Każdy kinoman powie wprost, że anime jest sztuką nie do podrobienia. Charakterystyczna kreska i oszczędne animacje stanowią tło do częstokroć rozbudowanej i poruszającej fabuły, jakiej nie znajdziemy w żadnych amerykańskich filmach. Najnowsza aktorska wersja „Ghost in the Shell” jest właśnie w kinach i to właśnie ten tytuł niezmiennie od lat wzbudza emocje widzów. Sprawdziliśmy, jakie też inne anime sprzedają się na Allegro najlepiej. Tego nie można przegapić!

Ranking ułożyliśmy od miejsca ostatniego do pierwszego:

8. Ruchomy zamek Hauru (Hauru no ugoku shiro), 2004 r.

Fantastyczne dzieło spod kreski studia Ghibli, które stworzyło większość produkcji w naszym rankingu. Reżyserem jest Hayao Miyazaki, nazywany „japońskim Disneyem”, który swoją zdolnością do tworzenia niesamowitych światów potrafi rozpalić do czerwoności niejedną wyobraźnię. W przypadku Ruchomego zamku Hauru mamy do czynienia z przepięknym i bogato animowanym obrazem, który od samego początku kreuje atmosferę tajemnicy. Nastolatka Sophie zostaje zamieniona w staruszkę za sprawą klątwy czarownicy, a następnie trafia do tytułowego zamku – ogromnej, poruszającej się po kraju budowli, którą zamieszkuje czarnoksiężnik.

Anime przepełnione jest niesamowitym, baśniowym klimatem otulonym w dojrzałą stylistykę, która trafi przede wszystkim w dorosłego widza. Początkowe zagubienie w fabule i groteskowych postaciach zastępuje zachwyt nad kunsztem pomysłów i fantazji, jakie zostały umieszczone w filmie, utrzymując przy tym pełną spójność. Co ciekawe, zamek Hauru powstał na podstawie powieści brytyjskiej pisarki Diany Wynne Jones. Film można kupić w wersji zdubbingowanej, a reżyserką polskiej wersji była niedościgniona Joanna Wizmur.

7. Paprika (Papurika), 2006 r.

Jedna z najbardziej „pokręconych” fabularnie animacji, która przeplata ze sobą motywy z filmów takich jak Matrix oraz Incepcja. U podstaw fabuły leży nowa metoda psychoterapii, umożliwiająca wtargnięcie do snów człowieka. Urządzenie dające taki dostęp zostaje skradzione i ktoś niepowołany wykorzystuje je do doprowadzania ludzi na skraj szaleństwa. Zadaniem bohaterki, przemierzającej sny pod pseudonimem Paprika, jest odzyskanie urządzenia i przywrócenie porządku świata.

Jest to jeden z tych filmów, które trzeba oglądać w skupieniu, by w pełni zrozumieć wszystkie zawiłości fabularne. Gwarantuję jednak, że po seansie będzie ciężko zasnąć z wrażenia. Anime wyreżyserował Satoshi Kon – jedna z bardziej kultowych postaci wśród fanów japońskich animacji. Niestety, reżyser zmarł na raka w 2010 roku, więc Paprika jest jego ostatnim pełnometrażowym dziełem.

6. Grobowiec świetlików (Hotaru no Haka), 1988 r.

Jest to jeden z bardziej wzruszających filmów, jaki kiedykolwiek powstał. Warto więc poświęcić dla niego spokojny wieczór, wraz z paczką chusteczek i zaufaną osobą, przy której można swobodnie siedzieć z przeszklonymi oczami. Zwłaszcza że historia jest oparta na autentycznych wydarzeniach z czasów II Wojny Światowej.

14-letni chłopak wraz z młodszą siostrą zostaje osierocony za sprawą nalotów bombowych na rodzinne miasto. Wygnani przez najbliższą rodzinę, zdani tylko na siebie, trafiają do opuszczonego schronu, gdzie walczą z głodem i pragnieniem. Pozbawieni „dorosłego” spojrzenia na życie szukają pocieszenia w najmniejszych rzeczach, a jedyną radością okrutnej wojennej rzeczywistości są tytułowe świetliki, mieszkające w ich tymczasowym schronieniu. Film zmienia spojrzenie na świat i zostaje w sercu na bardzo, bardzo długo.

5. Zrywa się wiatr (Kaze tachinu), 2013 r.

Najnowsza produkcja reżysera Miyazakiego pokazuje jak bogato animowane mogą być filmy japońskiej kinematografii. Młodzieniec Jiro od dziecka marzył o zostaniu pilotem, ale wada wzroku uniemożliwiła mu spełnienie marzeń. Zamiast tego zostaje projektantem samolotów, a jednym z jego dzieł jest myśliwiec Mitsubishi Zero będący główną przyczyną zamieszania podczas nalotu na Pearl Harbor. Jest to film biograficzny, chociaż historia konstruktora stanowi tylko pretekst do pokazania jak utalentowany umysł nie może realizować swoich wizji ze względu na niesprzyjające okoliczności.

