektycznych czy vintage – mówi Kasia Sojka. Czym jest eklektyzm? Styl ten wymaga dużego wyczucia, własnego zdania na temat mody oraz dobrego gustu, łączy bowiem w sobie pozornie niepasujące do siebie elementy, np. kolorowe, etniczne tkaniny ze złoconymi antykami w stylu glamour lub meblami z epoki PRL. Jak wskazuje Agnieszka Lewartowska, te ostatnie będą modne zwłaszcza w połączeniu z funkcjonalnymi meblami o prostej formie: – Na targach obok nowoczesnych sof i narożników często pojawiały się fotele typu uszak nawiązujące do polskiego wzornictwa lat 60. czy 70. W wielu nowoczesnych projektach zastosowano także kojarzony ze stylem glamour plusz w ciekawej kolorystyce, co świadczy o odwzorowywaniu światowych trendów.

Na zdjęciu: stylizacja prezentowana podczas targów Home Decor w Poznaniu. Fot. archiwum redakcji

Na zdjęciu: stylizacja prezentowana podczas targów Home Decor w Poznaniu. Fot. archiwum redakcji

Jakie meble czy akcesoria podkreślą styl wnętrza eklektycznego? Warto postawić na nietypowe, ale gustowne przedmioty takie jak np. nietuzinkowy fotel, niebanalne szkło artystyczne czy lustro w bogato zdobionej ramie. Jeden, zupełnie odróżniający się element może nadać bowiem przestrzeni mieszkalnej świeżości i charakteru.

Ilustracja: targi Home Decore w Poznaniu. Fot. archiwum redakcji

Małgorzata Milian-Lewicka

magazyn@allegro.pl