Coraz mniej równo nasadzonych tui wokół przystrzyżonych pustych trawników. Przybywa ogródków spontanicznych i nostalgicznych. Miejsc, w których każdy z rodziny znajdzie dla siebie miły kąt. 

W kwietniu o ponad 150% wzrasta sprzedaż w kategorii Ogród na Allegro w porównaniu z resztą roku, a znaczne zainteresowanie nią widać już w marcu. Które produkty są najpopularniejsze? Narzędzia ogrodnicze – tu sprzedaż wzrasta o  90%, architektura ogrodowa – 80%, meble ogrodowe – 103%, rośliny – 56% oraz nawozy – 55%. Jakie rośliny kupujemy najchętniej? – Drzewa i krzewy liściaste, potem są rośliny owocowe, następnie trawy, na czwartym miejscu są drzewa i krzewy iglaste – wymienia Agnieszka Lewartowska, szefowa Domu i Ogrodu w Allegro. – Najczęściej kupowane są tuje, natomiast z kwiatów hortensje – dodaje. Kupujący mają też swoje ulubione kolory: kwiaty wybierane są najczęściej w kolorze białym, różowym, czerwonym i fioletowym. Dużym zainteresowaniem cieszą się również sadzonki truskawki wiszącej. Tak było w roku ubiegłym, sprawdźmy, jakie trendy ogrodowe czekają nas w tym sezonie.

– Jeszcze do niedawna trawnik otoczony tujami i miniaturowymi iglakami był wizytówką niemal każdego ogrodu – opowiada Joanna Mrowińska, projektantka terenów zieleni, autorka bloga ogrodniczego Oaza Zieleni. – Teraz widzę tendencję do zmian. Klienci dzwonią z pytaniami o przearanżowanie ogrodów. Chcą czegoś więcej niż kawałka trawnika. Wzrasta zainteresowanie kwitnącymi krzewami, a przede wszystkim bylinami i trawami ozdobnymi, które zdecydowanie są na topie.

grass-1045331_1920.jpg

O tym, jak bardzo polubiliśmy ozdobne trawy, świadczyły też stoiska wystawców na ogrodniczych Targach Gardenia (2–4 marca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich). Wiele prezentujących się firm ogrodniczych czy też architektów zieleni zachęcało do swojej oferty właśnie z pomocą kompozycji pięknych traw. Doskonale pasują do nowoczesnej architektury, dlatego tak często spotykamy je także w przestrzeniach publicznych. Praktycznie każde tło świetnie eksponuje ich urodę – beton, cegła, szkło, drewno czy modna od kilku lat stal kortenowska. A jeśli dodać do walorów estetycznych jeszcze łatwość uprawy i dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, to już nikogo nie dziwi, że z każdym rokiem przybywa rabat z trawami ozdobnymi.

Jak u babci...

Malwy, ostróżki, dzwonki. Kwiaty znane z tradycyjnych wiejskich i podmiejskich ogródków zyskują coraz więcej zwolenników i wprowadzają do ogródków element radosny, a zarazem nostalgiczny. W takim ogrodzie znajdzie się także miejsce na krzaczek porzeczek, grządkę z warzywami czy kępę szczypiorku. W wielu ogródkach pojawią się rabaty z roślinami przyjaznymi dla pszczół czy motyli, które stworzą niezwykle żywy, ciągle zmieniający się charakter naszego otoczenia. Komu zależy na pomidorach czy innych plonach z własnej hodowli, ten powinien pamiętać, że bez owadów zapylających trudno będzie mówić o sukcesie. Warto zatem odpowiednio „zaprosić” owady do naszego ogródka czy na balkon.

garden-721923_1920.jpg

Ogródek skrojony na miarę

– Planując swój ogródek, zastanówmy się, jakie funkcje ma spełniać – wyjaśnia Joanna Mrowińska. – Zanim posadzimy rośliny czy ustalimy miejsce dla elementów architektury ogrodowej, odpowiedzmy sobie na pytanie, w jaki sposób mamy zamiar spędzać czas w tym miejscu. Najważniejsza jest wygoda użytkowników. Jeśli mamy małe dzieci, to warto przygotować rekreacyjny trawnik, wyznaczyć też miejsce na miniplac zabaw. Jeśli chcemy trzymać w ogrodzie sprzęty ogrodnicze, rowery czy drewno, to przygotujmy wiatę lub domek ogrodowy. Posiadanie psa również wpływa na planowanie ogrodu. Powinniśmy przewidzieć dla niego bezpieczną strefę, tak aby później nie buszował w najpiękniejszych rabatach.

Do ochrony rabat przed niespodziewanymi „wizytami” uwielbiającego kopać psa mogą posłużyć ogrodowe płotki. Może nie całkiem wyeliminują problem, ale pozwolą wyraźnie wprowadzić strefy dozwolone i… zakazane.