Pomimo że fabularnie film nie jest niczym odkrywczym, to warto go obejrzeć, choćby ze względu na genialną jakość animacji, która od pierwszych scen wywołuje natychmiastowy opad szczęki.

4. Mój sąsiad Totoro (Tonari no Totoro), 1988 r.

Główny bohater firmu, Totoro, jest puszystym leśnym stworzeniem, które pokazuje się tylko dwóm siostrom – 4-letniej Mei oraz 10-letniej Satsuki. Dziewczynki po przeprowadzce do starego domu na wsi odkrywają świat magicznych dziecięcych wyobrażeń, pełen leśnych duszków i niewyjaśnionych zjawisk. Pomimo że film skierowany jest do młodszej widowni, to dla dorosłych stanowi on niesamowitą sentymentalną ucztę, podczas której mogą chociaż na chwilę wrócić do beztroskiego dzieciństwa. Nie znam drugiego takiego filmu, który w tak idealny sposób zwracałby się do dziecka tkwiącego w każdym z nas.

Totoro stał się kultową postacią na całym świecie, a jego wizerunek jest częścią logo studia Ghibli. O ogromnej popularności świadczy fakt, że jego imieniem została nazwana planetoida oraz gatunek pazurnicy.

3. Księżniczka Mononoke (Mononoke-hime), 1997

Pomimo infantylnej otoczki, w której widzimy obraz młodej księżniczki oraz zakochanego w niej bohatera, po anime powinni sięgnąć nieco starsi odbiorcy, których nie odpycha dosyć sztampowe tło fabularne pod postacią odwiecznego konfliktu pomiędzy naturą a cywilizacją. Para bohaterów stoi po obu stronach barykady, starając się przywrócić równowagę pomiędzy tymi przeciwstawnymi siłami.

Księżniczka Mononoke garściami czerpie z japońskiej mitologii, ale jej znajomość nie jest konieczna do zrozumienia uniwersalnego przesłania. Nawet jeżeli większość nawiązań nie będzie zrozumiała dla europejskiego odbiorcy, baśń można zdecydowanie polecić każdemu, kto lubi intensywny klimat fantasy.

2. Akira, 1988 r.

Ekranizacja bardzo popularnego komiksu, którego mogą kojarzyć nawet niezainteresowani mangą ani japońską kulturą. Za przeniesienie  gęstego klimatu science-fiction odpowiada ten sam człowiek, który stworzył pierwowzór, więc nie ma tu mowy o marnej adaptacji, chociaż należy zaznaczyć, że na potrzeby filmu fabuła została nieco zmodyfikowana.

Niedługo po trzeciej wojnie światowej zostało odbudowane Tokio, które zostało zmiecione z powierzchni ziemi za sprawą bomby atomowej. Niestety jest zaledwie namiastką tego, czym było wcześniej, a od wewnątrz pożera je korupcja, strajki oraz wojny gangów motocyklowych siejących chaos i zniszczenie. W tak anarchistycznym środowisku wychowuje się Tetsuo, który dołącza do jednego z gangów, lecz w pewnym momencie zostaje porwany przez wojsko. Jak się okazuje, zyskał on nadprzyrodzoną moc, której nie jest w stanie do końca kontrolować.

1. Ghost in the Shell (Kôkaku kidôtai), 1995 r.

Film można śmiało uznać za najbardziej kultowe anime wszech czasów. Amerykański remake z udziałem Scarlett Johansson na dniach pojawi się w kinach, więc na tę okazję warto obejrzeć również i japoński oryginał. Na uznanie zasługuje zwłaszcza cyberpunkowy klimat, który został przedstawiony najlepiej spośród wszystkich filmowych adaptacji tego nurtu. Dla niewtajemniczonych – cyberpunk to gałąź science-fiction, w której technologia opanowała każdy najdrobniejszy fragment ludzkiego życia, doprowadzając do moralnego zepsucia i zastąpienia wielu aspektów życia elektronicznymi odpowiednikami.

Mroczna i pesymistyczna wizja świata przyszłości w Ghost in the Shell gra pierwsze skrzypce. Za najcięższe przestępstwo uznane zostało włamanie się do sieci, dlatego też stworzono specjalny oddział tropiący każdy tego typu proceder. W filmie ich głównym zadaniem jest odnalezienie hakera, który od lat pozostaje nieuchwytny i przejmuje kontrole nad ludzkimi umysłami, czyniąc z nich swoje marionetki.

Obejrzyj je wszystkie

Filmy anime kojarzą się z mało poważnymi produkcjami, które zazwyczaj oglądają dzieci. Taki stereotyp powstał za sprawą lat 90., gdy polski widz był częstowany Pokemonami i Czarodziejkami z Księżyca, które bardzo szybko utrwaliły wizerunek japońskiej animacji jako przeznaczonej dla młodego widza. Jest to jednak tylko fragment całego obrazu, bowiem anime to przede wszystkim dojrzałe kino.

Nawet jeżeli nie jesteś fanem gatunku, powyższe filmy po prostu wypada znać.

Ilustracja: DB Creative Factory