Trzeci wymiar ogrodu

Nawet najmniejszy ogród może być pięknym miejscem, przekonują blogerzy i autorzy programów ogrodniczych. Wystarczy, jeśli zamiast narzekać na minimalnej wielkości skrawek zieleni przed domem, wykorzystamy… trzeci wymiar. – Trejaże i pergole dla pnączy świetnie powiększają ogród, tworząc dodatkową zieloną przestrzeń – namawia Joanna Mrowińska. – Bardzo dobrze wyglądają ozdobne kraty, dzięki którym możemy zasłonić mało estetyczną ścianę sąsiednich budynków. Z kolei dzięki różnorodnym donicom możemy wprowadzić zieleń na taras.

wisteria-1152229_1920.jpg

Gliniane donice o różnorodnej wielkości i kształtach stawiane na pozór chaotycznie stwarzają na tarasach i balkonach tak lubiany romantyczny styl rodem z Prowansji czy Toskanii. Ogród to przecież nie tylko trawnik i rabaty, ale wszystkie elementy, choćby płoty i ściany, które możemy wykorzystywać na wiele sposobów.

Odwaga ogrodnika

– Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi – mówi Joanna Mrowińska pytana o to, z jakimi najczęstszymi błędami właścicieli ogródków się spotyka. – Niedociągnięcia wynikają najczęściej z braku doświadczenia w hodowli trudniejszych roślin. Warto jednak próbować, eksperymentować i nawet przez kilka lat udoskonalać swój wymarzony ogród. Można oczywiście też skorzystać z porad projektantów ogrodów, którzy zaprojektują oryginalny, piękny i funkcjonalny ogród.

Początkującym ogrodnikom projektantka poleca niezwykle dekoracyjne hortensje bukietowe, o wiele mniej wrażliwe niż ich ogrodowa odmiana. – Pięknie kwitną każdego roku od lipca do jesieni. Wspaniale wyglądają w zestawieniu z trawami ozdobnymi, np. miskantem chińskim w odmianie Zebrinus o żółto nakrapianych liściach.

hydrangea-591749_1920.jpg

Natomiast przestrzega czytelników swojego bloga i klientów przed różanecznikami, o których zakupie decyzję podejmujemy zazwyczaj w momencie kwitnienia, kiedy są bardzo piękne i strojne, nie biorąc pod uwagę, jak te rośliny prezentują się w późniejszym czasie. – W pierwszym roku po posadzeniu wyglądają dobrze, jednak w kolejnych latach cierpią z powodu zbyt mało kwaśnego podłoża: słabiej kwitną, łatwiej zapadają na choroby grzybowe, mają blade liście, co z pewnością nie jest ozdobą ogrodu – przestrzega blogerka. – Jeśli więc decydujemy się na uprawę takich roślin, to musimy przygotować im odpowiednie kwaśne podłoże i regularnie nawozić.

Miejsce dla pomysłowych

O pięknie ogrodu decydują nie tylko rośliny, ale i dodatki – meble, oświetlenie, rzeźby, sztuczne fontanny. Możesz korzystać z gotowej oferty akcesoriów lub też poczuć w sobie artystę i przygotować coś samodzielnie. Modny trend DIY dotarł także do ogrodu. Samodzielnie wykonane meble, choćby te z ciągle modnych drewnianych palet, lampiony, świeczniki, oryginalnie malowane podkładki pod naczynia czy kubki, z których wypijemy herbatę w ogrodzie. Jeżeli chcemy, aby nasz ogród miał jak najbardziej naturalny charakter, postawmy na dodatki z drewna, wikliny, kamienia, gliny, płóciennych i lnianych tkanin i konopnych sznurów. A dzieciom… pozwólmy namalować na kamieniach otaczających rabatkę kolorowe biedronki czy gąsienice. Będzie pięknie i wesoło.

coffee-946296_1920.jpg

Agnieszka Lewartowska dodaje, że sezon na meble ogrodowe na Allegro trwa od kwietnia do lipca, w tym okresie kategoria ta wzrasta nawet o 200% w porównaniu z resztą roku. – W ubiegłym roku najpopularniejsze były zestawy ogrodowe wykonane z aluminium, a także te z technorattanu. Popularne są także huśtawki ogrodowe i leżaki i leżanki – wymienia.  

Sami zdecydujmy, jaki będzie nasz ogród – swobodny i rustykalny czy starannie zaprojektowany na wzór japoński, pełen zachwycających miniatur i starannie uformowanych roślin. Ze względu na dzieci warto postawić na ogród sensoryczny, czyli taki, który oddziałuje na wiele naszych zmysłów. Nie tylko cieszy oko, ale i pięknie pachnie, koi dźwiękiem fontanny czy romantycznych dzwonków i zaprasza do dotykania, porównywania, głaskania różnorodnych roślin. Do stworzenia takiego ogrodu, choćby nawet najmniejszego, namawiają terapeuci prowadzący zajęcia z dziećmi mającymi różnorakie dysfunkcje rozwojowe, np. ruchowe. Ale i najzdrowsze dziecko będzie szczęśliwe w ogrodzie, gdzie wszystko można dotknąć, powąchać, porównać.

Niezależnie od formy, jaką przyjmie nasz ogród, powinien relaksować i dawać radość. Być miejscem swobody, a nie rygorystycznych zakazów i żmudnych obowiązków.